Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Калемио сам прије мјесец дана кајсије и трешње. Ништа не креће, али се гранчице нису ни осушиле.

- - - - - - - - - -

Имам ли чему да се надам?
 
Imas ako pupoljci lepo izgledaju, kod mene na kalemovima koje sam kalemio pupoljkom zelene se pupoljci nabubreli ali jos uvek nisu se otvoirili, da je kalem propao nebi pupoljci tako izgledali.
Ja inace jos nisam zavrsio sa kalemljenjem, ostala mi je jos jedna grancica (egzoticnog voca) koju trebam kalemiti ovih dana :osmeh:.

aaaeqw.jpg




@ vocarcg



Mozes kalemiti na spavajuci pupoljak u 8-9 mesecu, na grancicu u prolece otprilike 3-4 mesec i budni pupoljak otprilike 6-7 mesec sve u zavisnosti kad je pupoljak sazreo dovoljno inace imas dosta videa o kalemljenju mojih na youtube pa pogledaj mozes dosta toga nauciti.

https://www.youtube.com/user/misoo83
 
Poslednja izmena:
Ok i ovdje je dosta u tvom postu objasnjeno. Ja sam kalemio ove godine, i mislim da se primilo (tresnja) samo ne znam kada treba da maknem onu traku kojom sam omotao kalem?
 
Sam primitak je diskutabilan...Može duuugo ostati pupoljak naizgled mrtav , pa se iznenada otvori...Dosta pomaže zalivanje, jer ovi jako sušni periodi tokom aprila baš i ne pogoduju razvoju pupoljka plemke. Jedino je sigurno (po mom iskustvu) da se neće primiti ako kalem grančica ima uzdužne prugice...naravno ovde mislim na prost, engleski, pod koru i na procep , načini kalemljenja, koji se rade u ovom periodu.
Ovo kako Miša radi ne znam jer nisam probao.
Što se mene tiče ja sam prezadovoljan primitkom kalema...šljive i trešnje su mi sto posto, kao i mušmule a jabuka i kruška su negde na pola-pola, kao i kajsija, mada kruška i jabuka mogu duuugo ostati naizgled da spavaju, a onda za jednu noć iznenađenje , pozitivno naravno.
 
Ja sam ove godine koristio gumice za kalemljenje, a one same popuštaju vremenom i otpadaju...na mnogim , spojevima , kalemljenim ove sezone su već poluotpale...
Prošle godine sam koristio izolir -traku. Nju moraš sam skidati, ali znatno kasnije nego gumiocu, zato što ona mnogo manje steže mesto spoja, manje steže a više obavija. Prvo se samo zaseče vertikalno i tako se pusti da ona sama otpadne, a ako ne otpadne onda je jednostavno sam razmotaš, ali pazi da se ne povuče i deo kore sa njom...Meni su dva kalema otpala , kasnije nakon očiglednog primitka, samo što sam loše odvio izolirku. Koristio sam i streč foliju a nju sam istovremeno skidao , kad i izolirku. A o terminu...pa ostavi što duže tamo za juni...
 
Rezultati moga prvog kalemljena...Probao sam jabuku na divlju jabuku. Inace, radi se o nekoj sorti jabuke kojoj ne znam ime, kisela je, zute boje i pri tome ima jako specifican miris. Nigdje nisam ovakvu probao, u zeninom selu ima jedna jedina i to jako stara.





tresnja na visnju



E sad, savjet mi treba sta dalje? Na objema treba izabrati samo jednu granu a drugu odrezati?
 
Ovog proleca sam kalemio 7-8 kajsija, na 2 se zazelenili svi pupoljci i mislio sam da je uspelo,medjutim na jednoj su vec 2 pupoljka otpala a treci ce uskoro jer kao da se susi i ne napreduje.Malo pre bacim pogled na onaj preostali kalem(tu sam radio u procep 2 grancice) i vidim mlade grancice su oko 10 cm poterale. Prosle godine kajsija koja se primila mi se prelomila od vetra na spoju tj jednostavno je vetar izvalio kalem granu iz podloge i to par meseci posle kalemljenja i videlo se da za svo to vreme spoj se ni malo nije "zalepio" sto mi deluje prosto ne verovatno s obzirom da se kalem "hranio" preko podloge
 
Belosljiva(i ovogodisnji kalemovi i ona sto se prelomila) koja je tu nikla ili iz kostice ili iz zila od starije sljive,sto je najgore ona sto se osusila bila bas na mestu gde je mogla i ostati a ova mi je sad ispod neke tresnje pa cu morati presaditi, a vec je i dosta matora a i pitanje kakav joj je koren
 
Prema opisu tj. nepotpunom, slabom kalusiranju spojnog mjesta sve upucuje na to da se ovdje radi o djelomicnoj ili losoj kompatibilnosti podloge sa plemkom.
Bjelosljiva opcenito je dobra podloga za kajsije ali nije svaka jednako kao i ringlov.
Slijedeci puta pokusaj neke druge bjelosljive koristiti za podlogu
 
Ostale su mi dve sadnice oskoruša u pesku , urovljene još od jeseni. Izabrao sam dve i posadio na stalna mesta.
Ove dve mi nisu potrebne...
Da li mogu na njih da nakalemim aronije?
Znam da aronija može na krušku, a kontam, oskoruša je iz porodice krušaka, da li bi bila konpatibilna?

Juče inače po kiši obilazio kalemove ...i doživeo dva prijatna iznenađenja...
Jedna jabuka i jedna šljiva, inače otpisane, zazeleneli pupoljci na plemki!!!!
A stvarno sam ih bio otpisao... i ušle su u negativnu statistiku ovogodišnjeg prijema...
Ipak mislim da pojačana vlažnost doprinosi boljem prijemu...mislim na vlažnost zemlljišta...
 
Poslednja izmena:
Mozes aroniju na oskorusu . I jos na neke sorbuse Sorbus torminalis,Sorbus Domestika, Sorbus aria i Sorbus Akuparija. Oskorusu i Brekinju lako ces naci dok ove dve druge malo teze.pozz
 
Ja sam kalemio 4 Oskoruse na divlju krusku prije nekih mjesec dana.
Sve 4 su se primile a treba mi samo jedna.
Tako da sam takoder isplanirao probati na ostale 3 kalemiti na spavajuci pupoljak visoko aronije.
Ubacit cu na svaku 4 pupa na nekoliko cm razmaka po visini kako bi ih sve ostavio za primarne grane.
Oskorusa na divljoj kruski bi trebala do kraja ljeta poprilicno narasti pa vjerujem da ce to ovo ljeto biti iskalamljeno.
 
Ostale su mi dve sadnice oskoruša u pesku , urovljene još od jeseni. Izabrao sam dve i posadio na stalna mesta.
Ove dve mi nisu potrebne...
Da li mogu na njih da nakalemim aronije?
Znam da aronija može na krušku, a kontam, oskoruša je iz porodice krušaka, da li bi bila konpatibilna?

Juče inače po kiši obilazio kalemove ...i doživeo dva prijatna iznenađenja...
Jedna jabuka i jedna šljiva, inače otpisane, zazeleneli pupoljci na plemki!!!!
A stvarno sam ih bio otpisao... i ušle su u negativnu statistiku ovogodišnjeg prijema...
Ipak mislim da pojačana vlažnost doprinosi boljem prijemu...mislim na vlažnost zemlljišta...


Druze, isprazni inbox, pokusavam da te zbarim da mi prodas te dve oskoruse, u mom kraju su izuzetno retke.Javi mi se na pp ako si zainteresovan
 
Kada krenu kalemovi dešava se da se mladi letorast iz plemke polomi, šta koristite za oslonac ?

Znam da se može koristiti i trska, bambus, prut, kolac ... Šta je najjednostavnije postaviti i gde to nabaviti ?
 
Druze, isprazni inbox, pokusavam da te zbarim da mi prodas te dve oskoruse, u mom kraju su izuzetno retke.Javi mi se na pp ako si zainteresovan

Inbox mi je prazan...slobodno šalji poruke...Javio sam ti na pp...ne znam da li si dobio poruku?

- - - - - - - - - -

Frenki...druže...molim te, prevedi na naški te "sorbuse" izvini ali meni nisu poznate te latinske oznake...
Hvala!!!
 
Nazad
Vrh