Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ne morate baš svaki put citirati neki raniji post na koji imate pitanje, dovoljno je ovako kako sam prepravio poruku iznad, obratite se članu po imenu u pitate, post je bio predugačak i besmisleno je da se citira ceo sa sve 5 slika :D
 
Ima vosak ispod izolirke, onaj obicni pcelinji...
Tako mi lakse skinuti posle izolirku..znaci stavim obicni vosak pa preko njega zatgnem izolirku..jer gumice, trake foliju i.t.d je ovdje nemoguca misija nabaviti...ne nestavljam kese preko....
a zasta sluze kese???brze potera kalem grancica ili imaju neku drugu svrhu..?
 
У недељу сам опет мало обишао калемове и видим да је кренуо и овај калем.

slike-6.jpg

Ја окалемио, а пошто стално водим пса са собом, она од свог могућег грања и шибља у шуми узела да глође мој калем. :sjasi:Па реко лепо Кети, ја ћу да калемим а ти ћеш да гризеш. :
 
GOGIDJ
Hvala ti na odgovoru, sto se tice kesa i ja sam skoro saznao za to , ali da ti ne bih prepricavao imas post UBOVIC RATKO br. 1428 dve tri stranice iznad, i sve lepo objasnjeno. Pozdrav.
OKTOPOD
hvala na pouci , ja jos uvek otkrivam sve te mogucnosti( evo recimo one smajlije neznam jos kako da prebacujem u tekst, znam samo jednu, ali otkricu ja to polako) .Hvala!

- - - - - - - - - -

Pa evo mene opet sa dopunom izvestaja br. 1453. pa posto niko nece da komentarise, ili nikoga ne interesuju ove moje zajebancije , moram ja sam da izvucem nekakve ( kakve takve) zakljucke.
Dakle danas sam opet bio na terenu i gle cuda , pojavili se vampiri. Imam jos 5 sigurnih ( za sada) primljenih kalema ! JUHU!!! I to jos jedna jabuka , jedna tresnja i tri sljive od toga dva stenleja na ranki i jedna ranka na proporku. A proslo je do danas, evo dan fali od dva meseca. Dali ce biti jos proboja ,odnosno novih pozitivnih vampira videcemo, e sad dokle ce to da tera , neznam, koliko jos dana treba da prodje pa da kazem, to je to, nema vise, sta se primilo primilo ? Neznam.
Dakle skor je povecan na 11 od 43 pokusaja.
U sustini gde je bio problem , verovatno te plemke u tom frizideru nisu dobro prosle, doduse ja sam ih birao jer sam imao oko 50 od svake sorte, ali izgleda da su bile suvise nakvasene. Drugi detalj sto sam primetio, sto se mozda negativno odrazilo na ceo proces( koji jos uvek traje he, he, navijajte za mene) nekako kad napravim rascep na podlozi on se ne zatvori kad stavim plemke, ILi su plemke predebele,ili treba taj rascep koji ostane na sredini podloge napuniti voskom ili lepkom za drvo kako neki predlazu.Neznam, ima jos dugo do sledeceg pokusaja, samo treba paziti da se ne prave iste greske. Na kraju i ovaj rezultat nije konacan, mislim u negativnom smislu, sto rece neko ,sleti vrana ili obrsti koza, i jebes muku seljacku. E tamo gde sam vezbao ,odnosno po sumi kalemio sa plemkama skinutih istog momenta isto se povecao skor, pa ispada , sta ispada. A mislim da i ova godina sa ranijom vegetacijom, mozda daje svoj pozitivni ili negativni doprinos svemu tome.
P.S. Molom administratore da mi razdvoje ove postove da svaki ide pod svojim datumom. Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Istorijsko kalemljenje.

Evo mene ponovo. Drugi dan uskrsa prosetao se do kalemljenih vocki. Pitate se dali ima novih vampira, pa .... nema , za sada. O cemu se radi, tri jabuke su mi ostecene , a bili su vec listici, kao da je nesto pojelo srce pupoljka, jos malo ima zelenoga okolo, ali sta ce biti od toga neznam. Sto se tice ostalih vampira ima na 5 do 6 komada , ono sto se kaze zelena tacka, e sad dali ce se razlistati, neznam, videcemo.Uglavnom ono sto se primilo (znaci 11 minus ove tri od 43), ima vec listice pa i male grancice, tako od dva ,tri pa do pet cm. E sad ima tu jos problema. Oktopod je insistirao da se na plemki napravi rez odmah iznad pupoljka, sto ja nisam postovao , sto iz neznanja ,a vise iz nemarnosti. ALi i pored toga cak na tri primljene plemke primio mi se samo donji pupoljak, a gornji nije. Sta cu sad?Ja sam ostavljao svuda po dva pupoljka, o negde ima onaj patrljak od dva pa do 5 cm do vrha . Kad mi savetujete korekciju, i kako ce ona izgledati?
 
Poslednja izmena:
Sad ne diraj ništa, ima vremena za odsecanje. Nek se dobro to sve uhvati da ne bi mrdanjem razlabavio spoj i doviđenja :) Recimo za 2 meseca da bi bio siguran, a ako ti taj donji krene mnogo u stranu da raste, pobodi pored granu neku i priveži ga uspravno za nju, nemoj mnogo rano ali ni mnogo kasno, kad bude 15 ak cm dužine recimo i ne sili ga da pri stablu odmah krene na gore da se ne odlomi, nek ima malo krivinu ako je suđeno, to će za nekoliko godina da se ni ne primećuje.

Vodite računa da štitite tj prskate kalemove, kad olistaju treba fungicid i insekticid i tako bogami nekoliko puta tokom godine da bi bili sigurni. Možete i prehranu preko lista bukvalno svakih 10 dana, sa više azota naravno.

p.s. smajlije ubacuješ tako što dok kuckaš poruku, na vrhu tog "prozorčeta" imaš ove ikonice neke, jedna od njih je smajli, klikni na njega i samo izaberi kojeg ćeš, klikom na "more" ti se otvara puno više njih, u startu imaš ove najkorišćenije. ::torta::
 
Istorijsko kalemljenje.

OKTOPOD@
Hvala ti na savetima. To u vezi prskanja si apsolutno u pravu i moram koliko sutra (jer je ovde pre pola sata pocela opet kisa), da oprskam . Valjda se da zakljuciti iz mojih pisanija, da sam zakleti neorijatelj prskanja, ali sto se mora , MORA i gotovo. Ma krivo mi je covece . Pisao sam vec danas, primilo se 5 kalema jabuke. Ostala dva, ovi drugi pojedeni. Na onim malim, neznim listicima zatekao sam male gusenice velicine 5 do 6 mm, a tanke kao srce grafitne olovke.Ma, pojeli su im srce, mamuimmaminu.
Ali , rekao sam vec da sam primetio da na jos nekim kalemovima jos uvek je "klackalica" hoce ili nece, jer na samom vrhu pupoljka plemke kao da vidim upravo ,vec opisivanu , zelenu tacku, jer uporedjujuci sa drugim kalemima gde se ocigledno vidi da se nece primiti ,jer je pupoljak plemke suv.
Pisao sam vec da sam po okolnim sumarcima i livadama oko moje parcele, vezbao kalemljenje, pa sam i to obisao danas. I tamo imam jos veci primitak od poslednjeg gledanja i isto tako ima izgleda za jos neki primitak( ako se secate to je sve radjeno sa sveze skidanim plemkama i sa izolir trakom,za elektricarske radove ,bez ikakvog mazanja bilo cim). Interesovalo me je kako to izgleda iznutra, pa sam sa par komada skinuo izolirku. Sta sam video , na prvoj (sljiva na sljivu)kambijum podloge je krenuo sa strane ,po bokovima reza, tacno se vidi zadebljanje i fina belicasta kao penasta materija. Na plemki isto tako samo u manjem obimu, valjda nie bilo dobro stegnuto i nije potrefljen ugao ,odnosno kosina jednog i drugog reza. Kod druge , krenuo pupoljak ispod izolirke ali od podloge , ja polako razmotam ,kad ono primilo se ,odnosno sraslo mesto, ne vide se razovi samo lepo fino zadebljanje, ali na plemki nisu krenuli pupoljci , da li ce kasnije krenuti ne znam . Uglavnom ja sam pazljivo ponovo zamotao sastav, pa kako mu Bog da.
Takodje sam razmotao jos dva engleska spoja ( kao i prethodna dva) , ali sa debljim podlogama i plemkama, debljine kao prosecan kaziprst. Obe se nisu primile, bile su suve na preseku i ocigledno nisu bile dobro spojene sto zbog loseg naleganja sto zbog labavosti. U ovakvim slucajevima ipak je potebno zamazati necim,i vezati dodatno preko izolirke.
Rasturio sam takodje i jedan kalem na procep, zato sto sam primetio smolu dole na podlozi ispod mesta kalemljenja. Sam procep je bio pun smole( sad ja neznam jel to tako treba i sa cime se popunjava taj procep, da li je to proces kojim se to popunjava u samom srastanju podloge sa plemkama??? Neznam), ALi su plemke bile cvrsto stegnute samim procepom, ali se ipak nisu primile . Sva je prilika da je trebalo namazati necim. Jos sam prometio da kad oblikujete plemku da je ubacite u procep , nikako ne mozete ubaciti celu u procep ,ipak malo obradjenog dela plemke , bez kore viri iznad procepa, i negde to uhvatila izolirka a negde nije.
Ja se izvinjavam na opsirnosti, valjda ne umem drugacije. Ipak se nadam da ovi sitni detalji mogu nekome pomoci ( meni svakako hoce), u nekoj narednoj avanturi zvanoj : "nemas pojma da kalemis a ku...cis se tu nesto"!!!
 
Jel mogu pupoljci sami da otpadnu sa kalem grancice koja se vec primila? na jednom drvetu bio samo jedan pupoljak i neko ga otkinuo ili je sam otpao a na drugom stablu(belosljive mlade) je bilo 4 grane i ja kalemio 2 kajsije(1 uspela a druga je izgleda matora kalem grana) i 2 stenlejke svuda po 2 pupoljka i vidim danas nema mi 1 pupoljak a vec nabubrio i zazeleneo se lepo pa sve ne znam jel neko namerno otkinuo ili neka ptica sletela ili moze i samo da otpadne
 
Ne može sam da otpadne. Moguće da je ptica ili se motala neka mačka, a moguće i da je rutava buba ili nešto slično, ona oće da jede i mlado lišće, meni je 10ak sadnica nazlogrdila, nisam pametan kako ću formirati krošnju...
 
Istorijsko kalemljenje.

Da, sta sam juce zaboravio da napisem? Dakle tu u komsiluku imam tetku, ciji je muz kalemio takodje u istom periodu kao ija i takodje prvi put, ja mislim dve sljive. I u razgovoru ona kaze, da dugo nije bilo nikakvih pomaka , pa negde krajem marta je valjda zalila te kalemove par puta . I tvrdi da se par dana posle toga ubrzano razvio jedan kalem. Vrlo je moguce da je to uticalo i kod mene na razvice kalemova. Jer da pdsetim ja sam kalemio 14 o2 i 17 o2 , i sve do onih prvih kisa krajem marta imao sam svega 5 do 6 primitaka , a posle jos 5 do 6. A evo juce kazem vidi se bar jos nekoliko da ce izaci, od ovih silnih kisa.
Pa covece vidite koliko je to vremena proslo od tada?
A to sto REKREATIVAC@ kaze ja mislim da ne moze samo da otpadne, jer se kod mene vidi da je pojedeno.
Kako bese jer ide fungicid sa insekticidom (imam funguran i imam kurzejt)?
 
Poslednja izmena:
u mene su na jedan kalem tresnje navalili mravi stalno ih skidam ,a ne znam cime da poprscem da ne ostetim lišće bio sam koprivom la ne vrijedi..
,a @gandrad iste se stvari dešavaju meni su se primile plemke koje su direktno kalemljene one iz frizidera jos nisu medjutim neko je prije stranicu-dvije rekao da treba malo vise vremena pa vidjet cemo..da činjenica je da u procjep ponekad nemoguce je gurnuti plemku skroz ali taj dio se moze zamazati voskom da se ne sasuši..
 
Istorijsko kalemljenje.

Da kandelabar@, moj neki zakljucak oko kalemljenja u procep, je da ipak treba birati tanje plemke, odnosno prilagodjene debljini podloge.Ali opet tanje nego sto se misli. Kako? Pa lepo danas sam isao da oprskam, kalemove, pa nije me mrzelo, pa sam merio. Da merio sam debljinu podloge i debljinu plemki(zato sto sam svuda stavljao po dve).
Tamo gde mi to nije uspelo, lepo sam razmotao i izmerio : debljina podloge, odn. precnik je bio 32 mm, a debljina plemke izmedju 7 i 8 mm, a druga cak malo vise od 8mm. Procep na sredini podloge je ostao od 2,5 do 3mm., i naravno nezatvoren. DA su bile malo tanje plemke manji bi bio ostatak procepa, ako bi ga uiopste bilo.
I naravno , trebalo je mazati ,necim, ako nista bolje, onda tutkalom ,kako je vec neko predlozio. I ne treba se libiti, moze komotno i jedna plemka da se stavi , na malo tanjim podlogama, jer se onda procep lakse zatvara.
Da sacekacemo jos ,jer vreme radi za nas, bar je kod mene takav slucaj.
 
@gandrad ako se pritisne na silu da komplet ono sto je zarezano udje u procjep meni se par puta desilo da zalomim plemku i ostane mi ona trijeska u procjepu,a gledao sam na net-u ubace unutra ono da razdvoji drvce ali je problem na tankim podlogama onda nema se prostora za ruku lahko je kad je veliki precnik..
 
Tema je prilično duga, možda je neko već postavio ovaj video snimak o kalemljenju voćaka, ali kako mi se čini korisnim ja ću ga sada postaviti.

 
Valjda ste naucili naslov?

Da kandelabar@ u pravu si, treba vezbati, i biti uporan, pa ako se jedna izlomi ima druga. Ja sam bio spremio po 50 kom. sa po 5 do 6 pupoljka, pa sam, posle birao, koja mi odgovara.
Ali kazem ti da kada sam pregledao ovih dana mnoge stvari su mi postale jasnije, to su one stvari koje niko ne objasnjava. Ali ne zato sto ne zele da ih objasne , nego zbog neke rutine se smatra da se tako nesto vec zna .
Ali dobro, savladacemo mi sve to , pa kada krenemo sa kalemima, mozemo i manufakturu da pokrenemo , ha,ha,ha!
 

Gold delicious na mm109.Izbio izdanak pored stabla starog 36 godina i ja okalemio.Nije lose za prvi put :cvetic:

Bela tresnja na izdanak oblacinske visnje

 
Odlično, samo skrati ti to na dva pupoljka, poenta ti je da iz jednog pupoljka izbije uspravno grana koja će narasti metar i po, dva ili više i to će biti stablo, ovako ćeš dobiti nizak žbun :)
 
Nazad
Vrh