Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Posle koliko dana skidas vezivo?kako stitis kalem od izmrzavanja?
 
Ove kalemove sam samo odmotao da vidim kako napreduje kalusiranje. Pa ponovo zamotao. Inače, posle 40ak dana ide skidanje folije.

Kalemovi se kasnije vade i čuvaju u hladnjači.
 
Da, čipovanje.

Kod ove tehnike kalemljenja, treba dosta toga pravilno uraditi. Ali nije to ništa komplikovano, štaviše, jednostavno je. Ko do sad nije okalemio, možda je bolje da sačeka proleće, pa grančicom da kalemi. Dosta je zaladilo, pitanje je kako bi se obrazovao kalus na ovim temperaturama.
 
Pozdrav kolege.Evo da podelim sa vama i alatku koja je potrebna za kalemnjenje.Kalemarski noz.Inace moja izrada po preporuci jednog iskusnog kalemara.Sta mislite.Trebalo bi da bude profesionalni kalemarski noz.

 
Na oko lepo izgleda, kod nozeva za kalemljenje tu je najbitnije da je jedna strana zaobljena a druga ravna i da je jako ostar :)
Ja sam kupio na buvljaku neki noname kalemarski noz koji je za moje potrebe zadovoljavajuc.
 
Ovaj istureni špic sa druge strane treba da je tanji, da ne bude ovako zaravnjena velika površina, to služi da se zađe u koru kad se kalemi pupoljkom pod koru, ostalo je super, svaka čast
 
Pa jedna strana i jeste ravna,takodje preporuka tog pomenutog kalemara,a druga je nesto slicno tome sto si pomenuo.Mada nije bitno da je obla,bitno je sto rece ti da je ostro.A moj prilicno lagano brije.Tako da je,znaci,to to.I mislio sam da jeste.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Ovaj istureni špic sa druge strane treba da je tanji, da ne bude ovako zaravnjena velika površina, to služi da se zađe u koru kad se kalemi pupoljkom pod koru, ostalo je super, svaka čast

Jeste,tacno je to sto si rekao.Treba da je tanja,mada je moj komsija koristio slican ovome,takodje moje izrade,al sa jos malo debljim tim isturenim delom i kaze radi lepo.Mada istina je treba da bude tanja,cak vise nema potrebe ni da ima taj istureni deo.To isto mi je rekao taj kalemar.Njegovi kalemari nemaju nijedan taj klljun.Al jbg,ja hteo da bude po knjigama.Jer vertikalni rez kod ocenja treba da bude negde ,cinimi se,oko 2,5cm.Pa sam ovu prednju stranu uradio da bude priblizno tome.
 
Evo kako izgleda noz sa kojim sam ja ovu godinu kalemio :




Ovo sto ja imam je noz za kalemljenje na pupoljak jel ima taj dodatak za odizanje kore, normalno moze se koristiti i za ostalo kalemljenje.
A koliko sam razumeo sto si napisao ti si taj prednji deo isto zaostrio i sa njim mislis da radis vertikalni rez kod kalemljenja na pupoljak ? :osmeh:
Ja to radim sa ovim nozem sa vrhom noza napravim rezove u kori i onda koru odignem sa ovim sirim delom na vrhu noza koji je inace tup i to mu je jedina svrha.
Duzina tog vertikalnog reza i neigra neku veliku ulogu prilikom kalemljenja video sam na videu jednom strani kalemari mozda cak i preko 3 cm napravi rez i onda onako strucno na brzaka skine i ubaci pupoljak i ide dalje a iza njega ide vezivac koji posle vezuje pupoljak parafinskom trakom.
 
Ja sam to probao, da samo umetnem pupoljak u rez, ali dešavalo mi se da se kora vertikalno razlista, prosto je pupoljak probije kako već da se izrazim...pa sam onda sa tim delom na vrhu lepo polako odguravao koru od drveta, zavučem malo pa odgurnem i tako sve na dole...
 
E da se pohvalim nakon dolaska Fruitboy-a i ja sam upucen u tajne kalemljenja :) (ujedno se i zahvaljujem istom)
U basti sami imao par oblacinskih visanja i naravno gomilu vegetativnih izdanaka okolo koje nisam kosio, tako da sam sve koje su bile deblje na visini od preko 80-ak cm sam odradio kalemljenje pupoljkom provereno dobre tresnje.
Znaci podloga je oblacinska visnje kojoj tlo ovde jako odgovara a gore je tresnja na visini od od preko 80 cm (obavljena isto iz saveta da ne bi plemkinja prerasla podlogu) slikacu pa cu postaviti, posto sam ja teski guster u kalemljenju pa me svaki prijem jako raduje.
 
Pričali smo već ovde naveliko da trešnja na višnju nije dobro jer deblo višnje ne može da nosi tu krošnju...
 
Pričali smo već ovde naveliko da trešnja na višnju nije dobro jer deblo višnje ne može da nosi tu krošnju...
da ali to se resava visinom kalemljenog mesta
sto je kalem vislje tim je plemkinja slabije bujna, tako da po savetima, kalem tresnje na visnju da bi je nosila ne treba da ide ispod 80-ak cm

- - - - - - - - - -

 
Aj videćemo, možda ti se savetodavac do tada predomisli...

@FruitBoy
Pre tridesetak godina sam dobio nekoliko trešnji, kalemljenih na oblačinskoj višnji. Bile su patuljastog rasta, plodovi su bili isti kao na normalnoj trešnji, ali su se sve počele sušiti posle šest-sedam godina. Razlog je što stablo trešnje mnogo brže deblja nego stablo višnje, jasno je se videlo da nisu kompatibilni.
@Majstor Gera
znam za taj problem, al mislim da je visoko kalemljenje ( na 40cm) rešenje. Tako mi bar, prof. Cerović rekao.
 
Aj videćemo, možda ti se savetodavac do tada predomisli...
Ne kosta me ni filera sto sam odradio pa cemo videti kompatibilnost, znam samo da je i MAMV rasadnik koji vodi prof. Ognjanov je imao u ponudi takve sadnice zadnji put kad sam zvao

- - - - - - - - - -

Pise i samo: razlog je pojacano debljanje plemkinje znaci treba samo dovoljno podici plemkinju da joj se spusti bujnost - mozda je samo tou pitanju, u svakom slucaju cu probat ne kosta
 
@ubovicratko

Naš moderator sve uzima k srcu, ne zameri mu. Mi radimo po svom, a on neka kalemi jabuku na šljivu, nek se zajebava sa T kalemljenjem i sličnim.

I da, nije da se hvalim, al za sebe što sam okalemio podloge u septembru, imam 98% prijema!
 
Ja pričam šta su drugi pričali ovde koji imaju zasade od 30 godina stare. Posle 6-7 godina se salomi deblo, visoko kalemljeno. OK što je Ratko probao, ali je bitno izneti iskustva da se ne bi neko zaleteo i podigao čitav voćnjak na taj način jer ima višnje kao podloge u izobilju, bolje da nađe ili kupi podloge magrive, divlje trešnje itd nije to tako skupo.

Svaka čast na uspehu, meni to sa pupoljkom nešto ne ide, ne znam gde grešim, dok sam sa grančicom imao preko 90% da ne računam sad kako beše :) Prvi put u životu kalemio...
 
Svako ko je neupucen otici ce u rasadnik i kupiti gotove sadnice a to nece naci u prodaji tako lako, niti ce mu rasadnicar to nuditi.
Ta rabota je bas za ljude koji zele kalemljenje da vezbaju, pa i usput da vide uspesnost kalemljenja a da im se sav materijal nalazi u kilometar oko kuce, a i dzabe je.
I bas zato nisi opterecen procentom uspesnosti ::namigivanje::, i za svaki prijem ces biti odusevljen :veseljak::
 
Odličan fazon, zna li neko koliko su dugovečne ove sadnice, kad daju pun rod i koliko je pun rod kila?
 
Nazad
Vrh