Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ja sam vezivao teflon trakom , isto može jako da se stegne a nije lepljiva .
 
Čime si mazao? Sačuvao sam kolegi neke grane, mada mislim da je sad možda i kasno, da nakalemi na neku trešnju koju ima, 10 godina već cveta ali ni jedan plod ne da, valjda nije samooplodna sorta a nigde u okolini nema trešnje, pa da mu nakalemim tri sorte, neka će da upali :D
Ja imam ono zeleno mazalo al ne mogu sa time da zalijem lepo...
 
Našao sam neki voćarski vosak , neka firma iz Hrvatske pakuje a proizvodi se u Italiji . Treba da je slično tome što ti imaš , ja sam uzeo pakovanje 250ml i nisam ni pola potrošio . Za tri sata se stegne , a posle 24 sata zakove kao kit za drvo . Fitokol se zove.
Ako ćeš pod koru na svaki stup stavi po 3 grančice , dovoljno ti je jedna da se primi . Imaš onaj video što sam izbacio , to ti je ceo postupak , jednostavno a izgleda da funkcioniše.
A imaš i ovaj postupak baš za trešnju

 
I drugar ima neku tresnju koja cveta,krene da raste,ali ne sazri plod. Znaci moze da se odsece i da se nakalemi neka druga sorta?
 
Pa taj fazon, ja sam mislio ovom kolegi da presečem par većih grana i na njih nakalemim, tako da na jednom stablu ima nekoliko sorti, te koje mu ja nakalemim znam da se međusobno oprašuju, a nadam se oprašiće i ostatak drveta...kažem nadam se jer ne zna koja je sorta, a ni ja ne mogu da znam kad nikad nema plod :D

edit: sad pročitah pažljivije, njemu se opraši, pojave se plodići ali ne sazreju? Možda ima neki drugi problem...
 
Buni me samo to sto je ta tresnja verovatno kalemljena na neku podlogu,a ja bi kalemio na stablo tresnje koja ne radja tj. ona bi ispala kao posrednik :sta:
 
Pa onda ćeš imati trešnju kalemljenu na trešnju a koren od magrive, divlje trešnje čega li :D Ne znam da li se to može tumačiti baš kao posrednik, u neku ruku da...al šta te briga za definiciju, samo ti to nakalemi :)
 
E ovo stvarno ne mogu da verujem , onaj lik što sam izbacivao njegove snimke , je uspeo da šljive prekalemi na trešnje koristeći za međuposrednika džanariku.
Doduše vegetativnu podlogu koja je nastala od džanarike , i kompatibilna je sa trešnjom . Podloga je razvijena u Španiji i zove se Adara.
Govorim o celom zasadu ne samo o jednom drvetu . Profesionalac nema šta , evo i članak o tome.

http://www.goodfruit.com/Good-Fruit-Grower/December-2008/Goodbye-plum-hello-cherry/
 
Poslednja izmena:
vidim ja rodiće se ovde ideja o poluzasadima, pola drveta trešnja, pola šljiva ili kajsija, pa ako mraz il nešto dovati jedno, neće drugo :D
 
Mogućnosti su velike , samo ih treba pravilno iskoristiti. Tamo je neko skontao da mu se mnogo više isplati da prekalemi stari zasad , nego da povadi sve i iznova sadi.
Kod nas je to još uvek misaona imenica.
 
ja se već od kad sam se zainteresovao za kalemljenje nosim idejom da sledeće godine par starih stabala kajsije isečem i na njih nakalemim kečkemetsku ružu, sa tolikim starim korenom sigurno ću dobiti na vremenu u smislu brzine rasta sadnice i plodonošenja nego da sadim štapić, a grančice ću uzeti sa jednog drveta koje daje izuzetno krupne plodove, koliko god da ih bude, svaki bude oko 5 centimetara, dok ostala stabla nisu konzistentna po pitanju veličine ploda, bude od sitnih do izuzetno krupnih, pa ću tako doći i do selekcije a ne da čekam par godina da bih saznao da to nije ta sorta ili jeste ali daje sitan plod
 
Probaj prvo jednu da vidiš kako će da se pokaže , ona varijanta sa klinčićima čini mi se da je najbolja za veći prečnik stabla. Samo ukoliko možeš , ostavi neku manju granu od kajsije , svi to preporučuju kod prekalemljavanja , kasnije kad izrastu mlađari oko pola metra , tu granu odsečeš i zamažeš voskom. Kod starih stabala izgleda da to praktikuju da pri kretanju vegetacije drvo ima gde da gura sokove .
 
Na jednoj tresnji divljoj nakalemio sam visnju.Ostavio sam sve druge grane njene a samo na jednu visnju .Sta da radim sa ostalim granama?Ova je nakalemljena prosle god, i primila se.
 
beri i višnju i trešnju ili odseci grane trešnje :)

---------- Poruka napisana u 19:40 ---------- Prethodna poruka je at 16:24 ----------

Ijaooooo idemo, Hristos Voskrese i to na 5-6 komada :D

 
Pa da jbt, na srednjem.
Mislim nadam se da ja gresim ali ako ne gresim moraces ti to vaditi i bacati
 
Ali šta to ti vidiš :D Cimaš me jel da? :D Meni izgleda ko svaki pupoljak koji viđam po stablima, nevezano za kaleme :)
 
Nazad
Vrh