Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Da, za deblje podloge sam i mislio, na to se i odnosilo pitanje. Pitam jer sam posumnjao da na procep više oštećujem podlogu,tj pravim pukotinu koja neznam dali može da zaraste a ovo mi deluje da je bez većeg oštećenja a takođe i pod koru deluje manje bolno. To me zanima dali je neko probao ove načine zbog procenta primanja.
 
koji je dobar vosak za kalemljenje koji ste koristili ja sam koristio arbokol i mogu da kazem da je ekstra sada ga nesto nema ,kakav je kalemarski vosak zapi jel ga neko koristio
 
Kupis traku za kaleljenje i onda je nebitno koliko je pukla podloga sa njom izolujejes sek od isusivanja a i ona fiksira pelcar . A sto se tice vremena kalemljenja voce (jabuke,kruske,kajsija ,sljiva i dr) pocinje od sredine februara na spremljenu podlogu (u prostoriji) na otvorenom cm dozvole vremenske prilike pa do kraja marta.IUslucaju da krene podloga (ozeleni) obiti pupoljke na podlozi i kalemiti vazno je da je pelcar dobar.Lozni kalemovi od sredine marta do kraja aprila.Kalemljenje okuliranjem (na spavajuci pupoljak )od sredine avgusta do sredine septembra.A citruse ( limun mandarinu grejfurt )ja kalemim sredinom juna ali moze sve do oktobra .To je ukratko o tome ,za neke stvari ako nisu jasne pojasnicu .
 
Hvala kolega na savetima sigurno ce nam znaciti , ali nemoj da se ljutis to i nije bas odgovor na moje pitanje ,posto vise nemogu da nabavim kalemarski vosak koji sam koristio neznam koji da koristim kjji je dobar idi par strana unazad pa ces videti moje kalemove (kako izgledaju) :ppozdrav: teorija je teorija a praksa je praksa zato bi voleo da cujem koji se koriste jos u praksi od vas kolege i dali je neko koristio kalemarski vosak zapi kakav je :cvetic:
 
i ja koristim fitobalzam i odlican je , samo paziti na rok upotrebe i da ne ubudja a desava se ako se zaboravi otvoren
 
Ja a i svi koje poznajem kod nas rade sa obicnim belim tutkalom(lepak za drvo) umesto kalemarskog voska pri kalemljenju voca i to dosta godina unazad . Inace da koristis bilo koji vosak neces pogresiti jer sastav je svima slican samo je cena razlicita.:osmeh:
 
Bitno je samo da se spoj ne suši, to je cela svrha voska, tutkala, čega god :)
 
Их осмоноги .. па није цела сврха са воском нећеш седети у мраку а с туткалом можеш :osmeh: .. и да поздравим Папу нисам видео да се појавио ... за Родину за Сталина :ppozdrav:
 
који је најбољи систем калемљења сад у ово време док вегетација још мирује. хтео бих да у комшилуку узмем племке од јабуке петроваче супер укусне, и да накалемим на неку од мојих јабука? кад да одсечем племке, кад да калемим?
 
sad odseci ako nisu krenule i stavi u pesak, ili stavi u jutani džak i zakopaj u zemlju na jednu dubinu ašova, a kalemi tek kad vegetacija krene.
 
pa mozes i da sacekas ali bolje bi bilo da iskalemis pre samog kretanja podloge (kod nas se kalemi uveliko) mnogo je bolje primanje, a sto se tice nacina kalemljenja na tanju i srednju podlogu engleskim sekom a za debelu i veoma debelu podlogu u procep i pod koru . Kad rodi placas pivo pozzz svima:ppozdrav:
 
Ja sam kalemio na procep 3 marta oko40 sadnioca i sad je pravi momenat za kalemljenje kasno je kad pupoljci krenu sa otvaranjem .
 
Pa zar vegetacija nije krenula sta vi cekate da olista ja imam 50 godina iznam da su moji stari kalemili na procep uvreme zadusnica a pred trojicu na pupoljak.
 
Nazad
Vrh