Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Da je od ove godine i da je barem 20 cm dužine, poželjno je duži naravno. ODMAH poskidati sve listove capnući dršku noktom jer list crpi pupoljak kad se grana odseče i koristiti pupoljke iz srednejg dela grančice, ni sa vrha ni sa dna.
 
Evo ja sam juce i jutros bio u sljivaru.
Prvo sam ( ustvari isao sam redom od vocke do vocke), cistio travu oko kalema, koji su kalemljeni u februaru i martu og. i mladih posadjenih vocki u istom periodu. Na par kalema prirasti su ostali veoma mali,svega desetak cm. dok su neki i ceo metar izgurali. Ovo verovatno zbog nedostatka djubriva, neverujem da je voda u pitanju, mada sam jednom prskao folijarnu prihranu,ocigledno je bilo nedovoljno.
Ideja mi je , posto nema toga mnogo ,da zalijem rastvorom gaveza i koprive u narednom periodu.
Kada treba ili mora da se skida izolir traka(?), ili samo da se zareze po duzini?
Nakalemio sam ukupno pet vocki, budnim pupoljkom. Mada ja i ne vidim razliku izmedju ovoga i kalemljenje spavajucim pupoljkom u avgustu ili kad vec to dolazi na red.
Kalemio sam tri ranke na proporku , dve cacanske rodne na ranku i jedan stenli na dzeneriku, sa namerom da kalemim kasnije kajsiju, po savetu sa foruma.
Ipak sest, zabrojao sam se.
E sad cekam ,rezultate.
A kad ce da se vidi rezultat?

Napominjem da sam prutic skratio na nekih 25 do 30 cm. iznad mesta kalemljenja (nije vazno da li sam isao sa kosim ili ravnim rezom, necu da vam kazem).
Samo nisam siguran da li iznad mesta kalemljenja treba skidati listice ili grancice? Da li ce da steti ako se sve poskida iznad?
 
Kada treba ili mora da se skida izolir traka(?), ili samo da se zareze ?
Moraš je skinutu,za dvadesetak dana neće joj ništa faliti posle toga redovno ih obilazi. Ja koristim kalemarsku traku koja sama otpada.
Mada ja i ne vidim razliku izmedju ovoga i kalemljenje spavajucim pupoljkom u avgustu
Kada se kalemi spavajućim pupoljkom uzima se pupoljak sa sve drvenastim delom a kada se kalemi na budni ide samo kora tj odstrani se taj drvenasti deo.
A kad ce da se vidi rezultat?
Za desetak dana ako drška otpada to je onda dobar znak a ako je suva i ne otpada onda se kalem nije primio.
Samo nisam siguran da li iznad mesta kalemljenja treba skidati listice ili grancice?
Sve iznad odstranjuješ,iznad se ostavlja kada se kalemi na spavajući pup pa se onda prekraćuje na proleće.
 
Moraš je skinutu,za dvadesetak dana neće joj ništa faliti posle toga redovno ih obilazi. Ja koristim kalemarsku traku koja sama otpada.

Ma ovde sam mislio na kalemove koji su kalemljeni u februaru i martu.

Kada se kalemi spavajućim pupoljkom uzima se pupoljak sa sve drvenastim delom a kada se kalemi na budni ide samo kora tj odstrani se taj drvenasti deo.

A ja sam stavljao sve sto kalemar zasece sa grancice , mislim da je tu bilo i drvenastih delova, ali nekako je sve to nezno, valjda zbog novog prirasta.

Hvala ti na savetima, valjda cemo uspeti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Badem da vin.breskvi nije dobar izbor zbog dugovecnosti. Preporucujem kalemljenje na divlji badem a i pisao sam vec negde o tome pa potrazite
 
14. 06 sam kalemio na budni pupoljak ranku na proporku i juce sam to obisao, nazalost, nista se nije primilo. E sad koji je razlog nisam uspeo da ustanovim.
Kad sam pogledao, peteljcice su bile vec otpale ( na kratko sam se obradovao) , ali pupoljak nije reagovao, ostao suv. Onda sam razmotao i video da se tu nista nije uradilo ,kao da sam juce postavio sve to, sve je bilo suvo. Da li nije bilo dobro stegnuto ili nesto drugo, nemam pojma.
Ali dobro idemo dalje ,kad bese, sledeci termin, avgust ,jel tako ?
 
druze i meni se isto desilo ja sam mislio bar ce nesto uspeti medjutim samo 1 od 10ak se primilo,ne znam ni ja zasto,mozda nije dobro vezano ali kazu da je za takvo kalemljenje odredjen kratki rok,da vlaznosti velike ne sme da bude i da je breskva najbolja,ja kalemio tresnju mada nigde nisam procitao da se tako malo primilo kao nama
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam kalemio na pocetku 6 meseca kajsije na sljivu i primilo mi se nekoliko kalema i ja sam prikratio podlogu odmah iznad tog kalemljenog pupoljka da istera kalem pupoljak medjutim prc ponasa se kao da je kalemljeno na spavajuce oko i tek ce sledece godine u prolece pupoljci krenuti ukoliko se ne osusi podloga jer sam prikracivao podlogu....
 
Kalemite opet i opet i opet sve do kraja avgusta, to je termin :)

Pa cekaj ,sad me zbunjujes. Ispada da se moze kalemiti celog leta u kontinuitetu? I gde je tu razlika izmedju budnog i spavajuceg pupoljka? Sad mi tek nista nije jasno, a kao sam proucio literaturu o tome?
Misoo83@ Ja sam prekracivao na 20 30 cm. iznad mesta kalemljenja, po savetu, ali nista ostalo suvo.
E sad ti isti prutici, pa ne mozes na njih ponovo kalemiti, jer su osteceni i jednostavno nema mesta. Ili da se saceka neko vreme da to malo zaraste, i da se molis da ne prodru neki vragovi i dodatno ostete vocku?
 
Ja sam se zeznuo sto sam prekracivao podlogu da to nisam uradio sve bi bilo super a ovako najverovatnije nece moji kalemovi preziveti godinu do proleca...
Evo slika jedina sto sam uslikao a posle sam skracivao podloge i vidi se kako se kalus na sve strane razvio a vidi se i da sam malo kasnio sa skidanjem poveza i da je podloga zadebljala.
@ gandrad
Sledeci put kad budes kalemio prvo proveris nakon npr mesec dana stanje pupoljaka i tu se tacno moze videti dal si uspeo ili ne a onda tek prikratis podlogu.


kalem.jpg
 
i meni nije bas najjasnije kad oktopid rece da moze do kraja avgusta citao sam da imas optimalni rok za kalemljenje u leto a to je 15 jun do 15 avgust s tim sto je bolje da se kalemi nesto ranij...kazu siguran znak primanja ako otpadne peteljka bez problema,meni otpade ali nista od kalema...ja nisam hteo da uklonim podlogu tj ostatak da bih vezao za nju,ali opet nemam sta da vezem :
 
Ja to i rekoh jer sam pročitao isto da je rok OD-DO pa onda cenim da celo leto može da se kalemi, s tim što ako se kalemi ranije, pupoljak kreće ove godine da izbacuje granu, a ako se kalemi u avgustu to je priprema da sledeće godine krene.
 
Pa cekaj , ako se kalemi ,na kraju perioda ,u avgustu, onda i neznas dali se primilo, sve do sledece godine? Ili ja nisam dobro razumeo???
U svakom slucaju ,danas sam pregledao jos dva kalema na tzv. budni pupoljak i oba se nisu promila. Od ta ukupno 5 kalemljenja sredinom juna tri nemaju u ovoj fazi nijedan zeleni listic, jer sam ja ispod i iznad mesta kalemljenja sve poskidao. Da li ce to da izbije ili ce sve da se osusi neznam. Ona druga dva ima nesto listica iznad mesta kalemljenja, ali nema tu vise mesta za ponavljanje. A i kora je razvrcana, moracu sa necim tu da premazem da to preboli. Mislio sam to veceras, ali evo kise jos od tri sata ne prestaje. Ali bice valjda dobro, necemo valjda klonuti i volju gubiti. Pa gubici su sastavni deo uspeha, zar ne ( ili se bar nadam)?
 
Nazad
Vrh