Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Nisam znao da moze ovako debelo drvo da se kalemi.Znanja nikad dosta.

Nisam ni ja znao, i još uvek neznam...znaću, tek kad budem video rezultat svega ovoga.:osmeh:

Odlično je joe, samo premaži kao što kažu te vrhove grančica...jedva čekam da ti krene d se obraduješ, videćeš kako e dobar osećaj kad si sam stvorio stablo :osmeh:

reci mi čime si odvajao koru, vidim da se odlično odvojila, a mene čeka taj posao kod komšije na jednom stablu, obećah mu?
Baš i ja čekam da vidim šta će biti od svega ovoga, što sam danas radio, i jedva čekam taj osećaj...zvani filig :osmeh:
Kora se jako lako odvajala, i ja sam se iznenadio, samo sam zarezao(stisnuo) nož u koru, i laganim okretom na željenu stranu, kora se lepo odvojila.
Prvo sam nekih 10-15minuta vežbao na grane koje sam odsekao, kako i šta ide, ipak mi je ovo prvi put, pa sam posle krenuo na stabla.
Inače probao sam nekoliko varijanti: na rascep/pod koru/i na isečak.
Odsekao sam i nekoliko grančica sa istog stabla odakle sam skidao i kalem grančice početkom februara, i njih sam isto dodavao na svako stablo po 1-2kom, čisto radi experimenta.
Vidi se sa slika po boji grančice koja je sveže odsečena.


Moje iskustvo u kalemljenju je da izolir traka nije najbolje rješenje jer ona se rasteže a kad drvo tj vegetacija (sokovi) krene ako nije jako stegnuto onda se kora ili rascjep (zavisi koji tip kalemljenja je u pitanju) širi i odvaja i onda kalem teško primi a i ako primi onda nije stabilan i jak i može da pukne tj da se odvoji. Umjesto izolir trake koristim konopac i stegnem što jače mogu. Naravno konopac treba namotavati namotaj do namotaja da nema "promaje".
Ako se nema kalemarskog voska da se premaže može se koristit i pčelinji (samo ako one navale poješće ga :) ) a jedan stariji (nažalost sada pokojni) kalemar mi je rekao da je jako dobro koristiti i kravlju balegu.

Evo jedan izuzetan video o kalemljenju, bas detaljno odrađeno.
https://www.youtube.com/watch?v=qTtXmBVsolY
A što se tiče svega ovoga oko prekalemljavanja, ja sam pročitao celu ovu temu, i malo pregledao te klipove sa neta oko vezi toga, ove na stranim jezicima slabo(tj.nikako) ne razumem, al se izvuklo neki zaključak, i prema tome sam radilo.
Zglavne trake nisam našao u poljoprivrednu apoteku, samo neke roze gumice, koje nisam ni zagledao a kupio, i ono sve iseckane na 20cm, kratke za moje potrebe...pa sam zato koristio izolir traku, al kad budem išao premazati vrhove, poneću i kanap da namotam naknadno, al neću na sve...samo svugde po malo, čisto zbog experimenta...želim na svojoj koži da se učim!

pozzz joe!
 
Je l iko koristio glog kao podlogu za kalemljenje?
Čuo sam od jednog starijeg čoveka da je dobar za svo voće kao podloga, pa reko aj da vidim kakva vi iskustva i saznanja imate o ovome!
 
http://www.limundo.com/kupovina/Masine-i-Alati/Poljoprivreda/KALEMARSKI-SET-ruski/10705325
Drugari,evo ako nekoga zanima... nadjoh,al u besparici sam... pa bolje da uzme neko nas,mislim da je povoljno...

- - - - - - - - - -

Inace juce sam imao pokusaje kalemjenja tresnje i visnje(cekao sam da prodju malo ovi mrazevi)
danas sam pokusao prekalemljivanje-spasavanje tresne koja se susila-raspukla joj kora skroz i skoro okruzila deblo
odsekao sam je na 10cm od zemlje(zdrava je tu) precnik je 6-7cm i pod koru uvukao 6grancica 3 razlicite tresnje... pa koja se primi... u fazonu sam bio da pokusam-ne bi izdrzala ovu godinu... ako nista na njeno mesto ce doci druga vocka na jesen..
 
Sto se tice kalemarskih traka naisao sam na italijansku biorazgradivu , duzina trake za hinjadu komada, kalemova prosecne debljine 10-tak milimetara , je 2800 dinara a ima i tanjih traka mislim manjih duzina traka je na sebi isprekidana na delove po 5 cm koji kada pocnete da motate oko kalema rastezu se na vise od duple duzine mozda nekih 10 - 15 cm a firma u kojoj sam nasao http://www.astoria-trade.com/shop/
 
dacu ti ja za 1500 dinara traku za 1000 komada :)
onu koju ja koristim,ona neme tih crtica
a ne mislim da te crtice vrede bas toliko
sto se elasticnosti tice ove nisu toliko elasticne ali to nije ni bitno za sadnicu

- - - - - - - - - -

PS 1000 komada kog voca okalemi ta traka?
 
jabuke i sljive iz ruke ili bilo kog voca debljine od 10 do 15 mm mada mozda je nebitno ali toliko kosta italijanska biorazgradiva .a traka koju ja koristim je slicna kucnoj strec foliji sirine 3 cm secena od deblje tube strec folije i odlicna je a covek je pitao za kalemarsku traku i dobio je odgovor gde ima da se kupi e sada sta bi ko kome dao i za koliko para to je glupo za pricati tj to je za temu mali ogasi bez ljhutnje .
A ti kolega ako imas broj ili informaciju gde ima da se kupi originalna traka za kalemljenje postavi da bi nas kolegao kupio tamo gde mu je bolje i povoljnije da ne izmisljamo sada toplu vodu :ppozdrav:
 
Je l iko koristio glog kao podlogu za kalemljenje?
Čuo sam od jednog starijeg čoveka da je dobar za svo voće kao podloga, pa reko aj da vidim kakva vi iskustva i saznanja imate o ovome!

E ovako. glog kao podlogu mozes koristiti za kalemljenje dunje, kruske i musmule a ne bas za sve vrste voca i opet sve zavisi od zemljista na kome ce se uzgajati pojedina vocka
 
Da li je neko vezivao sa rafijom?? kako se radi sa njom, treba da se kvasi ili ne? kako se ispravlja?
 
jabuke i sljive iz ruke ili bilo kog voca debljine od 10 do 15 mm mada mozda je nebitno ali toliko kosta italijanska biorazgradiva .a traka koju ja koristim je slicna kucnoj strec foliji sirine 3 cm secena od deblje tube strec folije i odlicna je a covek je pitao za kalemarsku traku i dobio je odgovor gde ima da se kupi e sada sta bi ko kome dao i za koliko para to je glupo za pricati tj to je za temu mali ogasi bez ljhutnje .
A ti kolega ako imas broj ili informaciju gde ima da se kupi originalna traka za kalemljenje postavi da bi nas kolegao kupio tamo gde mu je bolje i povoljnije da ne izmisljamo sada toplu vodu :ppozdrav:
ja ne izmisljam toplu vodu
ja sam lepo napisao u vec nekom postu da kalemarska traka koju ja koristim i svi koji se bave tim poslom
kosta oko 600-700 dinara
biorazgradivost iste stvarno neznam kakva je sto se eko sistema tice
ali znam kakva joj je efikasnost
a nije mi nista tesko da ucinim nekom da kuopim i posaljem mu jer mu svakako nece slati 1 krug trake niko
inace pomenuta traka se prodaje na 1KG
i nije ista potrosnja u kalemljenju jabuka i sljiva niti moze biti ista bilo kada
sljiva se moze vezati za 1/3 vise nego jabuka
 
Imam dvogodisnju sadnicu sljive -Stnlej- kalemio sam na trnjinu dali neko ima neku sljivu kalemljenu na trnjinu daje starija kako se ponasa mislim kako se razvija kako radja itd.
 
E ovako. glog kao podlogu mozes koristiti za kalemljenje dunje, kruske i musmule a ne bas za sve vrste voca i opet sve zavisi od zemljista na kome ce se uzgajati pojedina vocka

Na jabučaste vrste sam mislio!
Hvala za informacije. Ako sam dobro ukapirao, to je malo slabije bujna podloga, te voćke kalemljene na glog nisu previše velike!
 
kao sto rekoh ako je podloga deblkjine 10 - 15 mm potrosnja trake mi je ista jel zavisi od debljine podloge ako je priblizno iste debljine onda je i potrosnja priblizno ista ali naravno da niko ne kalemi na istu podlogu ali je kalemim na podlogu te debljine i nema razloga da se ljutis ja u principu mrzim glupe odgovore covek je pitao gde ima da se kupi i ja sam mu rekao i to je to. e sada trake kolega @miroljubceful koje vi koristite , bez ljutnje ali nekoriste svi koji se bave tim poslom, mozda neki ljudi vama bliski koje poznajete, i ja uopste nesumljam ali isto tako nemogu ni da hvalim te trako koje vi korisitte jel ih nisam isprobao, ali dobro je sto postoje ljudi ovde na forumu kao vi ili kao i ostale kolege :ppozdrav:da razmenimo iskustva ,ali kolega je konkretno trazio gde ima da se kupi i dobio odgovor
 
verovatno znas ti ako i velika vecina ovde,Krusevacki kraj je mozda i najveci u evropi po proizvodnji sadnica
ovo sto koristim ja koristimo svi ovde
uz foliju u manjoj meri
verovatno je ta traka dosta kvalitetnija,ali uzmimo u obzir da je mi koristimo za kalemljenje po par desetina hiljada ekonomicno nije isplativa a rezultati su isti,foliju pretezno koristimo za cipovanje (pupoljek)
a ovo za jabuku sam rekao iz razloga sto je 80% jabuka oko 2cm debljine,mislim na sdnice kalemljene iz ruke
a veoma je vazno bas iz razloga manjih kolicina ono sto si napomenuo debljina 1-1.5 cm da bi priblizno znali kolio vezuje taj jedan krug
 
Imam dvogodisnju sadnicu sljive -Stnlej- kalemio sam na trnjinu dali neko ima neku sljivu kalemljenu na trnjinu daje starija kako se ponasa mislim kako se razvija kako radja itd.
Cuo sam ili procitao da je slabijeg korena trnjina. Sljiva na trnjini ok ali moze doci do lomljenja i cupanja stabla ili zakrzljalosti .Trnjinu mozes koristiti kao posrednika za kajsiju na primer : Znaci prvo nisko kalemis trnjinu na migavac ili dzanariku pa kad poraste taj hibrid onda visoko na 1 metar kalemis kajsiju .Dosta posla tu ima a i vremena da prodje da sve bude uspesno
 
znam da su neki kalemili krusku na jabuku,dobili su veoma lose i krto spojno mesto.to moes eksperimentisati sa par komada,sacekati par godina jedno 10-ak da vidis ponasanje i karakteristike pa ako je sve ok moze se siriti tako nesto
znam da ovo sa kruskom na jabuci ima vek 2-3 god
 
crni trn (Prunus spinosa L.) ili trnjina ima veoma razvijen koren i moze sluzi kao podloga za sljivu mada ces imati slabiji procenat primanja pri kalemljenju u odnosu na dzanariku i da naravno iako ima dobar korenov sistem porast ce biti manje bujan u odnosu na druge podloge .Inace traka za kalemljenje kod mene je 500 dinara kilogram ( 5 rolni) > ako koristite crni trn kao posrednika dobijas samo slabo bujnu kajsiju ( zakrzljalu ) naravno sto dovodi i do smanjenog roda pa osim ako ne nameravas da sadis gustu sadnju savetujem ti da kalemis na nekog drugog posrednika
:cool:
 
Nazad
Vrh