Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

,a mene interesuje sljedece ja kad ubacim kalem grancice omotam stablo izolir trakom da ucvrstim kaleme i onda odozgo stavim vosak,ali primjetio sam da pojedini stavljaju vosak i sa strana spojeva pa onda sve zamotaju interesuje me moze li se spojiti sa strana veza samo ako je omotana izolirkom..
 
ubovicratko, нисам скидао траку. Неку од тих трака сам скидао тек наредне године.
Мислим да је проблем у томе што изолир трака хоће услед временских услова сама на неким местима да попусти, да се мало одлепи и тиме пусти ваздух унутра који исуши део биљке. Из тог разлога сам последњих пар дана почео да користим и воска, јер ипак има логике.
Bitna stvar je da se rezovi ne suse a to se postize hermetisanjem kalema, licno smatram da kalem vosak na sam go kalem ne treba stavljati pogotovo ako sadrzi loja, masti
ipak to drvo upija i posle samo kambijum ima problem, vosak jedino nanositi na foliju, izolirku da ga sa sigurnoscu zacepi


1.prost spoj; 2.svega po malo; 3.kalemljenje sa strane 4. sa strane i na rascep; 5. aronija kalemljena na kaludjerku
 
Poslednja izmena:
ova bijela traka podsjeca me na trakicu sto se spajaju cijevi za centralno grijanje kad se omotaju krajevi pa jedan u drugi ubaci samo osjetljiva je zacas se poguzva ako se lijepo ne mota..interesuje me ovo kalemljenje sa strane na slici 4. kako se zasječe podloga i kako se ubaci plemka jel se zaostri kao olovka i ubaci u izbusenu rupu ili ?? ugao je nekih 30tak stepeni
 
prvi put vidim da se kalemi bor-jela al postupak je dobro objasnjen ovo sa strane,mislio sam rupa da se buši :)
 
prvi put vidim da se kalemi bor-jela al postupak je dobro objasnjen ovo sa strane,mislio sam rupa da se buši :)
JUNIPERUS-WILTONI-225x300.jpg
JUNIPERUS-HOR.PRINCE-OF-WELLES1-225x300.jpg
JUNIPERUS-SQUAMATA-BLUE-STAR1-225x300.jpg
 

Svaka cast Ratko, i mene interesuje ovaj nacin kao in Kandelabera . Ovaj sajt mi je nedostupan pise zatvoreno, valjda isteklo radno vreme , kao da su u drzavnoj sluzbi?

- - - - - - - - - -

Evo sad sam uspeo da udjem i procitam . Jos jednom hvala. Pa ovo prvi put vidim, a procitao sam i pregledao sve moguce snimke od pocetka foruma . Svaka cast, jos uvek se moze dosta nauciti. Ja recimo nisam znao za stavljanje plasticnr kese na kalem. Jeste da je neko pomenuo u samom pitanju nekoga kao, dali si skinuo kese i dali nije rano za skidanje itd. ali ja to nisam ukapirao o cemu se radi. Tako sam ja lepo kalemio i nisam stavljao kese i tako to .
 
Hvala! sve sam lepo procitao, nesto mi je vec bilo poznato , nesto sam opet naucio. I ne samo sto sam naucio, nego ,ja vise volim da kazem , vidim koliko nisam znao. Ako hocete da cujete (citate) moju pricu o kal;emljenju ja cu vam ispricati ako nisam dosadan? Neko ce se zapitati , sta bre ti juce si se ulogovao sad pises bajke , pusti ozbiljne ljude da diskutuju. E pa ja se najcesce ne obazirem na takve price i teram dalje. Taman dok traje zenina serija na tv. Ja sam se zbog kalemljenja i zakacio na net i na ovaj forum. Sve je pocelo sredinom novembra, kad sam od prve (negde 200:cool: procitao sve teme o vocarstvu i uz put gledao sve video snimke sto su preporucivali razni clanovi ,poput sada Ratka. Veliku zahvalnost dugujem (i ne samo ja vec i drugi koji su ili ce tek uciti) Oktopodu, jer njegova pitanja ,odgovori i videa dosta kazuju. Svaka mu cast. Ima neku pozitivnu nit koja se provlaci kroz njegove poruke. Elem prosl;e godine, odnosno pretprosle ja se dogovorim sa covwekom da mi prekalemi neke sljive ,kajsije , spremim i neke jabuke ,neku tresnju i par musmula,ali. E to ali znaci , covece pa prestupna godina , ne valja . Dobro ajde ,sacekem ja i to i negde u ovo vreme 2013 dodje on i odmah skida sa drveta plemke ( odnosno to sam ja radio) i za nekih 2 sata ,naravno uz pauze za cigare (ja sam u medjuvremenu batalio) okalemi on meni 16 jabuke 25 ,26 sljive desetak kajsija i nekoliko stenleja, da i jednu tresnju.LJudi od svega toga primile samo 3 (tri) jabuke, doduse rekao mi je da ga tresnje nesto nece u zadnje vreme. Da stvar bude gora to mi je u stvari prijatelj. Otac mog zeta gde mi se cerka udala . Da stvari postanu tragicne moj prijatelj umre naprasno od srca na radnom mestu samo dva meseca posle toga. I sta cu ja p[rihvatim se kalemljenja i okalemim sve to ijas toga sad pre mesec i nesto vise. Da oko prvog ce biti za jednu turu 45 dana, a za drugu oko5 ili6 , jbg nestalo mi izolirke. Da moj prijatelj je kalemio na ispod koru ,a ja sam ,ono sto sam naucio na forumu , Englesko spajanje i rascep . Sve sam motao izolir trakom, nista mazano ,ni voskom ni lepkom.Rezultati? Pa ono sto sam vezbao po nekim vrzinama sa svezim plemkama , znaci otadima za neke i 2 meseca, koliko sam juce gledao bice bogami 100 % , a za ove sa plemkama koje sam uzimao u januaru i cuvao po svim propisima, =( saznatim na ovom forumu) moram jos malo sacekati da budem siguran , pa cu javiti rado. Jel sam bio dosadan? a i prst me zabole, pa sta cete neznam da kucam celom rukom.
 
Ivinjavam se,u pitanju je lokalni termin za dženeriku.
Inače i rakija od dženerike se lokalno naziva migavčara.Valjda zbog kvaliteta,kada je piješ moraš da namiguješ.:ppozdrav:
 
koliko dana prodje otprilike kada se razviju pupovi na kalemu i vidimo je li primljen ili nije..Naime,tresnja koju sam kalemio 12 marta pocela je da otvara pupove,a prije toga 11marta jabuka višnja kruška još nisu kada sam zakino jedan pup jabuke i višnje vidim da su još zeleni nisu osušeni ??
 
kad sam zakino vidio sam da je zeleno jos onaj pup znaci nije se osusilo e sad da li ce izgurati ne znam zato pitam koliko treba otprilike vremena...
Inače,moram da primjetim da one kalem grancice sto sam ostavljo preko zime u frizideru puno su mi vlage imale u kesi ne znam dal nisu porpimile plijesan pa mi je to zeznulo..
 
Samo ti sačekaj, nekad već pomisliš nema ništa od toga a one krenu...otprilike tako mesec dana, 40 dana je potrebno, nekad se desi doduše i posle 10 dana, tako meni trešnje ove godine krenule skoro pa odmah, a kajsija evo samo poneka. Bitno je da sa podloge skidaš listiće koji se pojave da ne bi crpili podlogu, da sve gura u grančicu tj pupoljke.
 
Ja kalemio 18 vocki (kruske,kajsije,sljive) procenat prijema 99% ni sam nisam verovao da ce biti toliki prijem,bice slika kalemljenja i sada kada su se primile.
 
Nazad
Vrh