Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Pa ni krajem ovog meseca nije kasno da se uzmu kalem grančice!
Samo da vegetacija ne krene!
 
ljudi da vas pitam kad pričate o sejancu ,divljoj trešnji.... jer to mislite na bilo koju vrstu divljih voćaka ili na tačno određenu.jednostavno ne mogu da razgraničim pojmove .dal je to prva divlja kruška sejanac na koju naletiš pored puta i snjom počneš da radiš
 
Sejanac divlja tresnja ti je divlja tresnja (Prunus avium) koja je uzgojena iz semena divlje tresnje (generativno).

Mozes ti kalemiti i na te na koje naletis pored puta podloge :)

Ja sam skupljao u sumi podloge sljive i neka visnja ko zna kakva ali sa njom nisam zadovoljan rezultatima kalemljenja dok je podloga sljiva bila ok.
 
Pozdrav svima!
Hvala @Fruit na informaciji da nisam zakasnio!
29qazo8.gif
To me pomalo ohrabljuje.
Koliko vidim, još nije krenula vegetacija, nit nemisli uskoro...
Inače ja sam moje grančice ušuškao, i postavio u neki stari svinjac, gde nema svinja...:haha:

Uglavnom sad mi ostalo da dobro prostudiram ovo oko prekalemljavanja, pa krajem marta na posao...
Pošto volim da experimentišem, probaću više načina, rascep, pod koru, i na isečak! Sećam se jednog video klipa...čini mi se da je to @oktopod-ov stric, i spominjao ovo kalemljenje na "isečak" nešto u fazonu "kozije noge" ili "kozije papke", nesećam se već...
Imam ostavljeno i na drvetu još grančica, tako da ću i to probati,,, mislim direktno skidam i prekemljavam...jer imam viška ramenih grana na ta 3 stabla što mislim da prekalemim, i eto nek i to posluži za experiment...lako je posle odseći višak, samo nek uspe!



U ovoj levoj kutijici ima još jedan red grančica ispod...inače grančice u levoj kutijici su skidane sa južne strane, a desna sa severne, tako da i to upada u moj experiment!

Kad se bude radilo, biće sve dokumentovano...
Sad samo da naoštrim nož, koji nemam...hehehe, pa na posao...

Jedino neznam dali će smetati, to što sam grančice strpao u stiropol i prekrio mokrim peskom?
pozzz joe!
 
Pa mislim da neće smetati, nisam siguran, stiropor donekle upija vlagu i nemoj da je pesak baš mokar da još i ne istrule na kraju...moj pesak je bio onako..prirodno vlažan da kažem tako :kisa: stajao je napolju pa ga vatale i kiše al kad sam ga uzimao nisu padale neko vreme, ali je bio mart mesec, nije krajem leta..

Taj isečak je to što moj stric zove kozji papak. Mislim da je tu najbolji prijem, jer su dodirne površine najveće, ali je najteže i potrefiti profil rezova da se uklope.

Moj savet iz iskustva, obavezno kvalitetan nož inače ćeš da se smoriš i posumnjaš u svoje sposobnosti a ni povrede nisu nemoguće ::jako_besan::

::traktor1::
 
Skroz dole u običnom frižideru mi se još ništa nije smrzlo, valjda neće ni ovo a ako ih dobro umotam u kesu valjda se neće ni osušiti
 
Negde sam čitao da kesa ne treba da bude plastična ova, PVC, nego da je bolje valjda u neku specijalnu ili možda u papirnu, tako da može da diše, da se ne stvara kondenz...to sa frižiderom ti je malo rizik, nađi bre malo peska i u neko korito ili kantu stavi da ne razmišljaš.
 
Sliku koju sam ja postavio je licno moja kuca, a u Austriji nisam video nijednu ovakvu, a postavio sam je samo da se vidi kako je kalemljen bagrem.
E sad neko rece prostim spajanjem, a mene interesuje moze li pod koru i moze li u procep pa onda moze li na pupoljak - oprostite ja koristim autohtone nazive iz mog kraja...

slucajno sam naisao na ovu temu a nemogu da ostanem ravnodusan dragi kolega draganpan jasam pre 3god. kalemio takav ljubicasti bagrem na onaj obicni . i mogu reci dasm prezadovoljan predivan je kalemio sam u procjep i odlicno se prima samo napred i sretno
 
Za trešnju je vreme sredinom marta, druga polovina. Čini ti se da bubre pupoljci, jer nema lista pa su uočljiviji i plašiš se da nisu krenuli pa si sebe ubedio da jesu :D
Što se tiče ovog videa, možda je samo pokazni, a teorijski možda bi i moglo jer grančica neće da se osuši, ali ako krene toplo vreme i sunce a vegetacija nije krenula, e onda će da se osuši grančica, ja ne bih puno izmišljao već bih sada uzeo grančice a krajem mart kalemio.
Ja sam prošle godine kalem grančice trešnje uzeo 12. marta a krenuo sa kalemljenjem 20. marta. Obzirom da sam prvi put u životu kalemio, da se neke podloge nisu primile, nisu izbijale iz pupoljaka ispod kalem mesta, imao sam visok procenat prijema, oko 65 od 80 komada, od toga 50 upotrebljivo, tačnije metar i više visina, ostalo je naraslo tek pola metra, ali sam i njih posadio kod kuće na 3 metra razmak pa malo da eksperimentišem :)
 
Ok, grančice sam spremio, višnju, trešnju i šljivu pa čekam da se i ja oprobam u ovoj veštini.
Prijavite se i vi kad ste počeli sa kalemljenjem, čisto da budem siguran da je pravo vreme
 
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4101&d=1361108493
grancice uzete>u jabuci>u mraku...cekam da krene podloga i onda ide sec,sec:) (prekalemljujem tresnju)

- - - - - - - - - -

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4141&d=1361306237
Pao prvi pokusaj kalemljenja vinove loze(nakon rezidbe..) naime objasnio mi strucnjak da kada se oziljava loza ne dobija se ista loza kao ona od koje je potekla vec vec neki njen genotip... e sad: navodno je resenje da se posle rezidbe uzme grancica sa tri pupoljka,skinu se pupoljci(sva tri) i na nju se nakalemi grancica loze sa jednim pupoljkom(prosto ili englesko) i da se ova tri pupoljka(kojih vise nema) stave u pesak da ozile i da onda dobijas original iz kalemljenog... ovo za genotip je provereno jer 1. niko nije uspeo da uzme pelcer od moje loze(ni jedna nije rodila od njih a vec su stabla) a komsija je davao oziljene i svi imaju drugaciju lozu-njih 5-jedom je cak bolja od originala)
Ali mi ovaj deo za kalemljenje nije jasan-kako i zasto tako...
ako ima neko strucan da mi pojasni bio bih mu zahvalan...
 
Dali dobre grancice mogu da se uzmu od stabla koje je staro oko 90god.Jer grancice izgledaju kao visegodisnje ili su vrlo tanke??:sta:
 
Nema veze koliko je staro stablo. Bitno je da uzmeš prošlogodišnje ako ćeš sad da kalemiš spajanjem sa grančicom, ili od pretprošle godine ako ćeš sad da kalemiš očenjem sa budnim pupoljkom.

Ako nisi siguran, možeš u avgustu kalemiti spavajućim pupoljkom, odnosno pupoljkom sa grančice koja bude iznikla ove godine, isprati nekoliko grančica koje krenu ove godine da bi znao sa koje da uzmeš.

Što se tiče loze, razmnožavanje ožiljavanjem reznica je moguće i dobije se ista sorta ali samo kod nekih sorti grožđa, kod većine to nije slučaj...kao što kod šljive požegače možete rasađivati izdanke, a kod većine šljiva to nije to..
 
Nazad
Vrh