Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

paqeva6u.jpg


Trešnja kalemljena pod koru na debeloj podlozi,pitanje je da li će izdržati nalete vetra.

muqare7y.jpg


Jabuka takođe kalemljena pod koru,ovde je vetar odvalio jednu granu.

aty8a4e5.jpg


Pokušaj kalemljenja trešnje na pupoljak na debljoj podlozi i visini oko 1m.

atemy5y7.jpg


Kalemljenje trešnje na isečak
 
pa ovo sto vidim nije uopste lose samo ti je moj savet da kada kalemis sitan pelcar na deblju podlogu kalemi u procep da bi izbegao lomljenje grana usled vetra ili same tezine grane koja brzo narasta kao sto se tebi desilo kod jabuke :cool:Ipak procep i pridrzava pelcar a i kalauz brze popunjava popunjava spoj
 
Pre rascepljivanja debele podloge obmotaj je kanapom za baliranje ili lepljivom trakom pa je razrezi na zelj
enu meru.
 
Važi Staljine,poziv uvek stoji. Razmotrićemo opcije uz domaće vino i rakiju. Ova druga pića mi se nekako ne uklapaju u seoski ambijent ali ako zahtevaš može i to.

Pogledaj poruku na pp.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uh muke moje...prvo desilo mi se da su neke grančice kajsije krenule iako sam ih lepo čuvao, bilo je izgleda toplo u šteku...onda ih nakalemim pre par dana i vidim danas dosta njih nabubrilo.

1. zar nije rano posle samo par dana, da li su to meni grančice krenule pa sad mi izgleda kao da se kalem primio?
2. na svim što su krenule se vidi rozikasto beličasto, to su cvetni pupoljci zar ne? Otkud oni na prošlogodišnjim granama? Šta da radim sad ako su cvetni?
 
Zanima me sta je u stvari cipovanje i da li je neko kalemio breskvu na budan pupoljak i kada se to radi naime kupio sam malo okulanata jesenas i sada se vidi da ima sigurno 20ak koji se pupoljak nije primio
 
Sada se radi na budan pupoljak, o čipovanju smo pričali, to je kalemljenje pupoljkom ali ne pod koru klasično nego se bukvalno odseče i drvni deo, takav se deo iseče i na podlozi i onda uđe jedno u drugo...

Kalemljenje-cipovanjem.jpg
 
Video sam ovaj post ali sam lose postavio pitanje trebalo je da glasi
Da li se cipovanje radi sa budnim ili spavajucim pupoljkom

- - - - - - - - - -

Pa da li bih ja sad mogao da "prekalemim" ove breskve
 
Mislim da se radi sa bilo kojim, ali se u ovo doba godine radi sa budnim, tako da možeš sada da prekalemiš budnim pupoljkom.
 
Gledao sam one makaze za koje je oktopod postavio sliku i snimak. I veoma sam se zainteresovao za njih. Da li ima jos neko iskustva sa tim makazama?
 
Video sam ovaj post ali sam lose postavio pitanje trebalo je da glasi
Da li se cipovanje radi sa budnim ili spavajucim pupoljkom

- - - - - - - - - -

Pa da li bih ja sad mogao da "prekalemim" ove breskve

Mislim da ti je najbolje kalemiti breskvu budnim pupoljkom iz tekuće vegetacije negde krajem maja početkom juna kada ima najviše mezgre.
 
Uh muke moje...prvo desilo mi se da su neke grančice kajsije krenule iako sam ih lepo čuvao, bilo je izgleda toplo u šteku...onda ih nakalemim pre par dana i vidim danas dosta njih nabubrilo.

1. zar nije rano posle samo par dana, da li su to meni grančice krenule pa sad mi izgleda kao da se kalem primio?
2. na svim što su krenule se vidi rozikasto beličasto, to su cvetni pupoljci zar ne? Otkud oni na prošlogodišnjim granama? Šta da radim sad ako su cvetni?
opusti se jeste to su cvetni pupoljci i ne brini se ima ih i na proslogodisnjim granama otpasce sami sa kalema ako te ne mrzi i nemas mnogo otkini ih da ne crpe pelcar(moze a ne mora).Ako malo bolje pogledas videces da se svaki pupoljak ustvari sastoji iz 3 pupoljka koji od kojih su dva rezervna tako bez brige primice se kajsije
 
Nazad
Vrh