Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Pa ne znam ja svud na slikama viđao kao na drugoj, a tako sam i pre kalemio trešnje, ne znam šta sam se sad istripovao....u principu pupoljak mi je dosta iznad gornje ivice preseka na podlozi kako da objasnim, to je bila poenta pitanja a ne sam način vezivanja, zamisli na slici da ga pomeriš još malo na gore...ma cenim da je i ovako ok, hvala na podršci, stavljao sam 3 ponegde i 4 pupoljka jer sam kalemio kajsiju na stenlej koji je na džanarici, na visini oko 80 cm.
 
bravo bas tako mada moj ti je savet da kada kalemis iako ti je plemkinja tanja od podloge poravnas jednu stranu koru u koru i dobro izolujes kalemarskom trakom (500 dinara kilo) i do jeseni kaluz ce potpuno da popuni spoj iako je podloga deblja a plemkinja tanj a samo opet ti kazem poravnaj jednu stranu koru u koru ovo ti vazi za engleski a i za sve ostale spojeve
:ppozdrav:
 
Danas pokusao prvo kalemljenje:)
Arsenal

Detalji




Postupak.. posto su mi podloge malo deblje... prvo sam makazama skratio podlogu,kalemarskim nozem zarezao koru sa drvetom i spoijo sa kosim presekom plemke...
Obmotam jedan krug gumicom pri dnu... onda nacentriram kambrijum na kambrijum makar jednu stranu i onda motam i stezem ka vrhu i vezem na kraju... skratim plemku na dva do tri pupoljka i zamazem sa fitobalzamom vrh plemke i spoj....
Valjda je dobro...
Jedino me brine sto su plemke kao malo krenule(vidi se zeleni vrh na nekima-njih sam slikao)
U pitanju je neka krupna djurdjevka tresnja,pa je poranila.... ostao mi je jos neki krupni hrskavac,sitna djurdjevka i marela, i neke nedefinisane sorte tresnji od kuma koji ima20 stabala,sve su ukusne i dobre,ali ne zna im imena:)
I posle mi ostaje sljiva na dzanariku jabuke, breskve i orah...
 
Ove su uzete pre 15ak dana.... i nisu bile krenule.... ali izgleda da su u frizideru nabubrile(u vlaznoj najlonskoj kesi)
ali na preseku zelene,kao tek ubrane...ovo ostalo nije krenulo... samo ova djurdjevka sto stize do 10.maja(vlasnik stabla garantuje))
Alat je od 275rsd(prvi kinez kresac i drugi springerov)-400(treci noz a najlosiji je,prvi kupljen)+gumice 200+ fitobalzam oko 500...
Ovaj mali crni je dedin...nasao ga u njegovim stvarima trazeci nesto drugo....
 
Pa sto posto nece....:) prvi put ozbiljno kalemim....
Gledao sam i folije-trake za kalemljenje... ali to su neke rolne od 1000din... skupo za mene malog igraca...
Ali kontao sam,gumicom stegnem,balzamom zadihtujem.... bice dobro valjda... a secam se ranije komsija umotavao zavojem(nekim platnom u svakom slucaju) j topio katran ili vosak na to.... i vazio za kalemara ipo.... Vec odavno kalemi nebeske vocke...ali ga se secam...:)
 
Pozdrav prijatelji... da li bi mogla izolir traka,krep traka umesto gumica, vidim moj komsija koristi "izolirku"?
 
Poslednja izmena od urednika:
@isnogod nekako mi one prve dvije slike nikako ne pašu podebele mi one plemke da se sa strane na spoj kaleme hoce li to imati dobru vezu i ako se primi da se ne desi rascjep na spoju..a treca slika mi je ok volio bih da jos neko komentarise da razmjenimo misljenja
 
U rascep, super prijem, a grančice iste debljine je po mom mišljenju najbolje prost spoj sa jezičkom, nekako privuku jedna drugu i nesmiče se prilikom zamotavanja trakom i prijem siguran a što se tiče trake , ja sam uvek izolir traku koristio a vosak ako nemam, koristim običan drvofix i nema razlike.
 
@isnogod nekako mi one prve dvije slike nikako ne pašu podebele mi one plemke da se sa strane na spoj kaleme hoce li to imati dobru vezu i ako se primi da se ne desi rascjep na spoju..a treca slika mi je ok volio bih da jos neko komentarise da razmjenimo misljenja
Ja sam ga dobro uvezao....:)a valjda ce biti dobro... vreme ce pokazati....
Znam ja da je idealno kad su iste debljine,pa jos pogodis ugao... ali ja bolje podloge nisam imao....:) a prvi put kalemim,pa dok probam ovako onako.... ima trista nacina kalemljenja(bukvalno).. a ja imam jos 70god da naucim i taman:)
 
pa vec sam napisao negde nema veze debljinamoze pelcer da bude tanji samo jednu stranu poravnaj koru na koru i najvaznije je izzolovati sek - gde je to traka 1000 din odakle si da ti posaljem jednu kod nas 1 kilogram 500 dinara )(3 koluta u kilu) i za zatapanje vrha pelcera slobodno uzmi belo obicno tutkalo za drvo najeftinije je i dokazano dobro:kisa:
 
Poslednja izmena:
po meni prost spoj je još jači kad se zareže malo na 1/3 duzine reza na obje i onda umetne se jedno u drugo to je mislim engleski nacin..
 
dobar je engleski.... ali sto se tice kasnijeg odcepljivanja koje si pominjao,tesko da ce taj jezicak da ga spase.... pitanje je kako sraste(kalusira,valjda sam upotrebio pravi izraz:))
Druze staljine:) evo te trake....http://www.astoria-trade.com/prodavnica/index.php?c=13&p=50
to je jedina traka u poljo apotekama u Sapcu gde zivim.... ima jos ona traka(folija) za umotavanje uzine:):):)
 
Nazad
Vrh