Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

porucio sam makaze za kalemljenje3t ne salju izgleda da nemaju na lageru,zanima me koju debljinu podloge ili plemke mogu da preseku dali jedna i druga moraju biti iste u milimetar ili ima odstupanja
 
U pravu je ratko ali to gledaj da izbegneš, kalemi malo višlje ili malo niže da ti se debljine što više podudaraju jer će u protivnom doći do formiranja guka odnosno zadebljanja a to nosi sa sobom određene probleme.

Evo izvadih ja danas moju najlepšu kalemljenu trešnju na magrivi ove godine, burlat kalemljen pupoljkom krajem avgusta prošle godine tako da je pupoljak krenuo tek na proleće ove godine, magriva bila posađena u mestu 2 godine.

7+ ili šta je? :osmeh:

 
hvala sad cekam makaze

Mozes li postaviti sliku od tih makaza i koliko kostaju u evrima?
Jesu li mozda ovakve?



ADiRv17.jpg
 
imas one jeftinije oko 17 eura,rezervni noz za 3t makaze je2,5 eura a trenutno nemaju na lageru treba da stignu ovih dana ?
 
Ej al stavrno nema potrebe kupovati ih, kupio ih i ne koristim...
Neko je bio vec postavio ovaj video evo opet, kad se nakalemi engleski spoj to stoji ko ludo, nema potrebe za ikakvim ucvrscivanjem, osloncem i sl.
Treba samo malo uvezbati to mozete i sada kad nemate nekog posebnog posla

Evo jos kojekakvih clipova oko kalemljenja:
http://www.youtube.com/playlist?list=PLAA8E9AEB6A118427&feature=mh_lolz
 
Kod engleskog spoja bude veliki guk tj zadebljanje na spojnom mestu iako su grančice bile iste debljine. Najbolje je prosto spajanje što se tiče kalemljenja grančicom.
 
de mi recite ovo procito sam neki dan u literaturi kruska oskorusa moze da se kalemi na glog belošljivu i slično danas kad sam gledao jedan video od kalemara kaže da oskoruša može samo na oskorušu i brekinju to jest imaju dvije crna i bijela ,a bijela je bolja ima plodove veće i onda kaže kalemi bijelu na crnu..ne znam d ali da probam na oskorušu imam jeda nglog kod sebe al nema neki prečnik mozda 2cm ne znam dal da probam engleski ovaj spoj il procjep vjerujem pod koru tesko...

- - - - - - - - - -

ja volim ono lišće ukrasno kod oskoruše i simpatični plodovi :D
 
glod je univerzalna podloga, dosta voca se moze kalemiti na njega ne vidim razlog da ne bi mogla i ta oskorusa (mozda na procep)
Nego citam na svetu biljaka covek tvrdi da se aronija moze kalemiti na podlogi dunja ili divlj. kruska sa posrednikom kaludjerke i u procep se kalemi aronja i dobija se drvo aronije.
 
najgore naprimjer kod ovih kombinacija podloga-kalem da se naprimer primi se raste godinu dvije tri i onda propadne ili slabo napreduje..
 
pozdrav za sve dali bi bilo dobro sada uzeti kalem grancice jabuke i sljive sobzirom da su vocke vec u fazi vegetacije ili sacekati da se temparatura spusti i malo zahladi
 
Pitanje od milion dolara...i ja ne znam šta ću za kajsiju i trešnju, nešto miruje, nešto nabubrilo...svakako šta je nabubrilo ili procvetalo ne valja sad da se uzima a ovo ostalo iako nije nabubrilo svakako je krenulo pa opet ne valja...a kad udari mraz pitanje je šta je smrzlo...ma sledeće godine uzimam čim opadne list :D
 
Dobar dan... nabavio sam i posadio 70ak podloga magrive
20ak dzanarika,3 oraha(sejanac),3 jabuke(samonikle), nekoliko bresaka...
I sve to onako amaterski kalemim na prolece.... e sad jos samo da smislim sta da kalemim na ove magrive... meni trebaju tri sadnice tresnje(toliko ce se i primiti:):):) razmisljam o starijim sortama tresnje,sadim u dvoristu... pa da recimo posadim dve rane i srednju ili kasnu.... ali koje sorte... Djurdjevka... neki hrskavac? i gde da nabavim kalem grancice..
Ako se kojim slucajem primi vise od te 3-4... idu u prodaju... i kao pokloni tetkama,komsijama,rodbini...:)
Ako neko ima savet sta kako gde,prihvatam:)
Evo i slika


 
Nazad
Vrh