Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Bome ovde u Novom Sadu i okolini su lepi minusi bili oko -6,-7 a i sad je već ispod nule, bojim se da nisu preživeli pupovi voćki koje su krenule, pogotovo kajsije
 
Ja cu danas da kalemim pa sta bude bude al kad pogledam ovo vreme poludilo evo sad opet - temperature preko noci i sneg ce opet da pada......taman pomislim sad ce poceti prolece , lepo vreme i kalemljenje kad pogledam prognozu i skoci mi kosa na glavi.
A mozda cu i probati da sacuvam par plemki voca koje pokusavam da sacuvam pa da kalemim u 6 mesecu valjda ce tad bili toplo i bez - temperatura haha.

 
Kod mene magrive olistale. Trešnje koje sam na njih kalemio u avgustu pupoljkom teško da će neka da se primi, tačnije magriva je odbacila pupoljak bukvalo a na tom mestu je ostao zasek i ufronclana kora...verovatno sam pogrešio jer sam kalemio usred suše, trebao sam par dana za redom da zalivam pa onda kalemim i opet zalivam par dana, ja sam zalio samo jednom i to sutradan :D

Jel mislite da je do toga, jesam početnik ali od 200 komada da se primi samo par, toliko loš nisam, grančicom sam imao preko 85% prijem.
 
@oktopod,tek sad vidim koliko je iroman bio u pravu kad te je bodrio da kalemis sam da necekas strica.Ovako bi izgubio jos jednu godinu,mada bice bolje sledeci put.
 
Ma taj fazon, najveći fazon je što sada kao "iskusan" vidim neke sadnice koje mi je on pre prodao da je kalemio visoko na magrivu, gađao debljinu grančice pa gde pogodi, te sadnice niš ne valjaju, pokrivile se kod spoja rastu ukrivo, slabo napreduju a i kora magrive se raspala ko zec da je grizao...

Sad ću ove opet grančicom, nego mi malo nezgodno što sam pupoljak mećao dosta nisko, pa sad ako isečem ispod njega, to je jako blizu zemlje, malo je nezgodno za rad..

A evo kako izgleda sada moja njiva, sem 7 što sam kupio, sve su moje sadnice:

 
Super je njiva svidja mi se sve po jus-u.Sad imas iskustvo vise u prolecnom kalemljenu pa za sebe mozes da kalemis kako volis.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Prosle godine sam u prolece otseko grane sa kruske i ona je isterala mladare u koje sam u augustu ubacio popoljke od druge kruske [ viljamovke] . To sam radio prvi put u zivotu i svi su se primili i narasli jedno 80 cm. Sad me interesuje dali treba da ih ostavim da rastu ili da ih malo skratim. Pokusacu da ubacim i sliku.
lr8rj5rw06c1hzu76j32.jpg[
 
oktopod njiva ti je ekstra, a vidim i jako lijep kraj, malo brda, blagi pad tj nije velika strna sve u svemu jako mi se sviđa. De mi reci koja je otprilike nadmorska visina.
 
sljivar, hvala, njiva jeste odlična, ima blagi pad ali nije sa strane brda ka Dunavu već sa druge strane pa rod stiže i do nedelju dana kasnije..ne znam koja je nadmorska visina, zaboravim da pogledam na GPSu a i mene zanima, pa ću ti javiti...nadDunavska visina je oko 50 do 100 metara :)
 
Dans iskalemljeno 500 magljiva poceli u 7-30 gotovo sve bilo u 10.00 casova .Grancice su orezane pre 20 dana i stajale u frizideru .kalemili ljudi iz Krusevca po 15 din komad:bravo:Blato za medalju u njivi:zli:
 
Imam kalemarski noz za kalemljenje na pupoljak, kad sam ga kupio sekao je ko lud cim dotakne prst odma sece a sad mozes da se udaris sa njim po prstu i nista ne bude kolko se zatupio.
Sa cime je najbolje ostriti kalemarski noz gledao sam neke bruseve za nozeve al oko 30 evra pa na vise cena, probao sam sa smiglom al sam ga uspio jos vise zatupiti :D.


I jos jedno pitanje sad sam se setio kad sam video sliku stubase jabuke.
Koja se podloga koristi za stubaste jabuke?

Jel bi dobio stubastu formu npr kad bi kalemio grancicu od stubaste jabuke na m9 ili m26 ?
 
Poslednja izmena:
Oštri ga sa običnim brusnim kamenom, ja imam dva kamena, korišćena za kosu, jedan grubi, jedan fini, oštrio sam sa finim i dobar je ali jako kratko traje naoštrenost, verovatno jer je loš kvalitet noža...treba da paziš i na ugao i način oštrenja, mislim da je najbolje kosu stranu oštrice pod nekih 30 stepeni kružnim pokretima od unutra na spolja, a onda drugu stranu samo kliz ka spolja pod još oštrijim uglom tipa 8 stepeni. :)

Za ovo sa jabukom nek kaže ko zna :)
 
Najbolje je ostriti kalemar na fini brus,staviti noz na brus polozeno celom duzinom i onda kruznim pokretima jednu stranu naostriti pa takodje i drugu isto.
Za stublastu jabuku najbolje ti je da kalemis na mm-106.
 
Jeste da ste mladi ali gledali ste makar u filmovima kako berberi oštre brijače. :)
Na kaiš
Tome može da posluži i običan kožni kaiš.
Prvo se dobro naoštri nož na brus, prvo na nešto grublji a zatim na što finiji, da mu se skoro i ne prepoznaje tekstura, skoro glatka površina da je, a onda se to finišira na kaišu.
I mora bukvalno da brije.
Probaš na ruci, ako ne brije ponovo na oštrenje.
 
Kalemio danas 5 tresanja na divlju podlogu tresnje i nekoliko jabuka na divlju podlogu jabuke .Ja moj kalemarski nozic ostrim sa brusom koji ima grubu i finu stranu i to veoma dobro Cim pocne kora od drveta da se zavrce ja ga nekoliko puta protnem na brus i to je to:)
 
stubasta na M-9 stara 12 god radja svake godine niza je rastom i dosta slabija od M-106
M-106 stara 12 god nije rodila nikada ali slovim nikada (vise komada u pitanju) ali je zato visoka debela i prelepa kao ukras
na M-26 nisam pokusao i mislim da je ona najbolja (preporucuju je svi)
 
Jeste da ste mladi ali gledali ste makar u filmovima kako berberi oštre brijače. :) Na kaiš
Сагласан! За нож кресач - брус; за нож калемар - белегија и каиш. Кунде калемар који имам је стар 30 год., и сад могу да се обријем њиме.

Може ово да послужи:

Користи се за оштрење медицинских бријача. Број 4 је кожа.
 
Nazad
Vrh