Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Odlično, samo skrati ti to na dva pupoljka, poenta ti je da iz jednog pupoljka izbije uspravno grana koja će narasti metar i po, dva ili više i to će biti stablo, ovako ćeš dobiti nizak žbun :)

Tresnja krece da cveta :sta:. Da skinem cvetove ili ne.Nju planiram da skratim na dva pupoljka jer cu je prebaciti na stalno mesto.
Sta dsa radim sa jabukom?Ona ostaje na tom mestu jer je tu spalir jabuka.Mislio sam da staru jabuku (neka "petrovaca" koja sluzi kao oprasivac) odsecem a ovaj okalemljeni izdanak ostavim umesto nje
 
Skini cvet da ne crpi kalem džaba, mada i ako ga ne skineš nije drama al bolje da se skine. Samo capni noktom drškicu.

Ne razumem pitanje "šta da radim sa jabukom?", ne znam na šta misliš?
 
to sto je krenuo pupoljak nije ocenuo niko vec je sam otpao,razlog toga je sto je kalem grancica krenula iz sopstvenih sokova,nije doslo do ukrstanja sokova izmedju podloge i kalema,dok je imalo snage i kalem grancici dotle je i guralo.
Sto napisa oktopod u nekom postu,sada ne znam tacno kom da mu je orezano granje po njivi ili na nekoj gomili krenulo da lista,to je bas to
 
9abe3e2u.jpg


Kruška vodenac n.v 420 metara. Kalemljena na sejanac.
 
Aronija na posredniku kaludjerka, podloga dunja:


3 kalema sam odradio posto sam bio sumnjicav da ovo moze ... evo pocela je da tera grane na 2 kalema a na trecem ima lista, mozda samo malo kasni,
radjeno je kalemljenje sa strane sto mi se inace pokazalo najuspesnije
 
Sto napisa oktopod u nekom postu,sada ne znam tacno kom da mu je orezano granje po njivi ili na nekoj gomili krenulo da lista,to je bas to

Imao sam nešto u istom fazonu...naime, orezivao kajsije u fazi bubrenja pupoljaka, i sve orezane grane složio na jednu gromilu!
I za neverovati...procvetale su, i pčele su posećivale gromilu.:osmeh:
 
Istirijsko kalemljenje!

Evo mene ljudi opet sa mojim kalemljenjem. danas isao ponovo da oprskam kalemove i ponovo ima prinove. Evo danas je drugi maj , a ja sam kalemio 14 i 17 februara, sto je dugacak period. Evo od Uskrsa , drugi dan , kad sam brojao , bilo je 11 od 43 , stim sto su mi tri u medjuvremenu pojele gusenice.
One pojedene se povratile i ima jos 5 primljene, znaci 16 od 43! I plus ima jos najmanje sest, koje ce sigurno se razlistati ,jer se lepo vidi na vrhu pupoljka zelena tacka. Ma prebacicu ja 50%, a, sta kazete, majstorska posla?
Ako se secate , tu po okolnim budzacima sam vezbao kalemljenje sa plemkama koje sam tada i skidao , i to sam obisao, ma sve se primilo , neverovatno.Ma sve se primilo, cak i one koje sam mislio , da razmotam,jer mi se cinilo , da tu nema nista.Kad se razmisli, ma to je samo zbog ovih kisa, u zadnje vreme.
Zakljucak, za ubuduce, zalivajte kaleme sto vise
 
Treba zalivati par dana pre i par dana posle kalemljenja, da sokovi u podlozi dobro krenu, naravno pogotovo ako je sušno vreme. A čudno mi da tako dugo opstaše kalem grančice da se ne osuše...
 
ja sam kalemio krusku oskorusu na glog 11marta i tek je juce pokazalo se malo zeleno,a visnju sam 12 marta i prije neki dan raspuko onaj pupoljak hoce da se razlista ja vjerujem da je do vlaznosti bilo pa nije htjelo da krene..
 
Istorijsko kalemljenje!

Treba zalivati par dana pre i par dana posle kalemljenja, da sokovi u podlozi dobro krenu, naravno pogotovo ako je sušno vreme. A čudno mi da tako dugo opstaše kalem grančice da se ne osuše...

Pa vidi ,sigurno nisam zalivao ni pre ni posle kalemljenja ( od 14. o2 do 17. 02. ) , ako se secate, negde pocetkom aprila sam konstatovao svega 6 primitka , a otad ( u tri navrata) jos ukupno 10 primitka. A znate koliko je kise palo ( i jos pada) otada. Jedini logican zakljucak je, da je povecana opsta vlaga ucinila svoje. Mada plemke nisu bas bile dobro cuvane, u tom mom frizideru, ako se secate , bile su te kese maltene u vodi, ( a i plemke u njima) zbog otapanja, odnosno poluispravnosti istoga. Ali , eto , ispostavilo se dobro, a kazem vam da ce biti jos primitka sigurno.
 
Treba zalivati kada se kalemi na budni i spavajući pup da se kora bolje odvaja,za ovo tvoje kalemljenje nema potrebe polivati.
 
Istorijsko kalemljenje!

Ma to je OK. Ali cinjenica je da posle 45 dana bilo toliko i toliko, pa onda ih je sam Bog zalivao i posle toliko i toliko dana ima jos primitka.
Moje iskustvo(skromno) , tako kaze , pa sad neznam...
 
To se desava i kod mene,neke poteraju pre a neke kasnije. Kod mene nisu bile sve podloge i plemke idealne,imalo je i tanjih i debljih pa pretpostavljam da je zbog toga.
 
ne mora znaciti da su kalemi zaljiveni ili da ih treba zaljevati ja sam svoje voskom zastitio nema sanse da voda ikako uđe niti sam ih zaljevao jedino sto mislim da je povecana vlaga u zraku i da to utice na procese transpiracije i otvaranje listova..
 
Najbolje ti je na divlju krušku, imaju da se kupe podloge tokom zime ako ti se ne proizvodi iz koštice ploda sam kod kuće.
 
Kako se razmnozava Madzarka ili pozegaca? Kalemljenjem ili izdancima? I znate li na sta se kalemi i da li se kalemi musmula?
 
Раније, а и данас, мада у мањој мери, у нашој земљи шљива је размножавана изданцима, посебно пожегача и ракијске сорте. Међутим, пошто се на такав начин размножавања преноси вирус шарке шљиве и друге вирозе, поменути начин размножавања шљиве у савременом воћарству се не препоручује, без претходне ригорозне контроле.
Tehologija proizvodnje šljive Prof.Dr. Radisav Blagojević

Mušmulu možeš kalemiti i na glog.
 
Šarka šljive i druge viroze se prenose i kalem grančicama, pa čak rekao bih i samo pupoljkom kad se kalemi.

Kalemljenje je zamenilo razmnožavanje izdancima zbog novih sorti koje su se pojavile, a koje su na nešto kalemljene, nemaju svoj koren da tako kažem i ne daju isto stablo kad se razmnožavaju iz koštice kao što je slučaj sa starim sortama koje pominjete.
 
Nazad
Vrh