Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

@rista
Oko ovog kalemljenja u cvetu,nesto mi nije jasno:
-Zasto bi neko zaobisao kalemljenje prostim spajanjem u rano prolece ako vec ima spremnu podlogu i kalem grancice a nacin je proveren i uspesan skoro 100% ???
Razumem da se radi u slucaju kad iz nekog razloga ne uspes da iskalemis na vreme pa onda hvatas prvu sledecu priliku ali da ga namerno ostavis nije mi najasnije ako nrma neka fora koju ne znam :sta:
 
a sto mi jos cudnije on koristi pelcar orezan u prolece koji cuva u frizideru 2 meseca za to vreme ne verujem da ce pelcar da postane bolji za kalemljenje i kvalitetniji ali mozda on nesto zna sto mi neznamo :haha:
 
Mnogo se kalemi, malo se kupuje, ne može da se postigne na vreme, prosto ko pasulj...a nije da nije izvodljivo.
 
Probao sam skoro sve metode kalemljenja,najvise uspeha imam kada kalemim na isecak skoro 100 %(kozji papak-kako ga naziva oktopod).Ovaj nacin kalemljenja je po meni bolji od kalemljenja na procep jer se podloga manje ostecuje,kod ovog nacina kalemljenja najbrze se formira kalus.Samo treba malo vezbanja za vadjenje isecka i onda kalemljenje ide kao od sale.
http://www.youtube.com/watch?v=T3dU_03XIIM
Prvi deo snimka je kalemljenje na isecak a drugi deo englesko spajanje na jezicak.
 
Mislim da ovo moje što sam naveo, na isečak, nije taj kozji papak ali bitno da smo se razumeli :D kozji papak je valjda ovo englesko, nisam siguran...
 
1.- Ok probaću na taj isečak ali za vikend, nemogu ranije a i ovi najavljuju sneg i minuse, dali će smetati da namažem voskom kompletne kalem grančice kad ih namontiram na drvo, da ih zaštitim od mraza?

2.- Dali može da se kalemi ŠLJIVA na stariju KAJSIJU ?, imam jednu slomljenu granu oko 4cm debljine pa bi probao isto na isečak.

 
Poslednja izmena:
neznam iz kog si mesta jakovljevicu ali trebalo bi da znas da se kalemljenje na isecak suvise komplikovano i koristi se samo za deblju podlogu i samo za voce , dok se engleski sek koristi i za vocne i lozne sadnice .Pa kad imas vise hiljada loznih i vocnih sadnica engleski sek je nezamenljiv a ko ima vremena i par sadnica moze i da proba i na isecak:cool:http://www.scribd.com/doc/127050143/Kalemljenje-voca a sto se tice noza koji je zocili napravio sivise je glomazan drugo materijal koji se koristi je alatni celik kod nas dobar noz je i veoma skup i veruj mi da ne moze svako da ga napravi
 
Poslednja izmena:
Ma brate samo ti rokni po nekom nožu čekićem i izbaci komad i ubaci grančicu, daj ne plašite čoveka :D

Onda omotaj nečim da drži grančice, možeš PVC folijom, da vas podsetim kako to radi čiča i sve mu se oplemeni, jel tako Sulejmane :D

 
Zocili,kajsiju na sljivu mozes kalemiti a sljiva na kajsiju ne moze.

Za Staljina

Nisam mislio na masovnu proizvodnju i lozne kalemove.Kalemarstvom se bavim iz hobija ,godisnje okalemim oko tridesetak vocnih sadnica na divljoj podlozi pa ih onda presadim na stalno mesto.
Cena kvalitetnog kalemarskog noza se krece od 600 do 1000 dinara kod ljudi preko morave koji se bave kalemljenjem loznih kalemova.Ja sam pazario jedan pre mesec dana.
 
Ovi najavljuju sneg i minuse, dali će smetati da namažem voskom kompletne kalem grančice kad ih namontiram na drvo, da ih zaštitim od mraza?
 
Orah se najteze kalemi.On zahteva posebne uslove od zagrevanja prostorije , odrzavanje odredjene temperature,vlaznosti....Nesto slicno kao lozni kalemovi.
Kalemi se nisko na samom korenovom vratu,postoje tu tajne koje profi kalemari vesto cuvaju,zato je i cena kalemljenog oraha tako visoka.
Tesko ces nakalemiti orah napolju na otvorenom,mozes samo gubiti vreme.U mom kraju jos nisam upoznao nekog da je nakalemio orah na otvorenom.


Dogovoreno Staljine,pozdrav i tebi.
 
orah uopste nemoze da se iskalemi na otvorenom a i u zatvorenom moras da imas punu podlogu( bez supljine) ali bez prostorije za izvodjenje (stratifikale) nemoj dzabe da se nerviras oko toga .Inace u nasem kraju se time najvise bave u lazarevcu(kod krusevca)
 
Nazad
Vrh