Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Imam u dvorištu jedan samonikli žuti ringlov i šljivu čačanku rodnu, e sad dali bi valjalo da tu šljivu nakalemim na takvu podlogu ?
 
Valjalo bi, ova sljiva sto sam ja postavio sliku je isto ko dzanarika samo sto je druga boja :)
U americi se ranije ona koristila kao kalemljena za ishranu dok kod nas se koristi kao ukras po parkovima najcesce.
 
E baš sam hteo da pitam dal je to ta iz parkova, ne znam što to kalemiš, ona je crna i sitna ko trešnje, ne vidim vajdu od nje...
 
Koliko ja znam to je džanarka. Imam i ja jednu u dvorištu radi hlada, kod mene nije ni sitna (kao ostle džanrke), samo slabo rađa. Zato pravi dobar hlad.
 
Sad u februaru dosta je toplo za ovo doba godine, ja jos nisam uzimao plemke za kalemljenje a zanima me jel neko vec uzimao plemke? i sta mislite jel bi bilo bolje uzeti plemke voca ovih dana ili cekati kraj 2 meseca?
Kod mene na bademu poceli popoljci kao da bubre i rastu vidi se zeleno i kod breskve se vide cvetni pupoljci.
 
Pozdrav svima!
Polako se bliži moje vreme da prekalemim 3 šljive.
Sve sam pročitao u ovoj temi, i donekle mi je sve jasno, odrezaću ramene grane, ostaviti 3-4 koji mi najviše odgovaraju(prečnika 5-6cm) i prekalemiću na rascep po 2 grančice u svaku...ali?
Nikako mi nije jasno : zašto se kalem grančice uzimaju ranije 1-2 meseci tj. sad u ovo doba, i čuvaju na razne načine...da bi tamo drugom polovinom marta prekalemio?
Ja sam mislio, kad odem na licu mesta, posečem i pripremim ramene grane, uporedo sečem kalem grančice, zabadam u rescep, skratim na dva pupa, namažem voskom i gotovo!
To mi je bilo nekako logičko, al vidim da nije, i da se kalem grančice uzimaju ranije...ali zašto?

pozzz joe!
 
Zato što podlozi mora da krene vegetacija a kalem grančica da je u stanju mirovanja.

Ako sad prekalemiš, nema sokova u podlozi tj nije krenula vegetacija pa da se taj spoj zaleči i spoji, sve bi se osušilo.

Ako kasnije prekalemiš, iako je vegetacija krenula u podlozi, grančica u kojoj je isto vegetacija krenula će se preko noći osušiti jer podloga ne može tako brzo da je prilepi da bi je održala u životu, pošto u grančici ima sokova, krenula je, osuši se preko noći bukvalno.

U knjigama piše da se grančice pak uzimaju odmah po stajanju vegetacije na jesen i čuvaju u trapu u pesku, jer kažu tako uzeta grančica u sebi ima puno više fitohormona nego ova uzeta sada i veća je šansa prijema. Ja koliko vidim svi uzimaju sada kada su sokovi pomalo kreni stani, pa razmišljam da to verovatno malo napuni grančice fitohormonom pa mu dođe na isto, ne znam...


Imam i ja jedno pitanje, trešnje sam kalemio na magrivu pupoljkom tamo u avgustu, pošto je pitanje koliko će ih se primiti, ja bih sada spremio grančice da kalemim grančicom šta se ne primi, da uradim popravni takoreći.
Zanima me kako ja da znam šta se primilo, jel treba da čekam da krene magriva i da vidim dal pupoljci trešnje se otvaraju, pa tek u aprilu kad vidim šta se nije otvorilo da kalemim sačuvanim grančicama?
 
Ja sam breskvine kalem grancice sakupio 19 novembra, a od sljive 21 decembra. Stavio sam ih u kofu sa vlaznim peskom. Kad krene podloga kalemicu i videcemo sta ce biti.
 
Trebam jedan savet

U frizideru mi temperatura 0 do -1 stepeni i ne mogu nikako da je dignem na 3-5 stepeni nemam pojma sta je sa friziderom ali ta je temperatura e sad jel bi plemke mogle na toj temperaturi da prezive bez ostecenja par meseci do kalemljenja ili bolje da ih ne stavljam na tu temperaturu.
Sad mi trenutno stoje u kuci plemke ali na nekim plemkama (one koje su par meseci vec kuci) pocela da se vata budj jel je tu temperatura 6-8 stepeni.
 
Zato što podlozi mora da krene vegetacija a kalem grančica da je u stanju mirovanja.

Hvala! Sve je jasno!
Znači trebao sam već odavno spremiti grančice?
No nema veze, šta je tu je...sutra idem po grančice i spakujem na mirovanje, pa tamo krajem marta, tj. ovisno od kretanja vegetacije, budem prekalemio, pa šta Bog da...

pozzz joe!
 
riciboy imaj na umu da se breskva slabo prima kad se kalemi u proljeće, srećno. Najčešće se kalemi krajem 8 mjeseca na pup (okulira), kojom tehnikom nebitno.
 
joekiki, nije kasno ali ti je zadnji voz! možeš u neku kantu ili korito sa peskom da staviš, gde je hladovina i hladno, pesak pa grančice pa pesak. Najpravilnije bi bilo rupu da iskopaš u hladnovini, pa pesak grančice pesak grančice, ali sasvim je dobro i u korito, da cele budu u pesku.

Pazi kad vadiš da ne očeniš pupoljke,mada cenim da ćeš imati dosta grančica, uvati za kraj pa podigni i malo izvlači, ne otpadaju tek tako od peska, više pazi da ih rukama ne gladiš puno.
 
Pozdrav svima!

Evo danas sam uzeo kalem grančice sa šljive.
E sad,,, šta ostaviti?
Ja bi to iseckao na manje deliće 4-5-6 pupa, jer mi je zgodnije zbog mesta u omanje korito, i da stavim na mirovanje!
Koliko sam skontao, najbolje je ostaviti srednji deo(da nije dno,i da nije vrh)?
Ima tu grančica od 0,5 - 1 metar.
Ofrlje sam uokvirio na slici, šta bih ja ostavio!
Ispravite me ako grešim!



pozzz joe!
 
@riciboy
Tako sam i ja mislio dok nisam probao, lakše je pupoljkom pod uslovom da se kora lepo odvaja, pre okuliranja jedno nedelju dve dana dobro zalivaj pogotovo ako je sušno vreme, da dobro teku sokovi i kora će se lakše odvajati..doduše i na magrivi se lakše odvaja nego na breskvi npr..

@joekiki
Najbolje bi bilo kad bi mogao cele da ubaciš, ako već ne možeš, skrati ih baš tako kako si zamislio i bilo bi dobro da dno i vrh namažeš voskom da se ne suše. Taj deo grane se i koristi za kalemljenje, možeš još malo vrha da ostaviš ako ti treba tanja grančica zavisno od debljine podloge.
Jedva čekam da ispratim kako napreduješ :ppozdrav:
 
Jedva čekam da ispratim kako napreduješ :ppozdrav:

A i ja čekam isto...da vidim, kako ću napredovati...:osmeh:

Nemam uslova da ih cele mećem na mirovanje, tako da ih sad idem seckati na proste činoce...:haha:...probaću neku zlatnu sredinu da izvučem...
Šta će od ovoga ispasti...nemam pojma, al ću isterati prekalemljenje do kraja...

pozzz joe!
 
Nazad
Vrh