Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Frenki hvala onda znaci mogla bi na isti nacin dase kalemi i sljiva dabi bila krzljavijeg rasta

- - - - - - - - - -

crni trn (Prunus spinosa L.) ili trnjina ima veoma razvijen koren i moze sluzi kao podloga za sljivu mada ces imati slabiji procenat primanja pri kalemljenju u odnosu na dzanariku i da naravno iako ima dobar korenov sistem porast ce biti manje bujan u odnosu na druge podloge .Inace traka za kalemljenje kod mene je 500 dinara kilogram ( 5 rolni) > ako koristite crni trn kao posrednika dobijas samo slabo bujnu kajsiju ( zakrzljalu ) naravno sto dovodi i do smanjenog roda pa osim ako ne nameravas da sadis gustu sadnju savetujem ti da kalemis na nekog drugog posrednika
:cool:

hvala onda sutra odma kalemim desetak sljiva na trnjinu ito c.ranu upravo to i hocu da budu krzljavijeg rasta
 
Imam jednu kajsiju na trnu, ne valja to ništa, ko mali žbunić je, malo roda a stalno izbija trnje u dnu krošnje jer je visoko kalemljena a i izdanci iz zemlje su u stvari trnje...
 
Al na crnom trnu kajsija kasnije kreće, te je manje izložena opasnosti od mrazeva!

I koliki bi bio optimalan razmak sadnje kajsija na ovoj podlozi? 4x2?
 
Brate ako rastu ko moja, možeš i na metar da ih sadiš...ali bez preterivanja! U visinu ne ide preko metar i po a ima već 4 godine.
U tom smislu može na metar u redu, pa možda još jedan red pored na metar, takoreći dupli redovi, a između tih duplih redova razmak bi zavisio od mehanizacije...

Aj slikaću je od ponedeljka da vidite.
 
Tako sam i mislio, sviđa mi se to. Našao sam gde ima crnog trna, moram za vikend da navadim toga. Isti još ne misli da krene sa vegetacijom!
@oktopod
Hvala na sugestiji i preporuci :)
 
Komplikovanija je'to prica ne bih se na to oslanjao na bolovanju sam pa mi je malo zamorno da trazim ali radili su Nemci sa trnjinom dosta i nikada nije usla u proizvodnju znaci da nesto ne pase
Sljiva se sada u boljim rasadnicima nudi na /neverovatnih/ 21 razlicitoj podlogi,zasto mi ne napravimo maticnjake neke od njih koje su vec proverene,druga je stvar sto se i za dzenariku koriste neselekcionisani sejanci u zemlji koja ima ovakvu tradiciju i toliko sadnica se proizvede to je nedopustivo.
Rusi u samo jednom institutu zaboravih mu ime cuvaju 1.200 razlicitih tipova dzenarike koje krupnih koje sitnih plodova:ppozdrav:
 
Sto se tice kalemljenja kajsije na trnjinu bilo je pokusaja ali slaba vajda od toga a sto se tice kaljenja kruske na jabuku ja imam 2 takva kalema jedan star 2 i jedan star 1 godinu, problem je sto je kruska puno bujnija i njeno stablo je skoro duplo deblje od podloge i najverovatnije ce morati za koju godinu da se podupire i veze za kolac da ne dodje do lomljenja stabla.

Podloga na koju sam kalemio jednu krusku je jako bujna jabuka nesto slicno kao divlja i kruska raste u visinu ko blesava i stalno moram da joj skracujem provodnicu, cekam jos 1-2 godine da vidim ocel poceti radjati ako ne kod mene je zavrseno sa takvom kombinacijom kalemljenja :).
 
Brate ako rastu ko moja, možeš i na metar da ih sadiš...ali bez preterivanja! U visinu ne ide preko metar i po a ima već 4 godine.
U tom smislu može na metar u redu, pa možda još jedan red pored na metar, takoreći dupli redovi, a između tih duplih redova razmak bi zavisio od mehanizacije...

Aj slikaću je od ponedeljka da vidite.

Bas dobro da vidimo slike kako to stvarno izgleda nesto me zainteresovala ta podloga trnjina
 
Evo ima je u ovom videu od 2:57 do 3:01 tačno je u krupnom planu, ima sigurno jedno 4 godine...možda bi oštrijom rezidbom postigao veću bujnost, ali ne znam ni sam....i nisam siguran da je to baš ta trnjina jer nisam ja kupio sadnicu, ali sam siguran da je visoko kalemljena u visini krošnje, da u dnu krošnje kreću grane sa trnjem i izdanci koji izlaze imaju trnje.

Detaljne slike ću okačiti tek tokom nedelje na žalost ako vam se žuri...

[video=youtube_share;ZqnVp8OXB6M]http://youtu.be/ZqnVp8OXB6M[/video]
 
ali radili su Nemci sa trnjinom dosta i nikada nije usla u proizvodnju
Ma pokušavali su i Čačani nešto, probali čak da je vegetativno razmnože (i nju između ostalih u pokušaju da naprave kržljaviju podlogu za šljivu) i batalili.
Nema leba od trnjine, ali ako neko baš želi da se zeza, da eksperimentiše, može.
Može da se primi šljiva na crnom trnu, a posle šta bude biće.
 
Nasao sam posle u jednom rasadniku da ima kao posrednikna korenu St. Julijena.
Tacno radili su pre tri godine eksperimente sa trnjinom i razmnozavanjem in vitro i propala stvar bar mi nemamo neke vajde od tog istrazivanja oni valjda imaju.

@Ironman
Znas sta me je najvise iznenadilo u ovim "evropskim"rasadnicima npr od 10ak podloga za sljivu koliko ima skoro u svakom da se bira polovina je po bujnosti u klasi sa dzenarikom i obavezno jos par koje su bujnijeod nje!
 
ne treba preterivati pri gustoj sadnji kajsije sve ispod 2 metra razmaka stabla od stabla nije dobro jer gusce od toga dobicete toliko zamrsene grane koje ni najboljim rezanjem necete moci da ispravite kao i zagusenje lisnom masom koje je osnova pojave bolesti ( trulezi ploda) i neravnomernog sazrevanja ploda .Razmak izmedju redova (4 metra standard ) tj zavisi od mehanizacije koju nameravasda koristis
 
Znas sta me je najvise iznenadilo u ovim "evropskim"rasadnicima npr od 10ak podloga za sljivu koliko ima skoro u svakom da se bira polovina je po bujnosti u klasi sa dzenarikom i obavezno jos par koje su bujnijeod nje

A meni stvarno nije jasno što se ne probaju te podloge u Srbiji.
Znam za priču o tome kako to nije odgovarajuče za naša pondeblja, za naša zemljišta, ovo ono , ali sve te priče mi deluju prilično neuverljivo.
Ali stoji činjenica da je kod nas šljiva u 99% slučajeva na dženarici.
Šta je razlog da se ne uvoze te podloge **bem li ga.
 
U Institutu u NS imaju ogled kajsije sa crnim trnom kao posrednikom, na dženarici, naravno!
 
A recite mi koja je to podloga na kojoj je kajsija najdugovecnija? Kod nas(u Macvi) je mnogo njih stavilo "rok trajanja" 7-10god na kajsiju i posle toga se susi kalem i ostaje Dzanarika(podloga) ili se cela osusi... zbog cega je to?-iz mog iskustva 3 od 4.. jedna se jos drzi al je rana pa je mraz kasni oplevi...neki kao podlogu spominju sejanac kajsije... neki belu sljivu...(za dugovecnost)znaci ne interesuje me ni koja je bujnost,ni rast,samo da bude dugovecna i da radja-3-4 za dvoriste... kalemio bih neku kasnu na to...
 
Nazad
Vrh