Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Uhhh , al ste se raspisali , pa cilj kalemljenja na visnju je da dobijes tresnju nizeg rasta do nekih max. 4 metra , malo sam gledao i vidim da se svi zale na nejednak prirast podloge i plemke , ja sam pricao sa covjekom koji je laik kalemar ali iz poznanstva ga znam i znam da je nakalemio na stotine vocaka ( u njegovo znanje ne ulazim ) i kaze da uopste nije tu problem visnja -tresnja i to vec da podloga za kalemljenje na visnju mora da bude bar 2 cm debela da to bude kako treba.
U nekoliko sam navrata zadnjih par mjeseci odnosno 2 mjeseca i vidio takve tresnje i stvarno nema nekih problema a stare su i po 30 godina , jedino je mjesto gdje je bio kalem zadebljano i to nekih 20% naspram stabla , i kazu ljudi da redovno i obilno radjaju ( ni u to ne ulazim dali je tako ili ne ) a nitko ih ne orezuje niti prska , onako seljacka tresnja i stvarno visoka je samo nekih 3.5 do max 4 metra.

Posto kod burazera ima jedna visnja a oko nje valjda 200 samoniklica visnje ja sam ju neke pokusao da nakalemim , to mi je prvo kalemljenje i nemam pojma uopste o tome , pazio sam da je rascjep malo veci , nekih 3 do 4 cm dubine , i tako sam i plemke formirao da dobijem sto vecu dodirnu povrsinu izmedju plemke i podloge.

Mislim da je jedina moja greska bila sto sam samo omotao sa izolir trakom bez kalemarskog voska , pa je uslo vode izmedju plemke i podloge , jer vec nakon 7 dana su pupovi poterali , a nakon 15 dana su krenuli i listovi i bas je krasno to sve izgledalo dok nisu naisle te proklete gusjenice i za par dana rjesile moje kaleme.

Sada bi htio da ponovim radnju ali cipovanjem , i znam da je to vec pisano kako i sta ide , ali ako nije nekom problem da napise , a ako jeste problem onda nista , nekako cu se valjda snaci.
 
Kod mene takođe sa dosta kašnjenja kreću kalemovi, u pitanju su kajsije na džanarika + stenlej. Zanimljivo je i da sam od 30ak komada samo 3-4 kalemio nožem pa se iznervirao i sve ostale sekao i podlogu i grančicu makazama ali ukoso :osmeh:

Površine su bile pasent baš fes jedna na drugu :osmeh: i evo skoro sve se primiše, a možda će još koja, čekam nekih 5 komada još.
 
Mjalova@
, nisu ti gusenice to pojele zato sto nema voska, nego nisi prskao na vreme. A sto sad nisi oprskao, ili juce, izrasce novi listici . Kod mene izrasli novi, i ne poznaje se gde su bile gusenice. A bile pojele ceo pupoljak u dubinu i ostali samo mali patrljci od listica onih malih okolo.
Neznam da li je Miroljub zadovoljan sa odgovorom u vezi visnje i tresnje.
 
gandrad , jesam oprskao sam ali nisam stigao da odem da vidim dali tera ponovo , vidjet cu dok malo posao smirim za koji dan , jednostavno ne stizem sve da odradim , danas postavljao foliju za jagode rucno 500 metara zatrpavao lopatom , e to mi je sekundarni posao tako da ne stizem.

A to sam radio vise da se naucim kako ide nego zbog nuzde , za posaditi vecu povrsinu planiram da kalemim na magrivi ili na nekoj srednje bujnoj podlozi , nego mozeli netko da stavi slike te magrive kako izgleda u ovo vreme da potrazim dali je ima oko mene po sikarama i zivicama , pa kada rodi da uzmem kospice da ih posejem za podlogu.
 
Mojalovaa nemoj da se zamlacujes sa tim,kupi podloge prvu klasu pa kalemi i ne gubis ni godinu niti se zezas oko proizvodnje iz kostice,35 dinara ti je podloga prve klase i nemas zezanja toliko
 
u periodu zrenja magrive ima po oglasima kupiti sveze seme - kupi 1/4 kila pa sta ti izraste, a ti ostavi par nenakalemljenih pa ces imati sa cega skidati seme u kasnijim godinama
Uglavnom ja cu ici kod jednog mog druga, koji ima veliki vocnjak pa mu se koji kalem nije primio al magriva jeste isterala pa cu skidati seme - ako mi pretekne javi se pa cu ti poslati - pozz
 
Mojalovaa nemoj da se zamlacujes sa tim,kupi podloge prvu klasu pa kalemi i ne gubis ni godinu niti se zezas oko proizvodnje iz kostice,35 dinara ti je podloga prve klase i nemas zezanja toliko

E kupio bi ja da imam gdje , a posto nemam , kod nas u hrvatskoj nema toliko kalemara i rasadnika kao kod vas , a i ono malo sto ima je pitaj boga kakve kvalitete , ma kod nas u slavoniji sigurno toga ima i po zivicama da se izvadi , ali mogao bi da nabavim i sjemenke pa da zasijem i kalemim pa kako bude.
 
dunja podloga, posrednik kaludjerka (kruska) i kalemljena aronija gore, mada rekli su mi da moze i samo divlj. kruska - pretpostavljam da onda moze i glog
Kazu da na divlj krusci rodi i 10x bolje nego na sopstvenom korenu
3 mesta su zato sto sam kalemio 3 puta cisto da vidim prijem (posto bas nisam verovao u ovo da moze)
 
Jer rano sad kalemiti na budni pupoljak?, gledao sam kajsiju na njoj pupoljci dobro razvijeni.
Ako je podloga deblja od 1 cm da li moze da se svejedno kalemi pod koru ili na cip u pitanju su podloge vinogradkse breskve, do sad sam kalemio na oba nacina ali su mi sve podloge bile tanje od 1 cm.
Jer treba da se prikrati podloga kad se kalemi na budni pupoljak ?.
 
Poslednja izmena:
LJudi da li je vreme? Mislim naravno na kalemljenje " na budni pupoljak". Znake navoda sam stasvio u smislu naslova. Ima jedna stvar koja mi nije bas najjasnija oko ovog nacina kalemljenja, i pored procitanih svih dostupnih postova.
Naime ,odakle je najbolje(?) i kako treba da izgleda(?) taj budni pupoljak ,odnosno , kalem grancica ,da je tako nazovem? Da li ima razlike od voca do voca u samom odabiru kalem grancica (ja bih probao da kalemim, ovog puta, jabuku, sljivu i kajsiju ) i u samom kalemljenju?
 
Gandrad,ovako ti izgleda mladar sa koga uzimaš pupoljak,obično uzimaš sa južne strane.

e6epury3.jpg
 
Nazad
Vrh