Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Jako malo mi se primilo, već sam pisao o tome, manje od 10 komada na 100 podloga...problema je sad znam bilo više, bila je suša kad sam kalemio, trebao sam par dana pre i par dana posle da zalivam, ja banuo na plac u sred suše, kalemio i otišao, tek posle par dana jednom zalio budala...
Drugo, prvi put sam to radio, pa sam malo i nevešto ubacivao pupoljak, nikako nije hteo sam sebi da nađe put pod koru pa sam koru "razgrtao", mećao pupoljak pa zagrtao i stezao gumicom. Kora se bukvalno urolala i odbacila gumice.

Ove malobrojne što se primiše sam prekratio na proleće, kad se na magrivi pojaviše listići i pupoljak ozelene, tačno iznad pupoljka sam presekao, par milimetara iznad i namazao vosak, porast je prav ko strela, mnogo su ranije krenule od ovih što smo sad kalemili grančicom i logično je i mnogo jače buja, kažem vam posle 20 cm rasta krenulo da izbacuje prevremene grane iza svakog lista bukvalno :)
 
Na pupoljak moze da se kalemi vec sad pocetkom juna, pa ako ne uspe moze da se ponovi u avgustu. Ovo kalemljenje u junu je tzv na budni pupoljak, jer pupoljak krece iste sezone, dok u avgustu je na spavajuci pupoljak koji se aktivira narednog proleca. Ja sam vise uspeha imao na budni pupoljak, dok u avgustu su nekako bile prevelike vrucine, udarila susa, nisam polivao, i... Problem kalemljenja sad u junu je nalazenje dobrih pelcera, ovogodisnje grane su jos mekane pa se cesto osteti pelcer. Jabuka obicno formira vec dobre pelcere, ali tresnja npr je jos slaba i tesko je naci pravi. U avgustu tih problema nema.
 
Ja sam juče stavio par pupoljaka kruške.....za 2 sedmice,a možda i pre ću znati kakav je (ne)uspeh.
 
fruti moguli da sad isto ko ti prekalemim trešnju na divlju trešnju i višnju,počela da se suši nema šanse da dočeka iduću godinu,upitanju je ropavka stara domaća sorta,mora nekako da je sačuvam. ako neko vidi post neka odgovori
 
@vladale.rs


Mozes probati sad na takozvani budni pupoljak da kalemis ja nikad nisam to probao tako da ne znam dal valja sad il je bolje da je kalemis u avgustu na spavajuci pupoljak.

Evo sta se desi kad se ne skine na vreme povez sa kalema, u pitanju je nektarina ali nije nista strasno oporavice se ona samo moze da se desi da je vetar polomi ako se ne ucvrsti taj deo da se ne pomera.


povez-kalem.jpg
 
Ja sam juče stavio par pupoljaka kruške.....za 2 sedmice,a možda i pre ću znati kakav je (ne)uspeh.
Drug ajd ako ti nije problem malo pojasni...Odakle uzimas pupoljak ? Mislim jel uzimas list sa ovogodisnje mladice koje su jos zelene(barem kod mene), i jel u principu sve isto kao i kod spavajuceg pupoljka...??
 
Uzmem zeleni mladar. Sa njega skinem budući pupoljak zajedno sa listom. Tj, 1cm ispod pupoljka krenem sa zasecanjem, idem nožem ispod samog pupa i vadim nož napolje na otprilike 1 cm iznad pupa. List odsečem u njegovom početnom delu, tako da mi ostane lisna drška. I ona može da se skraćuje, zavisi koliko je velika. Pravim T izrez, ubacujem pupoljak, umotam trakom i tako ostavim. Problem je kod mene bio što je plemka bila malo tanka. No, vredi probati, može za 3 sedmice opet probati!
 
Oktopod:Koliko pupoljaka ti se primilo,kakav si imao prijem?kada si prekratio podlogu iznad pupoljka?

Oktopode, budi malo deskriptivniji u detaljima, kako si kecalemio na pupoljak. Meni nista nije uspelo od kalemljenja na procep. Mislim da sam kasnio i da su plemke vec uveliko krenule kad sam kalemio. Moram da ponovim krajem jula i u avgustu (krusku i šljivu).
Hvala
 
Pitanje : Slika C ili spavajuci pupoljak da li treba ostaviti komadic drveta u njemu kad se sece ili se vadi?
51210budgraftlg.jpg
 
Treba ali ne previše, ne sme srce pupoljka da ti ispadne....probaj prvo sa jednom grančicom, skidaj pupoljke za vežbu i videćeš. Kad odsečeš grančicu, odmah noktom capni drške da otpadnu listovi, oni crpe pupoljak.

Kod mene kalemovi bogami rastu ko blesavi, od 100 komada jedno 20 je već na 80 cm visine a jedno 60 na preko pola metra :)

Nego me čude te prevremene grane, izbijaju ko blesave ove godine a prošle samo na jednoj dve, izbijaju kako iz ovih na pupoljak u avgustu tako i iz ovih grančicom od proletos, da li je to možda zato što su podloge posađene pretprošle zime pa se raskorenjale i sada guraju sokove ko blesave, dok sam prošlo proleće kalemio iz ruke pa sadio? Znači ko šta radi ja skidam grane, čak opet kreću na nekima na istom mestu iako sam grane čupkao sa sve jabučicom, ko lozu da održavam a ne kalemove :D
 
treba, sad treba da kreneš da formiraš krošnju, cenim da ćeš vazu da praviš, pa prekrati na 40ak cm i povi na dole, ako je neka višak ukloni, treba da imaš 3 ili 4 koje će da ti formiraju ramene grane, ako ih sada prekratiš, one će lepo već ovu godinu da se dalje razgranaju, ne čekaš proleće džaba da bi uradio isto to...samo pažljivo da ne odlomiš, možda sada samo da prekratiš a za mesec dva da poviješ na dole.
 
Данас сам обишао да видим како напредује оно што сам калемио. Пре него што су и почеле ове кише, видео сам да су се примиле 2-3 воћке, а оно остало сам помислио да се није примило. Изненадио сам се колико мало се воћки примило у односу на претходни пут(прошла или претпрошла година) када сам калемио. Сад се ствар мало променила и видим да су истерали скоро сви калеми. Мислим да ми се само пар калемова није примило. Нисам их све сликао, али ево пар слика оних које јесам.



Надам се да ће већина опстати. Прошли пут ми се тако лепо сви примили и ваљда због оне велике суше, само увенули. Крушке су ми највише тада страдале. Три најјача калем, биле су крушке, само се напросто осушили. Било ми криво...
 
Вероватно си у праву, само када поломиш прсте на нози онда то копање теже иде. :) Почео сам полако да стајем на ногу, па ћу чим будем могао, сести на мотор и отићи да средим мало око калемова. Требало би и оне гранчице са подлоге све уклонити. Данас смо ћале(он ме довезао мотором до њиве) и ја само руком колико смо могли покидали.
 
Kalemljena jabuka Zelenika engleskim spajanjem. Slikano prošle godine u 6. mjesecu. Sad su već posađene i lijepo napreduju.



- - - - - - - - - -

Oktopod, kad se kalemi trešnja u februaru, i ona prolista, sad je malo zastala, tj. kao da je trenutno prestala dalje da raste mladar. Da li to tako treba ili je nešto u pitanju?
 
pa ne treba tako, kod mene je obrnuto, polako olistaju a kad krenu onda konstantno rastu pogotovo sad po kiši...da se odlepio kalem listovi bi se osušili za dva dana, tako da nije to, ne znam šta je, da nemaš vaši na vrhovima, na mladim listićima, ima li mrava puno po njima?
 
Nazad
Vrh