Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Upravo tako....samo se ja ne bih složio da pojma nema, zna on dosta toga, ali prečesto izleće sa tim "eksluzivama" koje su za valjanje od smeha. Svaka reč iz ironmanovog poslednjeg posta je živa istina i lepo rečeno.
 
Svaka reč iz ironmanovog poslednjeg posta je živa istina
Samo iz poslednjeg?

Sve što ironman napiše je živa istina :osmeh:

Šala, naravno.

A zna li dosta, malo ili ništa, je stvarno dosta relativno pošto ne postoje definisane granice između tih nivoa znanja.

Teza da pojma nema je tu iz dva razloga.
Prvi i važniji je taj što ovo što je pisao o sadnicama stvarno ne drži vodu, stvarno je sasvim pogrešno.
Drugi, možda i ne manje bitan, je taj da pokušam da ga nevedem da obrazloži svoja pisanija.
Time bi, ja sam siguran, potvrdio ovo što pišem. Ili bi možda dakazao da ja pojma nemam.

Izbegavanje odgovora, i na korektno postavljeno pitanje i na provokaciju, takođe dokazuje da ne zna.
Na njemu je odluka.
 
Vidi, nisi ti meni roditelj ili neko ko bi rekao da nemam pojma. To reci svom detetu. I nemoj uopšte zamišljati da me zoveš na neki megdan, ja se na te fore ne palim. Ako ti smeta moj način komuniciranja, iskuliraj. Nisam jezičara ko ti, da bih se svađao. Uostalom, šta tebi smeta što ja pokušavam uraditi nešto što npr ti nisi uradio?! Ili ti se čini nelogičnim, nezdravorazumskim kako veliš.
Vezano za to, znaš li šta je let it grow u rasadničarstvu? Ako ti je to poznato, verovatno ćeš znati na šta ciljam. Da je ludost, ne bih se složio. Da je budućnost.....hmmmm ima veliku perspektivu.
 
Poslednja izmena:
Ništa nego kako, nismo se ni nadali argumentima...ne znam ni ja šta je a znači "pusti da raste", mislim da je to i očekivano u rasadnicima, šta drugo nego da pustiš da raste, da nećeš da ga sputavaš vaškama?
 
Dali je sada vrijeme da se krene sa kalemljenjem na spavajući pup ili da se još sačeka ?kako odrediti kada su sokovi ponovno počeli navirati?
 
U principu se kalemi krajem ovog meseca, oko 20og, mada može i sada da se krene ali postoji opasnost da pupoljak istera grančicu i da se ona zimus smrzne.

Drugo pitanje nisam razumeo koji mu je smisao...
 
Drugo pitanje je isto kao i prvo, samo drugačije formulisano :)

Gorski,

Što se kalendara tiče Oktopod ti je rekao, druga polovina avgusta.
Ali pošto priroda i ne ferma kalendar baš uvek, najbolje je da sam proveriš kada je vreme. Pogledaj da li se kora lako odvaja od drveta i ako se odvaja ,vreme je. Oseti se razlika značajna kad nastupi taj period.
U slučaju da još nije vreme, a ove temperature nastave, i bude sušni period, najbolje je da dobro zaliješ podloge jer češ tako izazvati fazu u kojoj je kalemljenje moguće.
 
Forumasi, pomozite mi da pronadjem kalemara. Potrebno mi je prekalemiti mlade jabuke i kruske sa starim domacim sortama. Unapred hvala
 
Da to sam zaboravio da kažem, mada ima puno toga da se kaže pa sam pretpostavljao da si već čitao o postupku samo te zanimalo vreme kalemljenja, dobro ih zalij par dana za redom pre kalemljenja, tako će sokovi da krenu dobro i lakše će se odvajati kora, posle kalemljenja par dana isto zalivaj da bi osigurao visok procenat prijema.

Ima negde unazad sam detaljno pisao kako sam ja to radio i gde sam grešio, ako te ne mrzi pretraži malo temu, gledaj po datumu postova kraj avgusta prošle godine :)
 
Znači bez obzira na teoriju treba se drzati prakse to ste htjeli reci a s obzirom na temperature bolje bi bilo i zaliti prije cjepljenja .vidjet ćemo to ću pookusati raditi prvi put do sada sam cjepio samona rascjep u proljrće.
 
Zato zalivaj pre i posle kalemljenja par dana i nemaš brige. Ako neko zna tačno i taj podatak nek kaže...
 
Prije desetak dana sam kalemio voćke na spavajuči pup ( uglavnom šljivu ).
Več su mi se raspale one gumice, ustvari skoro potpuno nestale sa kalemljenog mjesta.
Da li da ponovno omotam gumicama ili da ostavim tako ?
Peteljke su uglavnom same poodpadale ili su otpale kad sam ih dirnuo. Koliko je to pouzdan znak da se je pup primio ?
Unaprijed hvala na odgovoru.
 
U principu kad otpadne drškica to je znak da se primilo, ako se ne primi neće da otpadne ni na dodir. Gumice ne moraš da stavljaš jer ti se pup zalepio, ako nemaš puno i ne mrzi te možeš ipak da staviš nove čisto eto da još malo drži koru...

- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;SxmTH-8g84Y]http://youtu.be/SxmTH-8g84Y[/video]
 
Može, taman za koji dan ako vidiš da drškica ne otpada, znači da se nije primilo pa možeš opet da odradiš na drugom mestu na podlozi.
 
Mislio sam da kalemim 15-ak cm od zemlje pa ako se ne primi da probam na deset,dobro si mi dao ideju,ja sma mislio da odradim popravno kalemljenje na prolece
 
Prilikom kalemljenja pupoljkom na nekoliko mesta sam greskom folijom prekrio i pup i peteljku.Da li smem tako da ostavim ili?
 
Štaviše, i bolje je kad ti je sve umotano, vazduh sigurno neće dospeti unutra. Peteljka ti inače, pri takvom načinu kalemljenja služi samo za kontrolu, da li je kalemljenje uspelo ili nije.
 
Nazad
Vrh