Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Dragi prijatelji imam jedan mali problem
Proljetos sam kalemio po šipražju neke trešnje i jabuke pa sam sad neki dan išo da vidim rezultate i zadovoljan sam al problem je što sam kalemio dvije jabuke na divlje kruške (tad nije bilo lista pa sam mislio da su divlje jabuke a u stvari bile kruške) koje su se primile i rastu ko lude :ppozdrav:

Sad ja imam problem i pitam se dal će biti ploda na tim jabukama koje su kalamljene na kruške?

Molio bi da mi odgovorite
Unapred zahvalan :ppozdrav:
 
suljaga, naravno da će biti ploda, pod podrazumevanim uslovima da postoji oprašivanje tj ako je samobesplodna sorta da ima oprašivač u blizini
 
suljaga, naravno da će biti ploda, pod podrazumevanim uslovima da postoji oprašivanje tj ako je samobesplodna sorta da ima oprašivač u blizini
E baš ti hvala gdje čuo i ne čuo :ppozdrav:

Ja mislio se bio da će biti "jalova" neplodna

Samo još jedno pitanje dal može kruška na divlju jabuku pošto divljih jabuka ima u izobilju a kruške su rijetke slabo ih mogu naći po šumama :ppozdrav:

Šta se oprašivača tiče ima raznorazne voćke u okolini valjda će neka odgovarati doduše i neznam šta sam kalemio pošto kalemim isključivo stare bezimene sorte :ppozdrav:
 
Čim se biljka primila, ona će da raste u to što jeste - jabuka, i naravno da će vremenom biti i ploda tačnije cvetova.

Kruška se može kalemiti na krušku, jabuku, rezdeliju tj džanariku, dunju i trn tj glog.
 
Kruska da se kalemi na "rezdeliju tj džanariku" :sta: odkad to :sta:
Ja koliko znam kruska i sljiva pripadaju razlicitom rodu (Pyrus communis - Kruska) i (Prunus domestica - Sljiva).
Imam ja kalemljenu krusku na jabuku staru 2 godine sledece godine mozda bude plodova ali problem je u neujednacenosti rasta podloge i plemke, plemka kruske puno brze raste.

Evo kako ta kruska izgleda kalemljena na jabuku:

 
Znači ja neću imati problema pošto sam kalemio jabuku na krušku :sta:

Divlji jabuka mogu da nađem koliko hoću al sa divljim kruškama je malo teže :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Podatak kruška na džanariku sam našao na internetu, ne spominje se generalno šljiva već baš džanarika...internet i nije pouzdan izvor informacija, radi se dosta kopi pejsta, tako da nisam siguran.
 
Danas sam prolazio kroz Staru Moravicu (selo blizu Bajmoka-Subotice) bas iz razloga sto se u njemu nalazi jedan ulicni drvored mecije leske ili ti divlji lesnik koji obilno radja svake godine
Pa sam nabrao sebi, da ga sejem za podlogu.



- - - - - - - - - -

Kruska da se kalemi na "rezdeliju tj džanariku" :sta: odkad to :sta:
Ja koliko znam kruska i sljiva pripadaju razlicitom rodu (Pyrus communis - Kruska) i (Prunus domestica - Sljiva).
Imam ja kalemljenu krusku na jabuku staru 2 godine sledece godine mozda bude plodova ali problem je u neujednacenosti rasta podloge i plemke, plemka kruske puno brze raste.
To se resava podizanjem visine kalemljenja
Sto je kalem vislje plemka ce biti slabije bujna
 
provereno znam za krusku na jabuci
to raste ko ludo ali je problem spojno mesto koje ce samo po sebi otpoastik,tesko d amoze i stici do roda a da spojno mesto ne pukne
PROVERENO
 
Miroljub je u pravu, problem je spojno mesto (slabo kalusira, i vremenos se oceni) to se naziva inkopatibilnost. neke kruske nisu kompatibilne sa dunjom pa se zato koristi posrednik.
 
Kalemio sam neke jabuke i trešnje na "spavajući" pup pa me sad interesuje kad da skinem izolir traku sa njih?
Dal možda treba čekati do proljeća ili?
Ako neko zna da mi kaže
Unapred zahvalan :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh