Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Pozdrav svima!
Evo moj prvi dodir sa kalemarstvom, ako se može tako nazvati...i nisam se rasekao
29qazo8.gif

Danas sam išao i prekalemio tri šljive...e sad, dali je kasno ili nije...al ranije nisam mogao, i koje sam sve greške pravio to će se videti kasnije na prijemu...
Jedino neznam na koliko pupova da skratim grančice? Ja skratio na 3, a ako treba skratiću na 2 pupa...
Evo par slikica, i nemoj da se smejete...:haha:



pozzz joe!
 
Druze nista nije smesno, fino si ovo odradio. Ja sam u novembru resio da posecem neke dzenerike koje su mi smetale. Kad sam poceo da ih secem dodjem na ideju da ih kalemim. Pokratim ih na oko 120cm visine i na njima kalemim kajsiju, debljina stabla je oko 10cm i primile su se. Nisam se nadao. :ppozdrav:
 
nema razloga za smeh ali bas nikakvog
neka ih na 3 sam ces odluciti sta ces ostaviti kada se oni arzviju ovih dana
samo se nadam da si zatopio sa necim ove hrane koje si posekao
ako nisi a nemas pri ruci kalem voska
nabavi negde tutkalo ili pokusaj sa balegom da premazes
isto vazi i z agrancice koje si okalemio
 
Navadio sam divljih tresanja za kalemljenje,dali mislite da je bolje da kalemim u avgustu na pupoljak ili da cekam prolece sledece godine pa na grancicu?
Miroljube mislis sa balegom da premaze koru tj sastave i grancice gore pri vrhu?Pozdrav
 
Navadio sam divljih tresanja za kalemljenje,dali mislite da je bolje da kalemim u avgustu na pupoljak ili da cekam prolece sledece godine pa na grancicu?
Miroljube mislis sa balegom da premaze koru tj sastave i grancice gore pri vrhu?Pozdrav
to je alternativa ako nema kalem voska ili tutkala (lepka za drvo)
grancice moze i da nakapa svecom to mu je najlakse
dok j eovaj deblji deo komplikovan za svecu ako nema nista od navedenog za debeli deo moze balegom bez problema
bolje sa njom nego nisacim
 
Sve sam ih namotao trakom, i premazao sa nekim voskom(fitobalzam). Vidi se na drugoj slici, a ove ostale nisam slikao posle mazanja...
Jedino same vrhove kalem grančica zaboravio premazati, to mi je ostala profesionalna deformacija od rezanja, jer te tanke nikad nemažem, pa ni sad pomislio nisam da bi trebalo...

Nego...te trake što su namotane, kad to treba skinuti?
Dal se uopše skidaju? Ili ostaviti, pa kad napuknu same odpadnu?...
pozzz joe!
 
skidas ih u jesen
bar mi na sadnicama tako radimo
jel se meni cini ili je ovo izolir traka
a grancice si obavezno morao odraditi
 
Ne čini ti se... to je izolir traka!
A grančice ću namazati za koji dan kad budem išao napolje.
pozzz joe!
 
Odlično je joe, samo premaži kao što kažu te vrhove grančica...jedva čekam da ti krene d se obraduješ, videćeš kako e dobar osećaj kad si sam stvorio stablo :osmeh:

reci mi čime si odvajao koru, vidim da se odlično odvojila, a mene čeka taj posao kod komšije na jednom stablu, obećah mu?

Tintoreti, traka za kalemljenje je oko 700 dinara i može oko 1000 komada da se nakalemi, tako mi barem reče komšija danas.

Danas su kod mene bili kalemari, platio sam 15 kinti po podlozi, 100 komada, za 1500 dinara ja bih se zezao 3 dana :D Nakalemio sam burlat, reginu i karmen, otprilike 60 burlat i po 20-25 karmen i regina...nego ja nisam bio tu, pa mi komša odradio to sa kalemarima, lepo izgleda šta znam mada su visinu malo šarali, nešto je niže, nešto je višlje, al nije preko 20ak cm visine najvišlja...tom trakom belom su motali a odozgo kanuli lepak za drvo.

Priča mi komša kako oni kaleme, ukoso podlogu pa u sredini naprave urez, pa onda grančicu ukoso pa ukoso i sa druge strane i samo pobode i ide dalje a drugi za njom ide i mota traku, ne znam koja je to škola :D Žao mi što nisam video, nadam se da nisu pravili samo špic na grani i gurali u rasečenu podlogu, mada i to će se primiti...
 
Moje iskustvo u kalemljenju je da izolir traka nije najbolje rješenje jer ona se rasteže a kad drvo tj vegetacija (sokovi) krene ako nije jako stegnuto onda se kora ili rascjep (zavisi koji tip kalemljenja je u pitanju) širi i odvaja i onda kalem teško primi a i ako primi onda nije stabilan i jak i može da pukne tj da se odvoji. Umjesto izolir trake koristim konopac i stegnem što jače mogu. Naravno konopac treba namotavati namotaj do namotaja da nema "promaje".
Ako se nema kalemarskog voska da se premaže može se koristit i pčelinji (samo ako one navale poješće ga :) ) a jedan stariji (nažalost sada pokojni) kalemar mi je rekao da je jako dobro koristiti i kravlju balegu.

Evo jedan izuzetan video o kalemljenju, bas detaljno odrađeno.
https://www.youtube.com/watch?v=qTtXmBVsolY
 
ima kod mne koliko hoces
danas bas isao do apoteke po paradajz neki
videh ima je i to bas bas bas dosta
kod nas je malo jeftinija
 
Mislim da izolir traka kod prekalemljivanja koje je radio joekiki nema šta da ne valja, debela je to kora, nek stoji leba ne traži, neće podloga baš ni da se deblja, nije to kalemljenje na podlogu već prekalemljivanje na staro debelo stablo :)
 
Nazad
Vrh