Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

ne jesen cu kameliti kajsiju na divljoj kajsiji,pa videcemo rezultate za 5-6 godina na zalost,neznam slucaj da j neko kalemio na divljoj kajsiji
ima li neko iskustva sa takvim sadnicama?
 
Kajsija kao podloga je odlična u svakom smislu sem kod pucanja kore...Zato se između ostalog i kalemi u visini krošnje na neku šljivu.

Isnogood, zato se te i suše, jer ili su na kajsiji ili na nekoj šljivi koja je sklona pucanju kore ili možda dolazi do pojave apopleksije i slično...izguglaj malo pojam apopleksija, bilo je govora i u temi o kajsijama. Taj problem imam i ja, ne znam na čemu su kalemljene, uglavnom kora puca najviše sa jugozapadne strane na deblu i često i odmah ispod krošnje i onda se pojavi unutrašnjost debla i krene da puca stablo celo, tačno neka 7a godina je u pitanju.
 
dobio sam kostice neke divlje kajsije iz okoline subotice
kako mi je rekao ovaj one se tako razmnozavaju
kod njih se zove anaans kajsija (takoje oni zovu)
stabla su dugovecna,pa videcemo kako ce se pokazati kao podloga
 
tog ima i kod mene isto
pitanje je sta je problem u svemu tome
jesu li te stare sorte bile otp[ornije na bolesti ili su ove nove isuvise osetljive ili je nesto sasvim trece u pitanju
nadamo se da ce i tome doci kraj
 
Moj komsija ima dve u dvoristu,stare preko 30 god,ogromne su.Jesu kalemljene ali ne zna na koju podlogu.Vidi se spojno mesto.Probacu iduce godine da uzmem klem grancice od njega pa da nakalemim ,da vidim sta ce biti.
 
20130410163826.jpg
[/IMG]
20130410163733.jpg
[/IMG]
20130410164451.jpg
[/IMG]

Malo sam probao da kalemim ovih dana. Ove dve slike gore je od danas. Kruska kalemljena na izdanak od kruske (neka meni neznana sorta i takusa). Kupio sam vosak pa ko velim da probam ali mi je jako cudan, kao med je mekan. Nisam do sad radio snjim pa se nadam da ce da stvrdne i prezivi ovu kisu napolju.
Na poslednjoj slici je na podebelu dzeneriku kalemljena sljiva (jako ukusna dedina Sumadinka koja se susi). Kalemljeno pre 4-5 dana i kao da je krenuo pupoljak da se otvara. Videcemo sta ce da bude ali nisam nesto optimista jer su i plemke dobrano krenule. Ako se primi slikam i kacim a ako ne, cutim i probam opet :)
 
Taj vosak o kome govoriš je super ja sam ga koristio dosta davno no više ga nema za kupiti pa koristim domaći pčelinji ugrijem u kašiki pa sve zalijem i zamotam običnim zavojem pa ponovno zalijem ovo sta si ti stavio na zadnjoj slici ispod se stvara prevelika vlaga i to nije dobro za cjepiku jer od te vlage naglo krenu sokovi pa se kasnije može osušiti,to je moje iskustvo ne mora da tako bude i tebi
 
pa dobro za pocetak nije lose samo si trebao na pelcaru da ostavis dva okca(nije lose i tri) jedno je uvek za rezervu i umesto ovog voska mogao si i obicno belo tutkalo ista funkcija lakse za rukovanje.Bolji prijem ces imati ako kupis kalemarsku traku ova je suvise kruta i slabo zatvara spojno mesto i ne sprecava isusivanje.:ppozdrav:
 
Hvala ljudi na savetima! Ovu traku sam koristio jer tad nisam imao vosak koji je stvarno vrlo lak za upotrebu, zalije se svaka rupa i moze nozicem da se nanosi. Nadam se da ce ovo da se primi pa da slikamo opet.
Ovo sa dva okca isto nije lose i to je na ovoj zadnjoj slici uradio komsija (0na treca plemka je njegova) s tim sto je plemku zadenuo pod koru dok sam ja kalemio ove dve sto su kao krenule klasicno u procep "kora na koru". Videcemo ko ce da bude uspesniji :) Komsija je inace stari domacin koji me je i ucio kalemljenju.
 
Evo kako ja to radim upotrebljavam čisti pčelinji vosak pamučnu tkaninu ako nemam zavoj tako da za godinu dana samo sagnjili i ne smata razvoju i zacjeljivanju mjesta cijepa.
viewer.php
[/URL] [/IMG]
 
Nazad
Vrh