Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Super ti krecu listici na kalemovima, kod mene ima skoro 2 meseca od kad sam kalemio a na nekim (vecini) kalemova jos uvek nije krenulo lisce a pupoljci zeleni 0_0

Ovde na videu sam video pored kalemova napravio si skoro autoput koliko si cesto isao do kalemova :D
 
Da znaš baš je autoput :D Em što sam zalivao dok nije bilo kiše, em što svaka 3-4 dana moram da plevim listiće na magrivi...

Jel tebi krenula podloga na tim kalemovima, ima li listića ispod mesta kalemljenja, jel pleviš to?
 
Pa ok, znači podloga se primila i krenula, kažeš pozeleneli su i pupoljci, moraće da se otvore, meni su bili zeleni bogami možda čak i 3-4 nedelje pre nego su prolistali...ovi neki što tek sad zelene, njima je tek sad i podloga krenula, znam po tim listićima ispod kalema :)
 
Jel moze neko da mi napise koji je najbolji nacin za kalemljenje dunje, ako se kalemi sa zrelim grancicama sa koliko pupoljaka se plemka koristi.
Gledao sam granu dunje ali nije mi jasno koji je pupoljak vegetativni a koji generativni -_-
 
Ne bih znao kako to tačno ide, ali me zanima koju si podlogu odabrao. Ja gledam da nabavim BA-20, ali me interesuje sa terena šta koristiti.
 
Uopšte za kalemljenje grančicom se uzima 2 ili 3 ponekad 4 pupoljka. Uzimaš grančice koje su izbile prošle godine i nema šta da razmišljaš koji je pupoljak koji :ppozdrav:
 
ljudi dal je normalno da mi tek sam lagano krecu kalemovi ? mislio sam da su svi pukli sa onim makazama, al evo danas gledam i vec preko polovine lagano krenuli al bas bas kasne. Dok sam kalemio obicnim nozem nisam imao problema. A da na 20% tak imao sam problem licno iz moje gluposti jer sam koristio grane sa ovogodisnjih kupljenih sadnica koje su posadjene na jesen gde je zbog jake zime izmrzli pupoljci, pa sam takoreci dzaba kalemio sa tim grancicama no nauk za sledeci put stoji
 
Ma i ja sam kalemio ove godine sa grancicama slicnim tvojima (smrznutim pupoljcima) i naravno nije se nijedna primila ukapirao sam to odma kad sam zavrsio kalemljenje al mi se nije ponovo kalemilo nego ono u fazonu sledece godine cu da kalemim te podloge

Kalemio sam i sa plemkama koje imaju cvetne pupoljke bas da vidim dal ce se primiti koji a naravno to se ne radi nego se inace koriste samo plemke sa lisnim pupoljcima
 
Video si na mom snimku, kod mene kalemljene od 20 do 24 marta otprilike, neke već maltene grančice samo što nisu, a neki bukvalno juče tek kreću...moj zaključak je da je i do kretanja podloge, da sam je na jesen rasadio pa na mestu kalemio, verovatno bi pre i krenula, ovako ja sam kalemove sadio krajem marta, onda treba vremena i podloga da krene...

Zatekoh ja juče 4 polomljena kalema, na spojnom mestu...taj dan sam tanjirao tu okolo i nabacao travu na kaleme, garantujem da su ptice sletele da jedu travu i da čaprkaju po tanjiranom, tuga i žalost, ostalo mi u pesku još grančica pa sam odmah na mestu opet kalemio, videćemo rezultat...a sva 4 bila olistala :(
 
Poslednja izmena:
Danas sam oprskao kalemove sa insekticidom napale ih gusenice zelene boje sicusne i jedva primetne ,cim se pup otvori one udju unutra i jedu listic usporavaju rast ili ga upropaste u potpunosti .Verovatno dolaze leptiri ,muve polazu jaja i izlegu se gusenice koje prave stetu vocu kao sto napadaju plod u ranoj fazi posle precvetavanja voca.U pitanju su tresnje i jabuke.

---------- Poruka napisana 04-05-12 u 23:15 ---------- Prethodna poruka je 01-05-12 at 23:00 ----------

Evo mojih nekoliko kalemova danas sam neke odmotao koji su odmaki malo u porastu ,na nekima se vidi i kalus: Kruska na dunji http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00433.jpg http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00432.jpg Jabuka na divljoj podlozi jabuke http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00430.jpg http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00429.jpg Tresnja na divljoj tresnji http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00431.jpg http://i1132.photobucket.com/albums/m561/frenky9415/DSC00434.jpg
 
Odlično brate, samo u knjizi sam pročitao da ako se formira cvetni pupoljak njega treba odmah ukloniti tako da bih ti savetovao da na trešnji to uradiš :ppozdrav:
 
Da bas zanimljivio prve god pa odmah cvet bice sutra uklonjen ove kruske i jabuke su zavijane blatom pa najlon kesom zato malo deluju prljavo Blato sam uzimao kod stale tacnije gde je stajsko djubre i osoka tako da u blatu ima i balege sto je vrlo povoljno za stvaranje kalusa zbog auksina hormona rasta koji se nalazi u balegi , tako su nekad stari radili a ja cisto iz radoznalosti da probam .Mogu da kazem da se kruska na dunji dobro prihvata sa blatom i jabuka na jabuci dok tresnja na tresnji sa blatom daje slabe rezultate jedna primljena od desetak na blatu ali zato tresnja daje dobre rezultate sa voskom i vinogradarskom trakom bar kod mene .Ova zuto zelena traka je lepljiva i od nje uzimam samo 2-3 cm da pricvrstim zelenu da ne bi vezao cvor sa zelenom jer cvor se popusti a ovako mi lakse . Sledece godine zdravlje samo vosak cu koristiti za sve zbog cistoce posla ,Isto mi se primila musmula na glog musmula na dunju, oskorusa na dunju i kruska na glog i kajsija na trnak to sam cisto radio da probam i razbijem mit ...
 
Evo ja sam danas skidao poveze sa nekoliko kalema

Na slici kalemljene kajsije na sljivi 2 kalema od kojih levi lepo krenuo i onda se osusio a desni kalem buja ko lud a moze se videti i kako je sraslo mesto kalemljenja

 
još jednom da pitam iskusne, rečeno mi je da ne treba ali neki pa i knjige kažu da treba, da li da zasecam kalem gumice na kalemima, trešnja na magrivi je u pitanju da podsetim, većina je već pošteno olistala, nikako da krenu grane ali valjda će uskoro..

I meni se par komada osušilo, neki su razlabavljeni na spojnom mestu, neki nisu, pa verujem da je kombinacija ptica koje sleću jer okolo freziram, krtica koje napraviše nekoliko krtičnjaka tik uz kalem, a možda i prirodni faktori...evo juče kad sam zalivao, izlete glista znaš kojom brzinom, ono nisam video nikad, uplaši me na tren, tako da od zalivanja kreću gliste, od glista krtice, od malčanja travom mravi i bube, od buba ptice...na kraju ispade najbolje da mnogo ne petljaš oko kalemova :D
 
Kod mene se dosta kalemova tresanja i kajsije osusilo , krenuli listovi otvorili se i onda se posle osusi iako sam svai dan zalevao.Za tresnju mislim daje problem u losoj podlozi (tamo neka znj visnja iz sume) a kod kajsije na visoko kalemljene jako los prijem a na nisko puno bolje sam imao primanje :).

Bas ovo sto ti kazes oktopode ja okopao svu travu, zalevao, plevio i posle se osuse kalemovi a dok su bili u travi sve se lepo primali :D
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam u knjizi da je i to normalno, naravno u smislu da nešto ne valja (nije dobar spoj, loš afinitet itd), siguran si da se primila tek kad izdrži do jeseni :))
 
Evo sad sam skidao povez sa jedne sljive i izgleda sam prejako stegao i tu gde je povez jace stegao ima oko 0.3-0.5 mm sirine puno tanja plemka i sad oce da se prelomi na tom delu plemke posto su mladari vec oko 40 cm izrasli iz plemke i stvaraju tezinu :/ vezao sam je ali najverovatnije ce puknuti na tom mestu cim malo dune vetar ili kad mladari jos malo izrastu i stvore dodatnu tezinu.SI ti kod tebe skidao povez ?
 
nisam brate, a pročitao sam negde da se skida posle 15 dana, malo mi to rano s obzirom da su tek nakon mesec dana krenuli, a opet me strah da poskidam i da sutra zateknem polomljene, mislim da ću sutra skinuti sa dve tri koje su dobro krenule pa da vidim

---------- Poruka napisana 08-05-12 u 21:30 ---------- Prethodna poruka je 06-05-12 at 20:25 ----------

Evo malo da odmorite oči, kako rasad izgleda danas:



[video=youtube_share;HomMTy1od5U]http://youtu.be/HomMTy1od5U[/video]
 
Nazad
Vrh