Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Evo da javim kalemovi (prolecni) su uglavnom krenuli svi (prost spoj, engleski spoj, prost spoj sa strane kad je podloga deblja i kalemljenje sa strane) osim kalemljenje u procepu - ili kasni ili se nece primiti
Kalemljenje sa strane se odlicno pokazalo i najbolje napreduju pup-ovi, cak je i aronija koja je visoko kalemljena na kaludjerku pocela da otvara pupoljke do 4-5 lista (isto kalemljenjem sa strane)
 
Ja jos nesmem nista da pricam , sacekacu jos malo( dokle bre?). Izgleda da je isto kao kod Kandelabra, nisam siguran, valjda je Oktopod u pravu. Ako nije ..ebo sam jeza u ledja.
 
ma znas kako mi nesto ono bezveze osjecaj nesto sto uzmes iz ruke i okalemis i krene nakon 25dana ,a ono sto si cuvo u frizideru 2-3 mj suti i ne mice..i ja se nadam da je oktopod upravu ja sam i zalomio jedan dva vidim zeleni jos pa vidjet cemo
 
Poslednja izmena od urednika:
Da te razočaram, ni to što zeleni nije pokazatelj, ja sam neke trešnje orezao blago pre 2 meseca i bacio granje na gomilu, eno nabubrili pupoljci i poneki cvet ima :D Ništa nije sigurno dok ne vidiš lepo i jako lišće, samo strpljenja, ja prve godine kad nisam poludeo, bilo je tako skoro 40 dana da sam čekao.
 
Nemojte da paničite
Kod mene prošle godine neki kalemovi jabuka koje sam čuvao u frizideru krenuli tek u maju a bio izgubio nadu da su se primili :bravo:

Evo dokaz
Slikano 16. maja

gM7lFMK.jpg
 
ma znas kako mi nesto ono bezveze osjecaj nesto sto uzmes iz ruke i okalemis i krene nakon 25dana ,a ono sto si cuvo u frizideru 2-3 mj suti i ne mice..i ja se nadam da je oktopod upravu ja sam i zalomio jedan dva vidim zeleni jos pa vidjet cemo

Ma covece meni se apsolutno isto desava. Ali jos nesmem da prognoziram nista jer samo povrsno prodjem i pogledam. MOracu koliko sutra ili prekosutra detaljnije sa olovkom i papirom da obidjem sve i detaljno pregledam. O vremenu koliko je proslo nesmem ni da razmisljam.

Nemojte da paničite Kod mene prošle godine neki kalemovi jabuka koje sam čuvao u frizideru krenuli tek u maju a bio izgubio nadu da su se primili :bravo:

pa dobro koliko je unazad proslo od 16 maja?
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da sam kalemio krajem marta

U svakom slučaju je trajalo puno duže nego sa trešnjama i kruškama

Nešto sam i ove godine kalemio trešnje i kruške pokazuju al jabuke ništa

U svakom slučaju ne gubim nadu jer jabuke uvijek kasnije pokažu
 
Poslednja izmena od urednika:
Djavo mi danas nije dao mira,vidim uspeva i kad se kalem grancica sveze odsece, a posto mi danas orezivali neko voce ja resio da probam okalemiti nesto na procep i posecem se na palcu jagodicu dosta duboko i duzine 1 cm a na kaziprstu samo malo zasekao 5mm duzine,eto kad je neko smotan sad ima da prodam i makaze za kalemljenje da ih ne zavitlim na po dvorista kao noz jer necu imati sledece 2 godine nista da kalemim(a i dosta mi pokusaja). inace onih par komada sto sam radio makazama napupeli skoro svi pupoljci ali vidim da to nista ne znaci jer danas sam izvukao iz frizidera neke grane i tamo ima napupelih kajsija tako da moram sacekati da izraste bar 10-tak cm da bi bio siguran sta se primilo
 
Evo slika kao sto sam i obecao

A ovo je nakon prijema

A ovako izgleda pravilno i jako lepo srastanje podloge i plemke:
 
Kalem grančicu secni tačno iznad gornjeg pupoljka, tako će ti porast biti pravo u vis a ne malo u stranu a i kad krene da "zatvara" lepo će da pređe preko preseka, ovako će patrljak da se zatvara 2-3 godine i da smoljavi.
 
@dubansr onaj engleski spoj ti je dobar pravo u milimetar..@oktopod a i ja sam ostavljao 1 cm iznad onog pupoljka kontam kad taj dio uvene da pupoljak gore ostane sam ,a i da stiti pupoljak ispadne mu ko krov na jednu vodu tako sam gledo da se ostavlja kad se orezuje ali ne znam za kalem..
 
Pa ovo kod dubensr izgleda sve super ko da sam mu ja kalemio ::super::

A kod mene kuci imam saren uspeh za sada se primilo oko 80% a ono sto kasni to ne racunam da se primilo :osmeh:
 
Evo ljudi ija da podnesem izvestaj sta sam uradio sto se tice kalemljenja ove sezone. Da napomenem da sam plemke skidao u januaru i drzao u frizideru,kako ste savetovali, ali kad sam izvadio kese su mi bile pune vode i dosta plemki nakvaseno, i na dnu frizidera bilo je vode . O cemu se radi , pa taj frizider je pomocni, stoji u podrumu i ukljucuje se samo radi potrebe ,kad je neka slava i sl. elem ukljucen je on jos pre nove godine i radio je normalno ,ali izgleda da ga je stigla starost, sta cu.Da napomenem, da sam se odlucio da radim sa izolir trakom, bez mazanja bilo cim , a za kese nisam ni znao do skoro. Kalemio sam u dva navrata i to 14. 02 i 17. 02 , dakle oko Sretenja, bilo je ako se secate divno vreme , znaci do danas malo fali od dva meseca. Ono sto se primilo , listici su velicine do dva i tri cm. ono sto ja mislim da nije jos uvek stoji tako kao da je juce nakalemljeno (mozda ce poterati , ko zna?) Pre nego , sto sam kalemio sa tim plemkama iz fruzidera ja sam par dana pre , vezbe radi , u okolnim livadama takodje kalemio sa plemkama koje sam skinuo neposredno pre toga. Znaci vezbao sam ruku za engleski spoj ,za procem i za vezivanje i motanje trake. Evo sta sam tad kalemio: tresnja na divljoj visnji, engleski spoj ,od 3 nijedna se nije primila, tresnja na divljoj tresnji od 5 , 4 se primile, stenlej na ranku 2 od 6 se primilo , od toga jedna na procep ostalo engleski spoji musmula na glog o od jedan, na procep. Sve u svemu vezbe radi od 15 kalema primilo se 6(sest) . sto se tice pravog kalemljenja evo rezultata: jabuka na divlju jabuku 4 se primilo od 14 kalemljenih, od toga 4 engleski spoj ostalo procep. Stenlej na ranku 0 od 9 ,sve engleski spoj. Tresnja na divlju tresnju jedna od 5. Kajsija na vinogradarsku breskvu jedna od tri , sve je to engleski spoj. I na kraju ranka na proporku nijedna od 11 kom. na oba nacina. Sto bi reklo 6 od 43 vocke. Sta je poenta , izgleda da nisu plemke lepo sacuvane i prvin put mi je da ovo radim.
 
@oktopod a i ja sam ostavljao 1 cm iznad onog pupoljka kontam kad taj dio uvene da pupoljak gore ostane sam ,a i da stiti pupoljak ispadne mu ko krov na jednu vodu tako sam gledo da se ostavlja kad se orezuje ali ne znam za kalem..

Nema šta da kontaš nego odseci ali ne sada da ne polomiš spoj već tamo kasnije tokom godine. Veruj mi na reč, kad krene da raste i da se goji sadnica ona prosto proguta taj presek, a ako ovako ostaviš patrljak nikako da ga proguta dve tri godine, ide smola i slično...Ukucaj na google kalemljenje voća ili grafting fruit pa idi na images i obrati pažnju svuda je rec tačno iznad pupoljka, npr:

kalemljenje_3-voce36-1.jpg
 
Prosle godine kalemljena sljiva na dzenariku, prost spoj i ove godine vec ima 10-ak cvetova....
2hqv71k.jpg

ove godine tri od tri, sve kalemljeno na procjep i podloga je dzenarika...
ogid91.jpg

Kavorka ili prskulja neka lokalna sorta sljive...
2nqcx6r.jpg

stenlejka...
116sx0i.jpg

E ova ima neko zapetljano ime i da me ubijes ne mogu da se setim....Inace plod je okruglog oblika crvenkaste boje...

- - - - - - - - - -

znaci i ja sam se zaj...o trebao sam oseci kraj pupoljka....
Hocel biti problem da ga secnem kad se kalem dobro primi....??
 
Ja uvek odsecem odmah iznad pupoljka koliko mogu a da ne rizikujem da ga ostetim,nece biti problem,secni ga nego samo da se lepo ucvrsne kao sto je i Oktopod rekao da se ne slomi ili razglavi prilikom secenja
 
OK hvala...

nisam video ovaj gore post od Oktopoda izgleda da smo ih poslali zajedno...
 
Znači ne samo što buduće deblo neće "progutati" presek, već ovako vam ni porast neće biti pravo na gore već u stranu. Zato kad krene da raste, vežite kanapčićem za ovaj patrljak što ostaje a višak odsecite kasnije tokom godine, sad NE PIPAJ NIŠTA!

p.s. kad smo već tu, kad se orezuje pa se iseče odmah iznad pupoljka, taj bije direkt u vis, a ako se ostavi patrljak, raste pod otvorenijim uglom, zato ja po knjizi kad formiram vazu, prekratim sadnicu pa 3 pupoljka ispod preseka skinem, ovi donji rastu pod otvorenijim uglom ne pravo u vis, patrljak odsečem posle tokom leta.
 
Imam i jedno pitanje. Na većini kalema mi je najbolje razvijena grana tj pupoljak ovaj gornji, na nekima je to srednji, međutim tek na par komada grana bije pravo u vis, na ostalima ide pod uglom 45 stepeni...gledam kod komšije, kod njega svi biju u vis. Razlika je ta što sam ja iznad gornjeg pupoljka izgleda pravio veliku kosinu kad sam zasecao i dosta iznad pupoljka, a on je ravno sekao, ne toliko blizu pupoljka...jesam li tu pogrešio i šta da radim, dal će grana da se ispravi na gore ili sam to da radim?

:) svi ucimo neko prije neko kasnije
 
Prosle godine kalemljena sljiva na dzenariku, prost spoj i ove godine vec ima 10-ak cvetova....

ove godine tri od tri, sve kalemljeno na procjep i podloga je dzenarika...

Kavorka ili prskulja neka lokalna sorta sljive...

stenlejka...

E ova ima neko zapetljano ime i da me ubijes ne mogu da se setim....Inace plod je okruglog oblika crvenkaste boje...


znaci i ja sam se zaj...o trebao sam oseci kraj pupoljka....
Hocel biti problem da ga secnem kad se kalem dobro primi....??

A jel si mazao necim ispod ove izolirke i jesi li stavljao kese odozgo?
 
Nazad
Vrh