Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

NeLe001:
Као подлогу за трешњу, рушт, вишњу и кајсију сам користио црни трн.

Koliko su ti stari ti kalemi?
Ja sam cuo da je trnjina (црни трн) slabo bujna podloga, i da se na nju moze kalemiti i sljiva al nisam cuo da je neko kalemio (трешњу, рушт, вишњу) i da je takav kalem trajao dugo i radjao.
Kod mene trnjine ima ali nisam jos kalemio na nju jel ko je god kalemio na nju npr kajsiju svi kazu da ne valja i da je sljiva puno bolja podloga.
 
pricao sam danas sa nekim ljdima vezano za podloge za kalemljenje...
cene 0.7E kolt(za tresnju visnju) i 0.5E za jabuku...
Sad meni se cini da je mnogo...:) mozda zato sto sam student i po statusu i finansijski...:)
Inace Margiva ili Kolt? pitanje je sad:)
 
Koliko su ti stari ti kalemi?
Ja sam cuo da je trnjina (црни трн) slabo bujna podloga, i da se na nju moze kalemiti i sljiva al nisam cuo da je neko kalemio (трешњу, рушт, вишњу) i da je takav kalem trajao dugo i radjao.
Kod mene trnjine ima ali nisam jos kalemio na nju jel ko je god kalemio na nju npr kajsiju svi kazu da ne valja i da je sljiva puno bolja podloga.

Неке сам калемио ове године, а неке прошле.
Та њива где сам калемио воћке је обрасла глогом, црним трном и још неким дрвећем па сам зато њих искористио. Водио сам се тиме да је боље да ту буде која воћка него да остане само трње.
Користио сам и дивљу крушку као подлогу за домаћу и могу рећи да се поприлично разликује од осталих подлога, односно та два калема су ми до сада најбоље напредовала. Један је чак успео да достигне и моју висину.
 
Kolt se pokazao kao loš, to govore svi analitičari i savetodavci kao i kalemari. Magriva je odličan izbor, ne čeka se kao na divljoj trešnji, mada čekanje na rod nije zanemarljivo, prima se na skoro svako zemljište a košta od 18 do 35 dinara. Ja trenutno znam čoveka za drugu klasu 25 dinara, to je da posadiš pa kalemiš ono tamo proleće.

Aj mnogi ste me pitali za kontakt, ako je neko našao više te magrive nek napiše cenu i kontakt.
 
@oktopod
povij bocne grane cim se ukaze prilika(da budu sto blize vodilici) i dobices rod u sledecoj godini koja god da ti je podloga
ako ne ides na oblik vaze
 
jedno pitanje, kada se kalemi viljamovka preko posrednika, da li moze da se odma iste godine spoji recimo kaludjerka na dunju pa viljamovka na kaludjerku ili prve godine mora samo kaludjerka na dunju pa tek sledece godine na jednogodisnji mladar kaludjerke da se kalemi viljamovka?
 
Svako voće može iste godine na sledeći način, npr u tvom slučaju kaluđerka na dunju u proleće grančicom ili na budan pupoljak, pa ako (a hoće) dovoljno poraste do jula, avgusta, onda gore nakalemiš spavajući pupoljak viljamovke. Neka me neko ispravi ako grešim, teorija je ok, ne znam dal je praksa drugačija al ne vidim razlog :)
 
Svako voće može iste godine na sledeći način, npr u tvom slučaju kaluđerka na dunju u proleće grančicom ili na budan pupoljak, pa ako (a hoće) dovoljno poraste do jula, avgusta, onda gore nakalemiš spavajući pupoljak viljamovke. Neka me neko ispravi ako grešim, teorija je ok, ne znam dal je praksa drugačija al ne vidim razlog :)
Da al uglavnom rade obratno, zbog krosnje jer ako gore radis na spavajuci pupoljak imas krivinu koja zna biti jako nezgodna, dole kad se kalemi na spavajuci pup ispravi se lepo
Znaci uvek bi pre preporucio dole ili prosto spajanje ili spavajuci pupoljak, al gore obavezno prosto spajanje.
 
Da, onda i grančica odmah izbaci krošnju, 3-4 pupoljka budu 3-4 grane ramene, tako da ustvari nisi nikako izgubio godinu...
 
Zato što su ti potrebne 3 ili 4 grane za ramene, ne samo dve :) a i verovatno neće oba pupoljka da guraju podjednako jako, plus je to preveliko oštećenje kore....to su neka moja razmišljanja...
 
po pravilu kalem grančice je najbolje uzeti sada kad opadne lišće pa ih pravilno čuvati, sada u njima ima najviše onog...čega beše za dobar prijem i napredak :) a preko zime nivo opadne...ali u praksi svi grančice uzimaju krajem zime, pre kretanje vegetacije pa stave u korito ili kantu i zatrpaju peskom, najpravilnije bi bilo na ocednom mestu rupa pa sloj peska sloj grana sloj peska itd..
 
pa koji oblik vi to pravite, vreteno?

Isnogood, frižider nije tako dobro rešenje pogotovo na tako dug period
 
Nazad
Vrh