Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Pa sad da pratimo dal' ce da se primi. U svakom slucaju hvala na iscrpnom objasnjenju Oktopode!
 
Juče sam završio sa kalemljenjem. Još par stvari da navedem.

U knjizi piše da treba da se kalemi rano ujutru ili predveče, nikako po suncu. Ja sam zbog nedostatka vremena kalemio kad sam stigao. Ne znam da li se potrefilo, ali čini mi se da se kora bolje odvajala posle 16h popodne nego oko 13h preko dana. Takođe, bolje se odvajala sa debljih nego sa tanjih magriva. Zasecao sam pupoljke kontra od onog što sam napisao, onako kako je ironman objasnio i bolje je, ima više smisla.

Dosta magriva mi je ostalo jako tanko ili su se posušile, jedan red koji mi je bio van rasada, u produžetku na proleće kalemljenih grančicom koji nisam zalivao i okopavao kao rasad nisu ništa napredovale, ostale su suviše tanke a dosta ih se posušilo.

Rezultati su sledeći, za dva dana, ukupno možda 10 sati rada, sa sve pauzama za kafu, jelo, odlazak do komšije po grančice itd sam nakalemio:

Herc: 21 komad
Burlat: 48 komada
Belica: 9 komada
Šarene: 8 komada
Samit: 8 komada

Ukupno: 94 komada

Ispada prosečno vreme sa pauzama 6 minuta po komadu, realno vremena mi je trebalo manje od 2 minuta po komadu, sa sve premeštanjem jastučeta i slično. Znači da sam ispoštovao granicu od jedan minut za celu operaciju.

Mnogo manje nego što sam očekivao, jer je dosta magriva kako rekoh neupotrebljivo. Njih ću jesenas rasaditi u novi red pa šta se primi sledeće leto kalemiti. Potrudiću se i da nađem još neke interesantne sorte, sunberst me zanima isto, u njivi ću jesenas ostaviti prazna mesta gde ću sledeće godine posaditi te druge sorte, a možda ipak budem i kupio nekoliko komada da bi napredovale jednako tj stigle na cvetanje i oprašivanje iste godine.

Imam i jedno pitanje, dan pre kao i posle samog kalemljenja sam ih dobro zalio. Da li treba još da zalivam, pupoljci ne treba da krenu ove godine jel, nego na proleće, ako sam dobro shvatio, pa se bojim da ne preteram sa zalivanjem?
Da li da prestanem sa zalivanjem ovih što sam kalemio na proleće grančicom, da bi stale sa rastom i spremile se za zimu, trenutno su u odličnoj kondiciji tj većina njih i dalje izbacuje nove listiće na vrhu odnosno raste?

Pazite kad zalivate posle kalemljenja, ne sme da se ovlaži mesto kalemljenja!!!
 
oktopod kalemove i dalje zaljevaj kako bi sokovi radili kroz biljku odnosno da se pup koji si kalemio što bolje ajde da kažemo zavario za podlogu. A što se tiče sadnica njih više ne treba zalijevati kako bi odrvenile i sazrele, odnosno da nebi izmrzle u toku zime jer one što je naraslo, naraslo je i nema potrebe više zalijevati.
 
Juče mi komšija reče da znak dal su se pupoljci primili jeste ako lisna drška otpadne pri dodiru ili je već sama otpala posle 10 dana, jel ovo tačno?

Zaređam ja tako u inspekciju kalemova i primetim da je drška otpala tek sa par od 100 kalemova, na onima na kojima nije, ne otpada na dodir. Međutim primetih i na nekoliko komada da mi je otpala gumica. Na nekima postoje delovi gumice ispod i iznad pupoljka pa izgleda kao da je pukla. Da li se to podloga već toliko nagojila ili je moja greška? Da li na tim kalemovima da namotam novu gumicu ili nema veze, kada pipnem drvo pupoljka vidim da se pošteno zalepio i da ne misli da otpadne..

Zalio sam ih jedno 10 puta za mesec dana, da li sada da prestanem sa zalivanjem?
 
Otprilike 15 dana nakon kalemljenja mozes da proveris dal se primio kalem na taj nacin (ako lisna drška otpadne pri dodiru) , znaci ako je cvrsta drska onda se najverovatnije osusio pupoljak (ja sam prosle godine kalemio 3 jabuke pod koru i na sva 3 kalema otpala drska kad sam dodirnuo a samo jedan kalem se primio)


Evo jedan moj kalem jabuke na zrelo od ove godine na kojem sam ostavio cvet i evo kako to izgleda sad (plod) :)



 
Po tome ispada da se meni primilo 4 od 100 jer je prošlo skoro mesec dana od kalemljenja...pošto sam sve kalemio na isti način, sumnjam da je to merodavna metoda, pa ću sačekati sa srčanim udarom do proleća... :D

Više me zanimalo šta da radim sa ovima što im je otpala gumica, kao i da li još da zalivam?
 
Video i jesam okačio da vidite da to nije neka nauka kao što se u početku čini, a i iz sentimentalnih razloga, mnogo su mi simpatični ovi baka i deka :)
 
ek i ja da kazem neku rec.ove godine kalemljenje tresanja se ne radi .jednostavno nema sokova u drvetu i to je gubljenje vremena moje magljive izgleda cekalu sledecu godinu .isti je slucaj i u Ritopeku ,jednostavno retko ko kalemi ove godine zbog suse
 
Dali je kasno sad kalemiti trešnju i šljivu? S obzirom kakva je bila suša i visoke temp. u avgustu i septembru nisam se usuđivao da probam, sad je klima idealna a za kalendar nek kažu iskusni.
 
pa onda je moguće da se meni nisu primile zbog suše, na retko kojem pupoljku je otpala drškica i nešto ni ne otpada na dodir, videćemo..i ja mislim da je kasno, ako baš želiš pupoljkom a ne grančicom, onda može i na proleće budnim pupoljkom, tj pupoljkom od prošle godine, sada računato..na proleće je to pupoljak iz pretprošle godine ako me razumeš..

- - - - - - - - - -

Evo ovako, danas sam obišao moje kalemove i rezultati su meni kao laiku loši.

Na samo 10ak od 100 je otpala peteljka, na njima vidim i da je pupoljak malo nabubrio, malčice samo, kao da se malo zeleni, a na ostalima kao da se osušio i peteljka ne misli da spadne na dodir...videćemo.

Još nešto sam primetio, na mnogim kalemovima se kora na mestu gde sam zasekao urolava ka spolja i beži od pupoljka, zbog čega je to moglo da se desi? To je verovatno i uzrok što mi je na nekima pukla gumica..
 
Kako vaši kalemovi od proletos? Ja posadih u njivu, podigoh pola njive zasad :D








 
dobri su ti kalemovi, jesu jednako porasli ili je to na biranje?

zasto tako velika rupa, to je crnacki posao da se iskopa, jel njiva podrivana?
 
nisu bili jednaki, 70ak sam kalemio, 60ak se primilo, od toga samo 45 preko metar visine, neki do metar osamdeset...

Rupe su tolike da bi stao sloj humusa oko sadnice a u rupu. Njiva je orana jednobrazdnim prošlju jesen, par puta tanjirana, opet poorana pa tanjirana.
 
Na koji nacin je najbolje kalemiti badem i breskvu ?, ja planiram u 3 mesecu da ih kalemim na prosto spajanje i sa cip kalemljenjem.
 
pocetak ,primanje kalema 97%
2a971ic.jpg

pred sadnju
2vxr9y9.jpg

35k49ab.jpg

2lasjk1.jpg
 
koliko znači ovaj kpk sistem, moram i ja kod sebe da ubacim, baš je naraslo svaka čast :)

miso, mislim da je badem bolje pupoljkom nisko na breskvu, tako da badem bude deblotvorac, ne dojmi mi se deblo breskve da može da nosi badem, raste on baš veliko stablo bude...moje neko zapažanje..
 
Hvala :)

Evo ja danas uzeo plemke sljive neke od ove vrste sve su slicne pa ih ne razaznajem "Prunus cerasifera "Pissardii", Prunus cerasifera "Atropurpurea", Prunus cerasifera "Pissardii Nigra""

Ovako izgleda stablo otprilike kad ima lisce (slika sa neta):

prunus_cerasifera.gif

 
Nazad
Vrh