Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

@oktopod makaze za kalemljenje ja narucio danas pa cemo videti sutra kako rade,inace clan @dalibor iz rume(bar mislim da je on u pitanju) je rekao da ima par komada sa kojima radi i da je zadovoljan
 
Koliko sam ja shvatio, insektima pogoduje suša i toplo a vlaga gljivičnim oboljenjima...

Rekreativac, koje tačno si naručio, kod koga i koliko keša, javi sutra hitno oću i ja da pazarim!
 
Ja sa njima kalemio prosle godine i zadovoljan oko 80% prijema ali sa obicnim v nozem onaj omega je tup i unsti kalem il sam ja glup :) zacas odradis posao a rez perfektno se slaze ako nadjes istu debljinu podloge i plemke tj vise ti vreme treba da nadjes podudarnost ego sto dva puta kliknes i posle obmotas crnom izolirkom.
p.s. jedino mi ruza na divlju ruzu ( sipak ) nije uspela da proizvedem ruze stablasice ama ni jedna sigurno ima neki trip i za to
 
Ja bih V i koristio, ovaj omega mi je nepotrebno zakomplikovan...a ruže se kaleme pupoljkom koliko sam ukapirao, ne grančicom, vidim ove makaze imaju i za pupoljak sa stane, ne znam da li si tako... :)

Jesi li ti kupio baš ove za koje sam ostavio link?
 
To sa strane ce probas i ce bacis kolko je "upotrebljivo" :) ruze nisu tema ukapirao sam posle kako ide :p a i kada .
p.s. drugarski nemoj da bacas noz sve sto ne ide sa njima moraces klasicno
 
A šta ne ide sa njima? Jel može bre grančicom kalemljenje obično? Jesu li to baš ove sa linka koji sam ostavio?
 
Ja sam narucio bas te sa linka 3T i kostaju kao u katalogu 2820,00 samo sto jos nisu stigle,majke im ga spalim. prosli put idiot iz ask-a poslao za okolna sela kaze nije znao da je bas grad,seljacina a lepo mu pise,pa ako nije grad onda se tek salje na sela

- - - - - - - - - -

evo stigle makaze. na prvi pogled bas i ne odsecaju kako treba a grana mora da bude(deblja) min 8mm i onda moras dobro ciljati

- - - - - - - - - -

Evo ja malo detaljnije isprobao makaze,nekih 20-30 kom isekao.
omega oblik mi se vise svidja ali je problem sto noz ne moze da odsece lepo,tj tesko razdvojim granu iz noza i malo je povredjena grana tako da koristim V i mislim da ce biti ok za mojih 10 kalemova sto planiram :haha:

- - - - - - - - - -

jedino sto noz ne odseca kao na snimku tj. treba nekad malo nekad povuci da se to razdvoji,i tu mislim da ce uskoro biti problema kad se malo istupi noz
 
Nema potrebe za makazama, lepo ide prost spoj i kalemljenje na rascep samo probaj par puta i ice od ruke.
 
Da li si samo probao makaze ili kalemio?
malo sam probao i jednu sljivu okalemio pa cu da vidim sta ce biti od toga,inace sad sam ponovo pogledao snimak i vidim da se i onaj tamo muci,sad kad sam vise puta probao, vidim da ide to sad lakse,samo ne znam koji sam ocin kupovao kad imam da okalemim 10-tak komada, a sledece godine verovatno ni toliko :haha: al ajd da ne gnjavim nekog da mi okalemi 2-3 vrste po 2-3 sadnice
 
Uh da pogledam ja onda moje, pre 3 dana su bile ok, uzeo sam jednu za probno kalemljenje...čuvam ih u metalnom koritu punom vlažnog peska, hladna prostorija...
 
Ja sa njima kalemio prosle godine i zadovoljan oko 80% prijema ali sa obicnim v nozem onaj omega je tup i unsti kalem il sam ja glup :) zacas odradis posao a rez perfektno se slaze ako nadjes istu debljinu podloge i plemke tj vise ti vreme treba da nadjes podudarnost ego sto dva puta kliknes i posle obmotas crnom izolirkom.
p.s. jedino mi ruza na divlju ruzu ( sipak ) nije uspela da proizvedem ruze stablasice ama ni jedna sigurno ima neki trip i za to

Meni je covek na pijaci u Kraljevu rekao da se stablasice kaleme na neku posebnu podlogu u obliku pruta koja stize iz Francuske kalemi se na pupoljak na visini oko 0.70 do 1m ,profesionalno se bavi kalemarstvom svega i svaceg . Isto sam i ja probao ruzu da okalemim ali nije mi uspelo treba probati na budni ili spavajuci pupoljak ali nikako nemam vremena u tom periodu a treba spremiti i podloge sipurka a ruze zaliti nekoliko dana pre da se dobro pupolci odvajaju od samog drveta ...Evo i jedne slicice mozda bude od pomoci

qn338l.jpg
 
Danas sam kalemio kajsije na šljivu, bogami grančice neke već krenule, bojim se kakav će prijem biti...

Nego pošto sam nevešt i nije mi neki nož, probao sam ovim felco makazama samo da odsečem podlogu i kalem grančicu ukoso i....sjajno :D Funkcioniše odlično, eventualno ponekad treba samo lagano preći nožem da se malo poskidaju "dlačice" i to je to.

Englesko kalemljenje isto nije neka nauka, koliko god ovako logički razmišljao i nije mi jasno kako to funkcioniše, u praksi kad probaš nema šta, a dobro je i jer treba da si manje majstor što se tiče potrefljavanja ugla reza, poklapa se baba sa žabom bukvalno...

- - - - - - - - - -

Eh da i jedno pitanje....napravih glupost na par kalemova iz ne znam ni sam razloga, naime kosina mi je mnogo ispod donjeg pupoljka na grančici, tako da mi ni gumica ne ide iznad pupoljka ali dobro drži, da li će tu biti problema?

ovako izgleda:




a naravno ovako bi trebalo:

 
Nazad
Vrh