Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Apsolutno se slazem sa vama i imam iste razloge zasto sam krenuo u avanturu sa vocem. Nekada na vrucini i pri velikom umoru, pitam se sta ce mi ovo, ali nosi me misao kada dovedem mlade narastaje pa krenu da beru.
Nadam se da cu odgajiti i stare, dugotrajne sorte pa da ima i za sledece generacije.
Inace sam za obelezavanje probao plastiku od kiselog i marker bic, ali brise se.
Takodje, rokovnik je neizostavni deo rada, ali kada krene kalemljenje po krsu i obali, treba nesto i obeleziti. Mozda gps sa malom greskom, pa po koordinatama upisivati
 
I ja upisujem u svesku, odnosno nacrtam plan pa upisujem brojeve. U legendi piše sve što treba vrsta, vreme sadnje, poreklo.
 
Да ли неко има искуство са калемљењем виниве лозе на дуд?
Наиме чуо сам, али нисам пробао, да се кроз младо стабло дуда пробуши рупа под што мањим углом у односу на вертикалу (подужну осу), и да се криз њу провуче млади изданак лозе.
остаје да се место заштити од продора воде воском рецимо. Кад се недвосмислено утврди да је спој срастао, одреже се прво лоза испод калемљеног места а потом и дуд изнад.
Разлог калемљења је наводно , развијенији коренов систем код дуда који може да понесе веома широку вињагу.
Па ако је неко ово већ с успехом радио, нека нам пренесе своја знања.
 
Odem da obidjem kalemove i snimim zmaja:
561f008e8202bc187b4ae8ba5e212c34.jpg


Nego imam pitanje, ako moze neko da odgovori, a znam da je bilo reci, nego sam posvecivao paznju samom kalemljenju, a ne sta posle.
Evo slike jedne jabuke:
6e291fc885848b367644d0740dc8644d.jpg

Krenulo.polako, a ne znam kako sada! Uzriljao sam okolo, bacio malo kana sto sam imao i koliko se secam treba da secnem ili skinem izolirku za dva, tri meseca. Ali interesuju me ove kalem grane sto su poterale, da li sve da pustim da se razvijaju i formiram od njih cetiri ramene grane, tj kada da odstranim visak? Koliko dugo treba da pustim da slobodno rastu i kada da skinem primljene pupove za koje ne zelim da mi budu grane?
 
A jel su plemke sve od iste sorte? Ako nisu, ostavi od svake po jedan pupoljak...Ali što reče Ratko, još je rano, ja mislim tamo sredinom juna...Ja sam to radio prošle godine u tom periodu...tada oslobađaš i izolirku...i u tom periodu zalij čašće...da se to što ostaviš osamostali -ojača... A praviti ramene grane od kalem grančica , po meni, ne bi smelo...
 
Hvala ljudi, bas sam jos malo listao temu da vidim o cemu se pisalo, ali ovo je pravi odgovor. Tako cu i ja Gandrad, da ne izmisljam "toplu vodu". Shvatio sam, ali sa malim zakašnjenjem da ustvari sa jedne kalem grane kreće nova voćka i od nje se razvijaju ramene grane što je i logično, a u suprotnom bi se "gurale".
Što se tiče sorti, otprilike su na jednoj podlozi sve grane iste, ali malo sam se pogubio u celokupnom kalemljenju pa sledeći put neću preskočiti obeležavanje na plastičnim trakama ili sl.
Još nešto me interesuje, trešnja prečnika preko 20cm na koju sam kalemio dve sorte, a možda oko 8 grančica, da li da postupim isto tj. ostavim samo jednu uspešno primljenu kalem granu? Nešto mi tu zbog velikog prečnika, logično da ostavim možda 4 ili bar 2, ali kažem: ne znam!



ubovicratko,

u pregledu teme od pre god, dve, video sam da si pisao o kalemljenju aronije na divlju krušku, da li si probao i kojim načinom?
 
Mirlee, meni je covek okalemio na divlju tresnju precnika oko 10 cm 3 sorte tresnje i te 3 kalem grancice su mi postale ramene grane.
Tresnja je sad u trecoj godini i cvetala je. Da li ce biti roda videcemo.
 
Nevalja ostavljati ramene grane iz kalem-grančica. Izgledaju malo nagurano ali veći je problem kasnije kad voćka ojača i grane otežaju. To mjesto između kalem grančica nikad dobro ne sraste i kasnije se čitava grana očene na tom mjestu. Ostavite jednu grančicu pa iako treba više vremena da mjesto kalemljenja obraste, kasnije će to biti bolje a i ljepše izgledati. Pogotovo izgleda ružno kad se debela grana očene.
 
Ovo ce biti kao kad rezem voce, a stariji komsa dodje pa se cudi i kaze mi: i ja bi, al mi svake zao da je skinem i na kraju ostavim neorezano.
Tako i ja, one se primile, ja se obradovao, pa mi zao da isecem, ali moracu.
 
Mirlee@, vidi...Odi do nekog voćnjaka ili tvog ako imaš u blizini i pogledaj neku voćku , bilo koju, u nekoj šestoj-sedmoj godini i pogledaj rasopored i debljinu i uopšte odnos ramenih grana...
Šta hoću da naglasim ...ne treba ramene grane da idu iz iste tačke, i kod grana koje nisu kalemljene ... jer se dešavaju razne stvari , kao što su kolege opisale...Ali to je već tema o rezidbi...
Što se tiče toga da ti je žao da ostaviš samo jednu od primljenih pupoljaka...gledaj to sa deruge strane...
Prvo ti si stavio više plemki da bi sebi dao sigurnost da će bar jedna da se primi...što ti je , jel tako, dovoljno...pa onda izaberi jednu, naravno najbolju , najjaču, najperspektivniju, ako hoćeš najlepšu, plemku...
Na kraju krajeva to je prirodan izbor i pobeda najačeg...a u ovom slučaju na tebi je da odlučiš o tome...hej zar nije dobar osećaj...i nemoj... i nemožeš biti neodlučan i sentimentalan...
 
Evo fotografija pupova koji kreću a kalemljeni su prošle godine u kasno leto i jesen:

Trešnja na višnji.

9ie4wk.png


Trešnja na višnji sa još jednim kalemljenim pupom od ovog proleća jer nisam bio strpljiv da sačekam da prošlogodišnji pup krene.



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kajsija na podlozi izdanku migavca - izdanak podloge sa kajsije u blizini. Videćemo kako će se takva kombinacija dalje razvijati.

2uq2l4z.png



Sve u svemu ne deluje baš najlepše ali meni je odlično. Kako će se sve dalje razvijati nije ni toliko važno. Ako ne uspe trešnja - porašće višnja :).



Evo kako kalemovi rastu a i ja s' njima:

trešnja:

j0z1tu.png



kajsija:

be7luw.png
 
Evo bas tresnja kalemljena pre mesec dana, i to pod koru. Za sada su 3 tresnje tako kalemljene i krenule, i jedna mala na englesko spajanje, takodje krenula, ali da sacekamo. Koristio sam ideju od misoo83, sa kesom preko, ali sam dodatno premazao blatom (zemllja je zuta, kao glina). Nisam poneo vosak, pa...
 
vocarcg, malo prelistaj ovu temu, a i google je koristan! Ukratko, moze da se kalemi u prolece pre kretanja pupoljaka, znaci sredina, druga polovina marta i tada se najcesce koristi kalemljenje grancicom u procep ili pod koru, a moze i pupoljkom na tzv chip. KAsnije kad krene vegetacija, moze da se kalemi pupoljkom i to na budni pupoljak (koji krene u tekucoj godini), obicno je taj period od kraja maja do kraja juna, i moze se kalemiti krajem leta, pocetkom jeseni na spavajuci pupoljak, koji se aktivira naredne godine. Potrazi snimke od misoo83, prilicno je dobro objasnjeno.
 
Nazad
Vrh