Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

riciboy cime zamazuješ ove presjeke sobziro mda ti onog voska ne bi moglo biti kanta od 25kg,a vidim nesto si zamijesio u kolicama je li to kreč u prahu ili ?

- - - - - - - - - -

dsc01820.jpg
evo u literaturi piše da moze kruška oskoruša na bijeli glog,a u praksi kazu da samo na onu šljivu Brekinju pa da vidimo :)

- - - - - - - - - -

dsc01817.jpg
ovo je na procjep višnja nije bio kalem sačuvan nego direktno sad,a onaj od kruske je bio skoro 4-5mj u frizideru

- - - - - - - - - -

dsc01818.jpg
prost spoj takođe višnja kalem odsječen isti dan kad je i kalemljeno
 
Poslednja izmena:
Molio bi te samo jedan podatak , posto imam jednu tresnju koju sam kalemio na samoniklu tresnju koja je cini mi se burlat , a vidim po informacijama da ta stabla koja se kaleme na samoniklice vec kalemljenih sorti ( ne na samoniklice od divljih tresanja ) budu nesto manje bujne , pa me interesira koliko je tu neka normalna bujnost , velicina stabla i slicno .

Jel netko pokusao da kalemi na visnju i kakvi su tu rezultati jer se visnja dosta manje bujnosti od tresnje , a citao dam da se moze kalemiti na visnje bez nekih vecih problema i da je primanje veoma dobro ?
 
Ta što si kalemio na sejanac burlata niko ne zna kakva će biti, to ti je tako :)

Na višnju je rađeno, krošnja se posle nekoliko godina odlomi, pisali smo o tome u temi kalemljenja, ima i slike neke...krošnja bude jako bujna, ramene grane vidno deblje od debla i sve se to lepo odlomi...a i neće svaka sorta da se primi kalem, samo neke.
 
Ја данас окалемо 5-6 јабука, 5-6 крушака и 3 трешње. Сутра идем под шуму да калемим тамо. Бићу задовољан ако се прими исто као и прошле године, не мора више...
Надам се да ћу у скорије време дочекати да моји први калемови роде и да узберем плод са њих. Прошле године ми једна крушкица баш уцветала, али није родила.
 
Evo ja danas ipak odlucio da na podlogu samonikle visnje nakalemim tresnju , pricao sa komsijom i on kaze da je ima tako kalemito i bile kod njega vise od 25 godina pa ih porusio jer su mu smetale kada je zidao svinjac .
Kaze bile niske , do 4 metra visine a svake godine radjale , a on niti je orezivao niti spricao a niti prihranjivao.

Ja sam kalemio na rascjep , u vecini slucajeva sam koristio po jednu plemku , nakalemio sam oko 15 komada , od 4 sorte za 1 sortu znam koja je ostale 3 ne znam naziv , ulavnom su 2 vrlo rane sorte , mislim da je jedna burlat jer u to vreme rodi a jedna je tmno crvene boje rodi nekih 15 dana prije burlata , mislim da rece komsinica da rodi krajem 4 i pocetkom 5 mjeseca ( ujedno ako netko zna koja sorta je to volio bi da cujem ) , kalemljena je prije vise od 25 godina , a nije debela mozda 20 cm i nije vislja od 4 metra , bude veoma krupan plod , crvene boje u presjeku , cak tamno crvene boje .

Kako mogu da znam dali se primio kalem i za koje vreme se to moze vidjeti , ja sam kaleme omotavao sa izolir trakom i nisam stavljao kalemarski vosak , dal jos netko tako radi?
 
Može sa izolir trakom, pazi samo kad je budeš skidao da ne krene i kora, pažljiv budi. Potrebno je jako puno vremena da krene, nekad i mesec dana, tako da ne očajavaj već čekaj :) Jedini siguran znak da se nisu primile bi bio da pupoljci pocrne i osuše se, a da budeš siguran i da krenu da bubre i prolistaju kažem ti može proći i mesec dana...

Ipak bi bilo dobro da nešto namažeš na vrh kalem grančice, ako ništa kupi sveću, upali je pa kani odozgo, da se grančica ne bi isušivala a i da se ne ubuši insekt u nju.

To što je komšija nije prskao ni ništa...pa nije ni moj deda pa smo pri berbi za kućne potrebe odbacivali trule i crvljive, nekako se to smatralo normalnim, sada kada se bavimo profesionalnom proizvodnjom, svaki plod nam je bitan pa prskamo više...takođe sorte koje ranije dozrevaju izbegavaju period kada su insekti aktivni, pa ne stignu da se ucrvljaju niti da krenu da trule.

Sve bi nas zanimalo koja je to sorta, jer te rane sorte su obično jako sitne, oko 3 do 5 grama, to su đurđevka, primavera i slične. Ako saznaš javi pa da šalješ grančice :D
 
Oktopad , hvala na savjetima , brat mi je pcelar pa mogu da uzmem i od njega voska , inace imam i 3 tresnje koje sam kalemio prije 15 dana , jos uvjek su pupovi u stanju mirovanja , ali se vide da su zelene boje , kao kada krecu pupovi pa se izmedju onih smedjih ljuskica vidi zelena boja , nisam imao mira pa sam morao na svakom kalemu malo da gore skratim te grane i sve su jos uvjek zelene gore na vrhu , idem bas sliku da bacim pa da vidis .
 
kandelabar, preseke sam premazao sa rastopljenom obicnom svecom, ta kanta je raketna pec sto sam zimos napravio i da bi rastopio svecu, a kolica je da bi pec doneo do mesta kalemljenja jer je puna betona :ideja:
 
mojalovaa, druže uzmi običan drvofix (stolarski lepak za drvo) i namaži krajeve grančica , slobodno, nećeš pogrešiti, ponaša se kao kalemrski vosak
 
Jedini siguran znak da se nisu primile bi bio da pupoljci pocrne i osuše se, a da budeš siguran i da krenu da bubre i prolistaju kažem ti može proći i mesec dana...

,a jel moze se desiti da krenu pa da kasnije nema snage korijen da ih hrani da se nesto desi ?? pitam to zato sto mi se desavalo
da nekad donesem podlogu neku u proljece i kao primi se da bi u toku vegetacije se sasušila haman oni sokovi sto su ostali izcirkulisu i posle gotovo..
 
Moguće je i da je ptica na nju sletela, mačka se očešala, nešto je čoknulo...pa malo odlepi spoj. Moguće i da podloga nije ostala skroz u stanju mirovanja...a moguće i da jednostavno nije bilo suđeno, ipak je to priroda :)

Zato mojalova nije pametno sada da skraćuješ, pipaš grančicu i slično, čak i to mazanje obavi četkicom a ne prstom da mrljaš da ne bi odlepio spoj koji je možda krenuo da se formira. Nemojte oko njih ni da okopavate mesec dana, zaboravite da postoje, kad prolazite blizu njih pazite da ne kihnete :haha:
 
Oktopad , ako se tako mora pazit nek se hebe onda nek se osusi , drugi put cu je klamaricom zaklamati za stablo da ne moze da mrdne :haha:
 
Nego mene zanima i to hitno, niko mi nije odgovorio u temi podloga, imam posađene koštice džanarike koje su prošlo proleće nikle ali tokom godine nisu puno narasle, da li da ih ostavim sada da prirodno rastu ili da ih skratim na par pupoljaka od zemlje, da li će tako više da izdžigljaju ovu godinu? To bi bilo nešto kao prporenje izdanaka višnje...
 
Ja bi ti rado dao savjet al ne mogu ni sebi kada nista o tome ne znam , nego mozeli neko da mi pojasni kako da prepoznam magrivu ili kako vec kazu raseljku ili tako nekako , dali ima nesto specificno po cemu moze sada da se prepozna , posto u mojoj okolici ima dosta i potoka i sume i zivice i svega neceg pa bi malo prosao da probam naci koju podlogu ako ima , i cini mi se da sam negdje na internetu pronasao da je netko kalemio tresnju da divlji sipak i da se prima bez problema a toga kod nas ima koliko god zelis , i da to bude nesto slicno kao i ma colt podlozi.
 
Imaš slika magrive ovde i u temi podloga, kao i po internetu, ali sada u ovo doba godine ćeš jako teško da je prepoznaš, ipak treba list da vidiš...slikaću ti ja za dan dva moje koje kreću polako, specifičan je i pupoljak kad tek kreće listić, ja bih možda i prepoznao jer sam je se nagledao, možda ti bude pomogla fotka.
 
Nego mene zanima i to hitno, niko mi nije odgovorio u temi podloga, imam posađene koštice džanarike koje su prošlo proleće nikle ali tokom godine nisu puno narasle, da li da ih ostavim sada da prirodno rastu ili da ih skratim na par pupoljaka od zemlje, da li će tako više da izdžigljaju ovu godinu? To bi bilo nešto kao prporenje izdanaka višnje...
Pazi, pravilno je da se izvade i da im se prekrati centralna zila koja ide direkt na dole da bi se lepo ozilile ove godine jer sejanac ide samo jednom jakom zilom na dole a treba da ima dobro razvijen koren da bi proizveo dobr kalem.
 
E odlično, to sam uradio jer sam stavljao u dva reda semenke po 3 semenke u jedno mesto, negde se nije primila ni jedna, negde sve 3 pa sam ih pre 2 meseca sve povadio, skratio tu centralnu i ponovo posadio lepo po jednu na odgovarajući razmak.
Centralna žila je na nekima bila duža nego nadzemni deo, da ne veruješ :))

Nego sam čitao da treba da se....kako se zove taj proces kad ih skratiš ili skidaš vršno lišće...elem mislio sam ako ih skratim da će da zabujaju i više napreduju ove godine, hteo bih sledeće proleće da kalemim što višlje.
 
Nazad
Vrh