Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Pozdrav,imam krusku karamanku stara je oko 50g i jos dobro radja,kako mogu da je podmladim,na cega i kako da kalemim,nemam bas nekog iskustva
 
Ako želiš baš to stablo da umnožiš jer ti se sviđa plod a i lep je osećaj razmnožiti, kupi podlogu sejanac divlje kruške pa kalemi sad još malo grančicom ili pupoljkom, o tome ima dosta priče u temi da ne razglabam sad detalje opet :)
Ako ne možeš da nađeš podlogu, kupi bilo koju krušku kalemljenu na sejanac, pa odreži celu do dole gde je podloga pa kalemi.
 
pa može da nađe i mladicu sejanca, nisam ja mislio da seje semenke :osmeh: a složićeš se da je bolje za njegove potrebe....
 
donio sma neka dv akalema ustvari podloge iz šume pa cu slikati da vidim d lai mozete odgonetnuti da li je visnj aili tresnja mislio sam da kalemim tresnju pa ako je visnja da se ne trudim
 
Dali je momenat sada za kalemljenje voca ili treba sacekati jos neki dan , za kalemljenje na prosto spajanje, tresnje, visnje, kajsije napolju u basti . Kalem grancice uzete danas i pobodene u kofu sa vlaznim peskom i ostavljene u hladnu prostoriju.
 
Poslednja izmena:
Napisa čovek napolju u bašti :)

Pa ako možeš da sačuvaš grančice, a bome si ih jako kasno uzeo, bojim se da nisu već krenule, onda čekaj još. Podloga na koju se kalemi je kako koja ali već maltene i krenula, ali je problem ako bude mrazeva, ja zato čuvam grančice do barem sredine marta, a ako podloga do tada olista i razgrana se, nikako nije na odmet.
 
Danas sam pricao sa iskusnim kalemarom iz ritopeka i kaze da tresnja na magljivi prostim spajanjem nije dobra zato sto oce da ude crv.najbolje oko gospojine na pupoljak,Pricam iskljucivo za Magljivu
 
Gde da uđe crv, kuda? Zašto baš kad se kalemi na magrivu a ne i na divlju trešnju, pa paz molim te u avgustu gospodin odbija da uđe :D

Nego gde imaju da se kupe magrive, treba jednom mom poznaniku, po mogućstvu okolina Kruševca? Nekih 200-300 komada.
 
Nego gde imaju da se kupe magrive, treba jednom mom poznaniku, po mogućstvu okolina Kruševca? Nekih 200-300 komada.

Oktopod,
ja sam uzeo nešto magrive kod mog prijatelja, od koga si i ti uzeo neke sadnice. Gilić Konjuh, to ti je kod Kruševca.
 
Poslednja izmena od urednika:
pozdrav vidim skoro svi pisu dase kalemi kad podloga krene a kalem grancica u mirovanju a sta i kako s onim podlogama sto su u trapu i kaleme se iz ruke kada njih kalemiti.
 
to sada ljudi kaleme, moze se i sada kalemiti ... valjda je bolji prijem kad je podloga probudjena
 
Poslednja izmena od urednika:
Drugari, citao sam dosta u ovoj temi ali treba mi neki tekst mozda i sa slikama jer sam da kazem laik u kalemljenju, a zeleo bih malo o tome da naucim, cisto za moje potrebe, dal moze neko da mi malo pojasni iz osnove ako ga ne mrzi ili da mi da neki tekst u .pdf-u ili neki link, ali ovo idem preko mob, pa nemogu klipove da gledam na youtube, inace znam da je tamo najbolje za ucenje kad gledas uzivo... i Interesu je me kako je najbolje orezati voce, sta se radi sa mladarima-vodopijama, kad se ostavljaju, kako je radi ta ostra rezidba a kako meka. Hvala unapred...
 
Nazad
Vrh