Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Krecu grane da se razvijaju lepo a gde si kupovao podloge magrive i koja cena po komadu?
 
U Banatskom Novom Selu, cena malo jaka, 25 dinara komad. Bile su za 18 u Boleču na pijaci iste takve, to mi 5 km od kuće, a ja išao 100 km od kuće da dam 25 dinara, duga priča u kojoj sam verovao mom stricu da zna šta radi, istom koji mi je trebao da kalemi pa sam na kraju sam to uradio i evo vidiš rezultat :)
 
Da da procitao sam postove jos pre za tvog strica i nedoumice oko kalemljena ali na kraju neplanirano najbolje ispadne .Vazno je da imas ruku na strica i jaku volju, znanje .. ja cak i ako se ne primi veci broj biljaka ne gubim nadu samo hrabro napred do savrsenstva:D
 
U odličnoj, hvala na pitanju, biju grane na sve strane, pre neki dan su krenule još dve-tri, snimiću video danas sutra :)

Ne znam šta da radim da tim kalem gumicama, mislio sam da ih zasečem sa jedne strane celom dužinom sa onim starinskim žiletom za brijanje i ostavim pa nek same otpadnu al me neki strah da se ne očene, evo baš juče je pala kiša kao grad i neki vetar se razduvao...
 
Ja sam 99 % veziva poskidao sa kalemova a odma drugi dan duvao jak vetar i polomilo mi 5-6 kalemova koji su lepo rasli, uspeh kod mene onako nije bas neki jel nisam mogao da docekam vreme kalemljenja pa sam kalemio odma na pocetku 3 meseca ali sledece godine bice bolje suzdrzacu se nekako od kalemljenja i sacekati polovinu 3 meseca :)
 
ja se bojim vetra, mrava ima pa doleću ptice, čak i pera detlić sa obližnjeg oraha koji je dubio vredno na proleće, krtice stalno podižu kaleme ja nabijam nazad...još da skinem vezivo uz sav taj maler, bojim se...a realno stvorilo se dobro vezivno tkivo do sad pa možda nema opasnosti...u literaturi kažu treba da se zaseče, ali ne kažu kad se šta koristi, ja sam koristio gumice, one bi kao trebale same da puknu, ali se ja bojim da one malo i ne guše kalem...nisam pametan

---------- Poruka napisana 25-05-12 u 10:30 ---------- Prethodna poruka je 24-05-12 at 09:55 ----------

Dobro nisam poskidao gumice, juče tajfun, kiša i grad sitan padaše...vidim da je jedan slomljen, ostale ću da proverim sutra...nije mi se išlo u blato po kiši :)

---------- Poruka napisana 27-05-12 u 20:09 ---------- Prethodna poruka je 25-05-12 at 10:30 ----------

Grad mi nije naneo nikakvu štetu kalemima tako da ću za neki dan da zasečem gumice pod hitno.

Imam i jedno pitanje. Na većini kalema mi je najbolje razvijena grana tj pupoljak ovaj gornji, na nekima je to srednji, međutim tek na par komada grana bije pravo u vis, na ostalima ide pod uglom 45 stepeni...gledam kod komšije, kod njega svi biju u vis. Razlika je ta što sam ja iznad gornjeg pupoljka izgleda pravio veliku kosinu kad sam zasecao i dosta iznad pupoljka, a on je ravno sekao, ne toliko blizu pupoljka...jesam li tu pogrešio i šta da radim, dal će grana da se ispravi na gore ili sam to da radim?

Imam ideju da razvučem dve žice paralelno sa kalemima, a onda između dve žice kanapom ih spojim pored kalema, tako da oslonim tu granu na taj kanapčić i tako ga uspravim...
 
Meni juce kad je duvalo jako polomilo jos 1 kalem (kajsije) -_- , a sto se tice tih mladara koji rastu pod uglom od 45 stepeni kod tresnje je ista situacija kod mene a to sam planirao da resim tako da ostavim da narastu mladari na nekih 50-tak cm a onda uz njih stavim kolac i uspravim mladare i vezem ih za kolac :D
 
ali pod ovim uglom nikad narasti neće, ovi što su pravo u vis idu ko iz vode, komšijini več do kolena a moji bezveze..
 
Kakva su iskustva sa kalemljenjem tresnje na visnju? Visnja u selu nikla na sve strane pa reko da probam.
 
Evo malo video snimak rasada pa ako može neki savet, snimio sam i magrivu ako nekog zanima kako ona izgleda, dobio sam nekoliko pitanja u inbox tog tipa :)



[video=youtube_share;cNxN_fusn7A]http://youtu.be/cNxN_fusn7A[/video]
 
ma znaš šta je glavni problem, ne znam kako da ih privežem a da ostane mesta za manevre okopavanja ako me razumeš..a što se tiče vetra, kad ih ne izlomi onaj sitan grad sa naletom vetra 100 na sat i kišom pun oluk u sekundi, neće ni vetar, mada pošto sve više rastu pomalo ima smisla...

Nego da zarežem gumice, negde sam čitao pući će same a ove nikako da puknu, bojim se zadaviće kaleme a ako sinem bojim se očeniće se :)
 
Zabodi stap ili kocic po duzini reda i vezi nece ti smetati da freziras ,ja sam skinuo sve trake sa destak njih 2 mi se osusile tresnje ne znam zbog cega li da li zbog afimiteta ili sto sam rano odvio trake , Moj stric donosi iz Velike drenove kalemove preprodaje ovde po Kosovu primetio sam da stoje na neke kalemove trake do jeseni tacnije sami su se prekinuli i izgoreli e sad odi ga znaj sta je bolje da li odvezivati ili pustiti da pukne samo od sebe . Nece tako lako urasti gumica u drvo treba da prodje veliko vreme
 
Pa ja dok je ne skinem, ne znam da li urasta :) Sa više strana čujem da ne skidam, da će pući same, ali par kalema koji su mi pukli ili se nisu primili, kad otkinem gumicu, tu gde je gumica mi se čini kao da je podloga tanja nego ispod gumice...kao da je blago ugušena...ili mi se to čini jer je kora malo drugačije boje jer sunca na tom mestu nije videla :)
 
Uslikah u susednom selu jednu jabuku ima oko 20 godina kalemljena na divljaku stablo je malo deblje od podloge kalemljena je iznad zemlje oko pola metra u pitanju je Sorta Djula .

 
Poslednja izmena od urednika:
kakve će biti moje, saznaćemo za deceniju :) a kod mene u selu ima jedna njiva pod trešnjom, moraću da vam slikam, ta njiva mi je još kao malom delovala jako sablasno, a poenta je da je ovaj guk toliki da se gornji deo bukvalno preliva preko podloge i na nekim stablima dodiruje zemlju a debljina guka ide do metar širine, obim je toliki da ne može da se obuhvati rukama, ipak ta stabla na oko imaju barem 20 godina i redovno i obilno rađaju..
 
Nazad
Vrh