Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Svrha je iskoristiti tu prebujnu mladu sadnicu za dobijanje što većeg broja grana koje će, naravno, biti nosilac rodnosti.
Ne želim detaljisati, jer to u Srbiji niko ne radi (osim rasadnika gde ja radim). Uostalom, kad napravim takvu sadnicu, neće morati da se čeka 3 godine, kako veliš, već će ista sve da kaže neposredno pred sadnju (svojim izgledom, naravno).
 
Problem je što nećeš dobiti ništa od grana i ti to treba da znaš. Ako to već rade u rasadniku u kome radiš, zašto takve sadnice tražiš ovde?

Ako takvu sadnicu ne prekratiš, dobićeš par grana na vrhu a dole će ostati gola, tako će ti krošnja kasnije kretati na 1.5 do 2 metra od zemlje. Ako je pak prekratiš, dobio si opet klasičnu prekraćenu sadnicu. Ne vidim kakve veze ima koliko je bujala od momenta kalemljenja sa periodom kada ulazi u plodonošenje, pogotovo ne sa visinom.

Ako želiš ranije da rodi, moraš imati kalemljenu na višegodišnjem korenu, kalem grančicama uzetim sa stabla koje je u punoj rodnosti, sa prevremenim granama ili da je dvogodišnja. Time opet nećeš dobiti punu rodnost u trećoj godini, sem možda kod vrsta voća koja u petoj imaju punu rodnost, a to na primer nije trešnja ali možda jeste jabuka...i opet dolazimo do toga da to nema veze sa visinom i gruvanjem azotom, takva sadnica će imati manju šansu da se uopšte primi u normalnom zemljištu.

Naravno da ne želiš detaljisati jer nemaš šta od detalja ni da kažeš.
 
Ne, pa mi objasni.

Šta je ovo na slici tj u kojoj godini? Tvrdiš da je u punoj rodnosti u trećoj godini samo zato što je posađeno kao štapić od 2 metra koji je jako đubren azotom kao i da je zbog toga bujna?

Ako mi objasniš i to objašnjenje ima smisao, ja ću ti biti zahvalan jer sam nešto naučio, neću tvrdoglavo da se čupam iz priče bez argumenata.

- - - - - - - - - -

Evo me za kompjuterom a ne telefonom pa mogu i bolje da vidim. Ovo na slici su jabuke. Koliko vidim ima i poneki plod. I šta s tim ne razumem? To ovogodišnji kalem nije čim ima plod ili su korišćene grane sa cvetnim pupoljcima. U kojoj god godini da je, količina grana me ne iznenađuje, tako će izgledati svaka jabuka, pogotovo bujne sorte na bujnoj podlozi.

I dalje ne znam šta si hteo da kažeš a voleo bih da čujem. Kakve veze ova slika ima sa tvojim pitanjem da li će imati štapić sadnice đubrene azotom i zašto misliš da će takve sadnice biti bujne i ranije proroditi?
 
sadnicu koja će mi u 3.godini imati punu rodnost!

A šta je to puna rodnost sadnice?
Koliko je to kilograma, po vrstama, sortama, podlogama, uzgojnim oblicima....?

iskoristiti tu prebujnu mladu sadnicu

Ako sadnice od dva metra klasifikuješ kao prebujne onda je većina sadnica u masovnoj proizvodnji prebujna.
Do koje granice sadnice smatraš kržljavim, koje klasifikuješ kao slabo bijne, koje su srednje bujne, bujne....
Prebujnim smatraš sve preko dva metra, to vidim
 
To je dvogodišnja sadnica, nešto slično knipu, samo još bolje. Bolje iz prostog razloga jer pre stupa u pun rod, lakša je za proizvesti i tehnološki i finansijski.
Fora je samo iskoristiti njen dobar porast(zbog toga spominjem đubrenje azotom) da bi u drugoj godini proizvodnje dala što više grana(15+) koje će biti nosilac rodnosti.
A to da grane ne mogu poterati, da je nemoguće dobiti gotovu sadnicu 2m visine i slične stvari, to zaboravite. Odnosi se na slabo bujne podloge, odnosno, proizvodnja sadnica za guste, intenzivne zasade.
I na kraju, bujnost je nešto što se danas bez većih problema može kontrolisati.
 
I na kraju kakve veze ima dvogodišnja sadnica sa granama sa jednogodišnjim štapićem koji si tražio? Sad si nam prodao toplu vodu ovim pisanijem, između ostalog sve to sam ja rekao par postova unazad.
 
Prosto, treba mi jednogodišnja razvijena, da je doškolujem.
I nemoj mlatiti tu, topla voda, ovo-ono. Nabadao si na sve i svašta, a opet nisi utrevio.
 
Da bi dobio jednogodišnju od dva metra uopšte nije problem, takve se i prodaju zar ne, čak i višlje, do oko 3 metra. Dal je đubrena azotom nema veze sa time da li će biti bujna, već je samo bujno tj brzo narasla što nikako nije dobro.
 
Ne lupaj. Azot je direktno odgovoran za bujnost i bukvalno od njega zavisi porast. I meni uopšte nije bitno kako je ona narasla, bitno mi je samo da ima to što tražim od nje-snagu!
 
bitno mi je samo da ima to što tražim od nje-snagu

I onda ćeš da napraviš čudo,revoluciju u voćarstvu?
Mani se bre toga, takve stvari se objavljuju po naučnim časpoisima a ne po forumima.
Šta zapravo tražiš?
Sadnicu od preko dva metra.
Pa idi na jesen na prvi pijac i u svakom kavezu ćeš naći takve.

Da li se može proizvesti sadnica od dva metra sa prevremnim granama?
Nikakav problem.

Javi se bilo kom kalemaru i naruči kolko hoćeš toga, i nikakvih problema neće biti.
Što bre od obične stvari pokušavaš da napraviš nauku?
 
Ti si tražio "nadžuganu" azotom a to nije dobro, procenat prijema takve sadnice je manji. Naravno da azot znači bujnost ali ne znači jaču sadnicu već naprotiv slabiju jer je naviknuta na puno azota i to je opšte poznata stvar. Onda si krenuo da se izvlačiš kačenjem slika dvogodišnjih jabuka, tako će da izgleda svaka dvogodišnja jabuka, džugana azotom u prvoj godini ili ne.
I ni to nije ništa novo, sađenje dvogodišnje sadnice sa dosta grana naravno da znači raniju rodnost, tačno godinu dana raniju.

Kako bi ti to od štapića preko dva metra džuganog azotom došao do pune rodnosti u trećoj godini i šta smatraš punom rodnošću, koliko kila, koja voćna vrsta, na kojoj podlozi kalemljena?

Ponoviću za raniju rodnost ti treba dvogodišnja sadnica, kalemljena na višegodišnji koren tj podlogu, grančicom uzetom sa stabla koje je što starije tj u punoj je rodnosti. I ti to znaš. I to mi svi znamo. Tako da nemoj da mi govoriš da lupam i nemoj stalno provlačiti kroz teme neki senzacionalizam oko nekih "novih" dostignuća koja ćeš ti da patentiraš nije nego, šta bi sa svim tim tvojim idejama i zasadima, posadi li šta za ove dve godine kako pričaš te ovo te ono? Gde su rezultati?

Ne kažem da ja sam ja bog, da sam seljak u pozitivnom smislu, ali molim te te priče ostavi za vikendaše kojima deliš pamet preko PP i društvenih mreža i koji te hvale a ne razlikuju lozu od dunje da im daš ubran list da pogledaju.

Opet, ne kažem da nemaš pojma, znaš ti dosta toga, verovatno i više od mene, ali stalno imaš neke sumnjive izjave u kojima provlačiš nešto novo i spektakularno.
 
Lupaš kao maksim. Svejedno ne mogu te ubediti. Nigde se ja ne provlačim, ko što veliš, lepo sam ti okačio sliku skoro gotove dvogodišnje sadnice. A to što ne možeš skontati da je ta sadnica upravo onakva kakvom sam je opisao (nadžugana azotom) to je tvoj problem.
Imam svoj zasad, imaš i slika, sad je u drugoj godini. Doduše, nije formiran od ovakvih sadnica. A za moje ideje ti ne brini, imam s kim da ih podelim!
 
Upravo tako, sliku dvogodišnje sadnice, ok džugana je azotom i šta sad? To je kao kvalitetna sadnica i rodiće ranije jer je i u prvoj godini džugana azotom? Ona nije bujna nego je bujno porasla zbog azota. Daće bog jadna da se primi posle sadnje...

Sad si nam prodao foru da treba jače azotom da đubrimo da bi imali sadnice koje će ranije proroditi?
 
fruti
samo ti naruci koliko ti ceg treba,posadi i radi kko ti zelis,potrudicu se da ti nadjem kod nekog jer ja stvarno nemam tih dzinova medju sadnicama
e jedino jabuku od 3metra tu nemogu naci
ali zato na divljoj moze oko 2-2,5m
pa odradi po svom i daj nam kasnije rezultate :osmeh:
cisto da znas te forsirane sadnice pogotovo urejom ne sazrevaju :sreca:
 
Ako hoćeš da ti luksuzno rađa, moraš da imaš luksuznu sadnicu koja će luksuzno da se đubri. Azotom naravno, on je nosilac rodnosti. Podrazumeva se i ostalim elementima.

@miroljubceful

Čućemo se mi za sadnice.
Urea definitivno otpada, to se slažem.
 
ljudi samo da kazem moje kruške je pojeo zec pasam ih prekratio do 2cm od kalema i tu godinu su tolko izašle porasle da sam u istu godinu dobio 3 sprata bila je zelena ne drvenasta i morao sam da je prekratim na vrhu da se cela nebi slomila i potpirao sam je kolcem a u oktobar je dobila veštaka 2 jogurtske čaše 8 16 24 toliko o đubrenju
 
Rezidbom u vreme vegetacije se jako probudi bujnost. Tako npr ako su vam neki kalemovi zaostali (džonjavi), možete ih u proleće sledeće godine tako nisko prekratiti i oni će te godine izbujati na pravu, upotrebljivu visinu, pre nego da ih takve posadite.
 
Nazad
Vrh