Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Jel ste uzeli kalem grančice narode, kreću opet visoke temperature, ja planiram sutra da odem do placa da uzimam, pa ću verovatno u frižider, bojim se u štalu možda bude toplo iako sam ih mislio u korito sa peskom...šta biste vi na mom mestu?

Još jedno pitanje, te trešnje koje ste kalemili na višnje, koje sorte su bile u pitanju, pita me jedan dal može, kažem mu može ali pročitah da većina sorti ne može, on me pita za šarenu, koje ste vi kalemili trešnje na višnju a da su se primile?
 
Trebao sam slažem se, do sad sam ih uzimao u ovo vreme i nisam imao problema ali eto prevari me vreme...srećom kajsije mi nisu bile ič nabubrile, samo jedna blesava trešnja :D

Neki sa kojima sam pričao već kaleme, dal je to pametno, konkretno kajsija na džanarika+stenlej?

I ovo za trešnju na višnju ako neko zna da ne zaboravim...
 
Iskusni kalemari kažu da treba kalemiti kada podloga krene,nema logike sada kalemiti kada podloga miruje. Što se tiče višnje moj komšija je imao đurđevku na višnji i u petoj godini vetar je polomio na kalemljenom mestu.
 
Kalemi se visnja na podlogu tresnju jer tresnja nema toliko izdanaka iz korena kao visnja ,tresnja na visnju vrlo vrlo retko ili nikako jer je visnja slabo bujna kao podloga i kada tresnja formira krunu slomi podlogu .Sto se tice kalemljenja mozes a ne moras pelcar ce ti stajati na podlozi sve dok ne krene podloga znaci moze da bude ako bude hladnih dana (mrazeva) jos mesec dana i vise, a o izmrzavanju okaca da ti ne pricam.Moj savet ako ne moras da zuris i nemas neku veliku kolicinu da kalemis pa moras da zuris da sacekas do pred samo pupuljenje podloge(moze podloga i da pupulja VAZNO da pelcar ne pupulja) i tada kalemis (sve ovo pisem u vezi kalemljenja na otvorenom):cool:
 
Poslednja izmena:
Eh kad ja ne bih nešto zaboravio...nasekao sam danas kalem grančice, staviću ih u kesu u frižider ali zaboravih da ponesem vosak sa placa a sad nemam gde ovde u gradu da kupim...da li preseci moraju da se premažu pre stavljanja u kesu?

Kesa iznutra treba da se ovlaži malo ako sam vas dobro razumeo?
 
Ne moraš ih premazivati. U kesu sipaš vodu i prospeš je tako da će ostati vlažnosti u njoj. Staviš kalem grančice i umotaš kesu.
 
ne treba poceti jos sa kalemljenjem.koren polako intenzivira proizvodnju min mat ali jos ih ne salje u nadzemne delove ...sacekaj sa kalemljenjem jos dobrih 20ak dana da bi ti procenat srascivanja bio veci..ja sam se zeznuo sad sam kalemio orah ali samo jedan a ostale cu tek u martu....oktopode mozes da premazes ranu plemke obicnim uljem da bi je zastitio od mikroo.ja bih tako uradio
 
Ma danas im umotah dno u vlažnu krpu pa sve u iznutra navlaženu kesu i eto...to su baš grane, tek kad budem kalemio ću dno i vrh odbacivati, nisam sad bukvalno secka i pravio kalem grančice tako da mislim da će biti OK...

Nego se kesa zamagli iznutra, nisam nikad čuvao u frižideru, bojim se koječega, truljenja, mraza...smanjio sam friz na jačinu 2, to mu je valjda oko +5 stepeni temperatura.
 
Ma kada ostavljas pelcar za kalemljenje ne moras u frizider pa ne nameravas da ga cuvas za septembar . Na neko hladno mracno mesto ( neki podrum recimo) povezano u snopove tako da petice budu u vlaznoj piljevini ili pesku i nema glava da te boli ,pa ja bih onda morao da zakupim celu hladnjacu za cuvanje pelcera:bravo:

- - - - - - - - - -

Bela trešnja na višnju ide , isprobano
pre koliko vremena si je kalemio i koju sortu tresnje
 
I ja sam grančice čuvao u pesku prethodnih godina, korito limeno u njega sipam pesak pa grančice pa pesak, nego danas sam otrčao da ih skinem kad već nisam ranije, dok ne krenu opet vrućine, pesak mi napolju pa mokar, stara štala oće da se ugreje...pa sam nešto istripovao da ne mećem mokar pesak a i da ih toplo vreme ipak ne potera :D verovatno ću ih onda za par dana iz frižidera u korito sa peskom, nešto mi ovo neprirodno u frižideru...
 
ma kakve kese kakvi frizideri pa kalemljenje ce za 10-15 dana u nekoj prostoriji(koja se ne greje) pelcar ima da bude super .pozdrav

- - - - - - - - - -

Prošlo proleće, ramenu granu na višnji na procep i uspelo je , do jesenas je izđipala 30cm. A neznam naziv vrste, odseko sam kod drugara grančicu i znam da je bela trešnja jer sam je jeo i brao kod njega proteklih godina.
pa dobro ali nije problem u primanju nego u kasnijem nesrazmernom razvijanju stabla i krune tj . dolazi do lomljenja na spojnom mestu ili stablu (ne moze da podnese tezinu krune).Ali ti probaj covek se najbolje uci kroz svoj rad.:ppozdrav:
 
Razmisljam se ovu varijantu da probam:
Posejem seme jabuke bilo koje iz ploda i onda kad bude dovoljno debela za kalemljenje kalemim na nju kao medjupodlogu m9 i posle kalemim neku sortu.
Zanima me sta bi time dobio jel bi dobio manju bujnost i brze stupanje u rod semenjaka podloge ?.
Sto se tice kalemljenja tresnje na visnju to moze ali pitanje koliko ce dugo izdrzati takva sadnica, ja imam tako kalemljene vocke stare 1 i 2 godine a vec se na ovoj 2 godine primecuje nesrazmeran rast plemke i podloge (plemka tresnje vec za 2 godine deblja od podloge) tako da ne verujem da ce dugo tako da izdrzi a imao sam i jedan plod na tresnji kalemjenoj na visnji u drugoj godini :D.

Evo slike od tresnje kalemljene na visnju prosle godine:


Plemka tresnje je izrasla oko 150 cm za jednu godinu a i na slici se vidi da je vec plemka deblja od podloge.
 
Razmisljam se ovu varijantu da probam:
Posejem seme jabuke bilo koje iz ploda i onda kad bude dovoljno debela za kalemljenje kalemim na nju kao medjupodlogu m9 i posle kalemim neku sortu.
Zanima me sta bi time dobio jel bi dobio manju bujnost i brze stupanje u rod semenjaka podloge ?.
Sto se tice kalemljenja tresnje na visnju to moze ali pitanje koliko ce dugo izdrzati takva sadnica, ja imam tako kalemljene vocke stare 1 i 2 godine a vec se na ovoj 2 godine primecuje nesrazmeran rast plemke i podloge (plemka tresnje vec za 2 godine deblja od podloge) tako da ne verujem da ce dugo tako da izdrzi a imao sam i jedan plod na tresnji kalemjenoj na visnji u drugoj godini :D.

Evo slike od tresnje kalemljene na visnju prosle godine:


Plemka tresnje je izrasla oko 150 cm za jednu godinu a i na slici se vidi da je vec plemka deblja od podloge.

Ja imam isto takav problem kalemio crnu tresnju na divlju sad mi deblja tresnja od podlogMoram da napomenem da sam kalemio dosta vidoko preko jednog metra

- - - - - - - - - -

I ja sam grančice čuvao u pesku prethodnih godina, korito limeno u njega sipam pesak pa grančice pa pesak, nego danas sam otrčao da ih skinem kad već nisam ranije, dok ne krenu opet vrućine, pesak mi napolju pa mokar, stara štala oće da se ugreje...pa sam nešto istripovao da ne mećem mokar pesak a i da ih toplo vreme ipak ne potera :D verovatno ću ih onda za par dana iz frižidera u korito sa peskom, nešto mi ovo neprirodno u frižideru...

Slobodno ostavi u frizideru dok ne pocnes kalemiti ja sam proslu godinu uzeo plemke prije nove godine i drzao ih u frizideru primle se skorom sve
 
I ja sam grančice čuvao u pesku prethodnih godina, korito limeno u njega sipam pesak pa grančice pa pesak, nego danas sam otrčao da ih skinem kad već nisam ranije, dok ne krenu opet vrućine, pesak mi napolju pa mokar, stara štala oće da se ugreje...pa sam nešto istripovao da ne mećem mokar pesak a i da ih toplo vreme ipak ne potera :D verovatno ću ih onda za par dana iz frižidera u korito sa peskom, nešto mi ovo neprirodno u frižideru...




U korito sa peskom ali na hladnom i mračnom.
Dešavalo mi se da u frižideru krene vegetacija jer je temperatura bar 4 stepena.
 
Visoke temperature +20c.Dzenerika se priprema za cvetanje,za njom će i ostale voćne vrste.Šta nam je činiti ???
Kalemljenje na otvorenom u optimalnim uslovima obavlja se polovinom marta.Ove godine to bi bilo kasno jer godina žuri.Verujem da nisam jedini koji je u velikoj dilemi.
 
Nije problem ako si plemke uzeo ranije,ako ih sada uzimaš pitanje je koliko će se primiti jer skoro na svim voćnim vrstama pupoljci su nabubreli. Druga solucija je čekati jun pa kalemiti na zeleno.
 
Nazad
Vrh