Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Neznam , meni je kalem šljive izrastao letos više od dva metra na podlozi ringlova koji je tek presađen na zeljeno mesto a star je 2 godine i bio je debljine malog prsta, imao je centralnu žilu koju sam ašovom precviko jer ko zna koliko je dugačka, šaka KANa i raste ko ludo, bez stajnjaka a zemlja ko ilovača
 
Nego mene zanima i to hitno, niko mi nije odgovorio u temi podloga, imam posađene koštice džanarike koje su prošlo proleće nikle ali tokom godine nisu puno narasle, da li da ih ostavim sada da prirodno rastu ili da ih skratim na par pupoljaka od zemlje, da li će tako više da izdžigljaju ovu godinu? To bi bilo nešto kao prporenje izdanaka višnje...
ne diraj nista podlogu :ppozdrav:okopaj nadjubri i uzivaj
 
Malo tanka plemkinja - verovatno da nisi imao deblju.
Jedna sugestija da ti bude lakse - kupis ovu traku (slicna je teflonskoj) pa ne moras stavljati zastitni sloj - 200m - 250 dinara Vizant
kalem.jpg
 
zavrseno kalemljenje sljive cac rana,cac lepotica,cacnajbolja,stenlej,ruska dzanarika i nesto malo hanite
od kruske karmen,butira,kaludjerka,junska,santa marija,lubenicarka
kajsije na breskvi visoko kalemljenje i nisko novosadska rodna, neke domace rane,NS 5,
nektarina ,breskva
i naravno stubasto i patuljasto voce
jos samo jabuke da s iskaleme za par dana i gotova kalemarska sezona,
kad zavrsim sve bice slicica da vidite kako to izgleda kod mene :)
 
juce ja nasjeko nekih kalema jabuke danas da okalemim ali padala kisa i pred mrak prestala i ja odem i okalemim al kad sam doso kuci skontam da sam zaboravio staviti vosak na vrhu kalem grancice pa me interesuje hocel sta biti do sutra hocel se osusiti,a sutra planiram otic pa i te vrhove zamazati..
 
Nece im biti nista, padala je kisa a i da je bilo ceo dan jako sunce posle kalemljenja onda bi ih mozda i isusilo mada neverujem da bi ih ubilo :).
 
i meni je proslo kroz glavu da ima dosta vlage u zraku pa mozda nece nastetiti..a pohladno je napolju cak 2-3x mi je pucala izolir traka nema elasticnosti
 
Opet ja o zabaranjenoj vocki :osmeh: - ljudi ne radite ovo kuci osim ako vam nije dosadno ::namigivanje::
Oblacinska visnja podloga i na visini od izmedju 0.8 i 1m kalemljeni pupoljak trisnje
Malo je rano skinuta folija, skontao sam da treba duze da stoji al eto bice dogodine bolje
 
Zaštiti ti ovo i o ptica, ja sam savijao granu pa vezivao odozgo da ne sleti ptica na kalem grančicu, tebi možda sleti na pupoljak ili kad krene grana pa je odlomi, u njivi su mi odlomile na 2-3 trešnje po jednu ramenu granu koje su bile ne veruješ koliko jake, al kad sleti vrana džaba :D



Ne vidi se gornji kraj na ovoj slici, savijena je jedna grana a ne dve paralelne, omotavao sam onom farbarskom trakom što se lako kida, papirna šta li je...

Vidi se i ovaj Abrokol vosak, u kantici je zelena melasa a kad se namaže posle pola sata bude ovakav, kao tamno staklo se napravi i jako dobro i drži, može maltene i bez gumice samo ko je zaludan da drži pola sata dok se ne osuši :)

Kod mene trešnja na magrivi isto kreće, krenula maltene istog dana kad sam kalemio, pre koliko ima...2-3 nedelje kad sam ono pisao a kajsije na džanarika+stenlej još ćute, čak oni cvetni pupoljci se posušili, bojim se da od 20 komada na kraju ne bude ništa a lepo sam ih posadio na stalno mesto..
 
@ubovicratko mozes li obasniti sta se desilo na ovim slikama odmoto traku I ? jel se odvojio i kalem ili
 
Imam u dvoristu ovu kajsiju
, koju bih da kalemim na ove sljive koje rastu na drugom mestu, neznam koja je to sljiva, daje crveni plod,


Da li je to moguce, koji biste mi postupak preporucili i kada da ga uradim?
Vidim da vi uglavnom kalemite na poznate podloge i onda ih posle presadjujete. Kod mene je eto drugacije, neznam koja je sljiva, a vec su posadjene:haha:
Nasao sam kal. vosak u poljoapoteci, jedna ta posudica je oko 200din, a traku nisam nasao pa mislim da se posluzim izolir trakom
 
@ubovicratko mozes li obasniti sta se desilo na ovim slikama odmoto traku I ? jel se odvojio i kalem ili
Dosta pupoljaka iako se kambijum spojio - posto su vece sadnice i jakog bujanja kambijuma podloge unutrasnji deo pupoljka se odvojio od stabla, trebala je jos da stoji traka sve dok kambijum lepo prekrije pupoljak
Slikacu jedan od tih pupoljaka mozda ti bude onda jasnije

@Farmer koliko vidim podloga ti jeste dzanarika i moze na to da se kalemi kajsija - samo treba da izaberes jednogodisnju granu, sto je nekada problem naci kod tako starih vocaka
Ne treba ti vosak samo lepo sve zatvori izolirkom sve preseke da se ne suse rezovi
 
Sad dok je početak vegetacije odseci jednu deblju granu na tim starim kajsijama i iz nje će da ti izdžiglja nekoliko mladih i jakih koje ćeš imati za kalemljenje na proleće :cool: Ne mora da bude baš debela da sečeš testerom, već recimo kao dva prsta debela i idealno bi bilo da je na vrhu krošnje.
 
Imam u dvoristu ovu kajsiju
, koju bih da kalemim na ove sljive koje rastu na drugom mestu, neznam koja je to sljiva, daje crveni plod,


Da li je to moguce, koji biste mi postupak preporucili i kada da ga uradim?
Vidim da vi uglavnom kalemite na poznate podloge i onda ih posle presadjujete. Kod mene je eto drugacije, neznam koja je sljiva, a vec su posadjene:haha:
Nasao sam kal. vosak u poljoapoteci, jedna ta posudica je oko 200din, a traku nisam nasao pa mislim da se posluzim izolir trakom
pa koliko ja vidim na slikama to je dzanarika(ringlov ) pa posto ti je podloga deblja prvo oseci sva stabla iz panja ostavi 2 -3 (PROREDI ) stabla koja ce da ti sluze za podlpgu izaberi najtanja moj savet ti je da kalemis na procep
 
Ја калемим као што је показао Мишоо83, само што уместо те фолије користим изолир траку. Последња два дана сам користио и восак, па тек онда преко њега траку.

Сликао сам калемове од ове године, од прошле и од предпрошле године. Тако да се може видети шта сам радио за ове 3 године како калемим. За претходне две године имам око 25 калемова који су ми се примили. Ове године сам накалемио више него претходних година, па ћемо видети колико ће ми се примити.

https://www.mediafire.com/folder/8mxgohd09tcr8//Kalemljenje voca
 
Mislim da si rano skinuo izolirku sa nekih kalemova - kalem se je primio, ali kambijum treba da prekrije i sam rascep da ne bi tu trunula biljka
Nedavno sam video rascepom kalemljene sadnice u Apatinu isto su radjene izolirkom, ali covek je izolirku skidao nakon godinu dana, mozda ne treba drzati do tad, ali do prvih mrazeva sigurno da treba
Zbog tih stvari mislim da je i za biljku lakse prost spoj, moguce je da gresim, ja sam ove godine radio prolecno kalemljenje: prost spoj, na rascep, kalemljenje sa strane i engleski spoj (magriva-tresnja)
Slikacu to ovih dana i slikacu ako da Bog kad se prime bas da se vidi razlika.
 
ubovicratko, нисам скидао траку. Неку од тих трака сам скидао тек наредне године.
Мислим да је проблем у томе што изолир трака хоће услед временских услова сама на неким местима да попусти, да се мало одлепи и тиме пусти ваздух унутра који исуши део биљке. Из тог разлога сам последњих пар дана почео да користим и воска, јер ипак има логике.
 
Nazad
Vrh