Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Lepo je znati da sam i ja i bez epruvete napravio GMO :cao: - oblacinska visnja i pupoljak tresnje je gmo - istu stvar kupujes druze po rasadnicima jedina razlika ti je sto ti ne dobijas podlogu oblacinske visnje vec magrivu ili divlj. tresnju
 
Zbog necije neinformisanosti, drugi mogu da steknu pogresan stav...
"Problem" tresnje u vocarstvu jeste podloga sto je do sada bila samo sejanac magrive ili divlj. tresnje i ogleda se u odlaganju rodnosti, nekada sadnica moze da prorodi i posle 5 godine.
Traze se i nasle su se nove podloge kao sto je kolt i gizela, oblacinska visnja se ne koristi iz nekompatibilnosti (sto u mom slucaju zelim sam da iskusim)
Mada licno imam 10-ak ari vocnjaka i sadim iskljucivo na generativnoj podlozi, nemam problem sa cekanjem rodnosti voca.
I u tom slucaju se radi o najprostijem kalemljenju kao i svakom drugom, stim da ja imam neprihvatljivu podlogu.
Vece eksperimentisanje je bilo i voce kalemljeno na glogu koje uspeva bez problema, jedina mana je sto glog ne raste velik pa ni vocke na toj podlozi ne smeju narasti velike, jer se slome kad prerastu podlogu.
A GMO tehnologija je rastavljanje, ocitavanje i menjanje genetskog koda neke biljke i za to treba vrlo napredna aparatura koju ni mnoge drzave nemaju.

- - - - - - - - - -

A ako cemo o GMO onda treba pricati o stubastom vocu
 
I kod tebe i kod mene na slici je brekinja. Mukinja ima drugaciji list. Mukinja, brekinja, jarebika i oskorusa su sorbusi... spadaju u jabucasto voce. Inace sve 4 vrste rastu kao veliko drvo, a ne kao zbun. pozz

Ja sam mislio na ovo, očigledno nije ništa od toga, ili grešim? Raste kao omanje drvo žbun, visine do 3 metra, ukus ploda je brašnjava jabuka, velika koštica, jedna samo u plodu. Ima ih posvuda po krajevima njiva, nekako ovo, trnjina i šipak idu jedno s drugim uvek.


 
jeste glog, evo pogledah slike na netu...piše da je dobar za srčana oboljenja ako nekog zanima.

A šta ono beše može da se kaleni na glog, čini mi se mušmula i šta još beše?
 
Divlji glog imam ga kod mene u ogradi ni total ni garlon mu ne mogu ništa,NEISKORENJIVO :haha: do sada.Jel zna neko dal može da se pije kao čaj,čuo sam da je kao otrovan :sta:? Inače trnjinu i šipak kuvam svaki dan i pijem umesto vode - nema gripa 100 % preporučujem svima.
 
Komso ne znam da li je jestiv,ali moja pokojna baba je govorila nama kad smo bili deca i kad pojedemo sve bobbone( za minut)da ce danam nabere gloginje i da stavi u posudu gde su bile bobbone:haha:.Tako sam zapamtio sta su gloginje(bilo na medji u jednoj njivi)
 
Oktopode na onoj slici sa predhodne strane nije glog (verovatno je slika sa neta). A ovo sad jeste glog, inace on ima i trnje. Na njega moze musmula, dunja i kruska...Bar sam ja to probao... pozz
 
Na internetu pise da je glog lekovita biljka a to sam ja i pre cuo ali kod mene u okilini ga nema pa nisam ga probao.
Mozes kalemiti i krusku na glog.
 
Ja sam ukucao na google i svuda se spominje kao lek za jačanje srca...možda nekom treba ;) Obratiti pažnju na način pripreme, nije baš ubereš i skuvaš...
 
znam da ima 2 vrste gloga crni i crveni
kod mene crnog skoro i da nema
znam da je crveni jestiv a za crni pojma nemam
a na njega mozes kalemiti sve sto i na dunju
naravno za svoje potrebe par komada
za komercijalne zasade nema svrhe
 
Narode gde mogu da se kupe sadnice tresanja za podloge.... margiva ili divlja tresnja.... Razmisljao sam sad da ih posadim,da se prime i na prolece kalemim... mislim pokusam....:) I koja je cena... treba mi 20ak sadnica...
I zanimaju ma podloge za ruze-divlja ruza... ali za to mogu da idem i po obalama....:)
Samo ne znam kad se one kaleme i kako ide kalendar kalemljenja za njih(pretpostavljam da ne ide kao voce-u martu...)
 
Ružu možeš i na šipak da kalemiš, kalemi se u toku vegetacije.

Magrive i ostale podloge možda ima rasadnik Revadva, a probaj pozovi i čika Bogdana iz Banatskog Novog Sela 069/616524, možeš tamo da odeš i napamet, celo selo proizvodi razne podloge pa i za ruže. Cena ti je 15 do 25 dinara po komadu magrive.
 
Pa sipak i jeste divlja ruza... ima toga oko kanala....:)
Sad cu ga vaditi pa u saksije da se primi i prezivi pa kalemljenje i onda u zemlju sledece jeseni...
Hvala za margive-info... Moram traziti ovde negde... bezveze na 5oo din bih platio 2oo postarine:)
I trebao bi naci mecju lesku... ili lesnike pa da sadim ili sadnice pa da odmah kalemim..

- - - - - - - - - -

Danas poceo da zasnivam maticnjak:)
Posadio par dzanarika i par breskvi(vinogradarke)... dva oraha i jednu jabuku...8 divljih ruza:) Sutra i pocetkom sledece nedelje krecem u ozbiljnu poteru za podlogama...
 
Октоподе, оно јесте глог. Ја га користим као подлогу, до сада 80% оног што сам накалемио је на њему. Углавном су то мушмуле, јабуке, крушке, гуњу. Што би рекао један човек који ме учио да калемим, коштица на коштицу, семенка на семенку. Као подлогу за трешњу, рушт, вишњу и кајсију сам користио црни трн.

Могу рећи да су ме неки калеми баш изненадили колико су напредовали. Битно му је само скидати његове изданке јер зна да потера у п.м. а ако се сачека па они мало боље нарасту, онда се сав избодеш док их не скинеш.

Ја сам калемио јако близу, јер сам рачунао да се неће баш сваки калем примити. На крају ми се десило да су ми се примила 4 калема на 1-1,5м2.
Чуо сам да је глог зајебан за пресађивање јер неће тако лако да се прими, а мени се баш не остављају 4 воћке на тако малом простору. Да ли је неко имао искуства са пресађивањем глога?

Ево једне слике калема, са глогом као подлогом.
 
Nazad
Vrh