Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Neko rece da je za breskve i kajsije bolje na pupoljak, a i danas mi jedan kalemar to isto rece. Znaci to sto se neije primilo prekalemljuj na leto ako podloge ostanu u zivotu
 
Imam gomilu krsa: dzanarika, sljiva, nekog bezveznog siblja i divljih ruza. Nisam hteo to da secem nego red po red hocu da kalemim. Uglavnom su deblja stabla dva cm pa navise i ovo mi je odgovaralo da odradim procep tako da mozda probam sljive i ponegde jos kajsiju.
 
A jel moze vinogradska breskva na dzenariku..?? i koliki je vek toj vocki, ako se primi??
 
Nemam pojma dal moze, ali racunao sam da su vinogradarska i nektarina breskve, a breskva moze na dzanariku. Inace sam njih imao u dvoristu pa mi bilo lako da uzmem kalem grane, a primarno mi je bilo vezbanje zbog kalemljenja ostalog voca. Ipak mi je na kraju krivo jer sam na vise nacina najmanje 30 grana iskoristio, a nema uspeha. Al ovo ostalo ide
 
Eto a ja baš juče čistio medju od džanarika, skoro ceo dan za pet metara dužnih... kad niknu nove kalemim:) možda još ove godine na pupoljak??
 
Ja sam kalemio u prolece na grancicu al ne vidim razlog zasto i na pupoljak nebi moglo :).
I nema tu neki max znaci idealno je do 1 cm debljine a ako ti mos odraditi na debljoj podlozi onda bi trebalo da je i to ok, ja na pupoljak nisam probao nikada kalemiti deblje od oko 2 cm.
 
Danas sam kontrolisao kalemove. Kolko ja vidim, kruska prijem 100% (cuvao kalemove u podrumu), kalemio na divlju krusku, sljiva 50% (direktno plemka uzimana i na licu mesta kalemljeno na dzanariku), jabuka uzasno, izgleda od desetak samo jedna da se primila, a cuvao sam ih u podrumu u mraku i hladnom.
 
Sta si kalemio od kruske? Jabuka mozda nije krenula, tako kod mene kajsija, tek poneki pup se zeleni.
 
Hvala misoo83.....
Imao sam desetak sadnica dzenarike, mogao sam se zezat al et...nisam imao ideju sta turit na njih..
 
Sta si kalemio od kruske? Jabuka mozda nije krenula, tako kod mene kajsija, tek poneki pup se zeleni.


Boskovu bocicu i junsku lepoticu... Jabuka mozda nije krenula, ali vecina kalemova mi deluje skroz mrtvo... Videcemo...Imao sam manjak dobrih kalem grancica.U svakom slucaju, ako ne uspe idem na pupoljak na leto.
 
Kupio sam divlje kruske, zasadio i primile se pa mi je takodje plan na pupoljak. Kako stojis sa kalemljenjem na budni, koliko sam shvatio nije neki prijem?
Moze li neko da mi kaze kako obelezava kalemljene vocke, ako ima neki dobar nacin, da ne isprobavam bezveze.
 
Ja sam prvo pisao flomasterom na papir-traci koja se koristi za moleraj. Kad sam zalivao kalemove flomaster se rastvorio. Baš sam se čudio, kad sam bio klinac kad se umažeš flomasterom ne možeš da se skine dve nedelje a ovi današnji kineski.... Izgubio sam tako imena 7 kalema a oni su prvi kalemljeni najlepše podloge i plemke i kalemljeno na engleski spoj nisko i ti pupovi se razlistali... Trešnja na divlju trešnju... Svejedno ako porastu ići će u voćnjak kao neobeležene, bezimene dok ne rode... posle će se valjda saznati koje su...
Posle sam na parčetu papira pisao ime plemke i to sa obe stane lepio prozirnom lepljivom trakom. Pazi ako ovo koristiš moguće je da će na suncu mastilo da izbledi. Na takvoj 'pločici' probušim rupu i provučem 'manilu' napravim omču i nabacim na kalemljenu sadnicu.

Probaj da nađeš neke plastične trake koje su dovoljno elastične da mogu da se vežu oko plemke pa na njih možeš da pišeš specijalnim markerom koji se ne skida.

Eto nekih ideja....
 
Aluminijumski lim od štamparskih ploča se lako seče makazama, probuši šilom i veže bakarnom žicom. Još samo dobar flomaster...
Rasad obeležavam sa štapićima izrezanim od čaša od pavlake ili sl. kineski flomaster dobro drži na njima jer ih verovatno malo rastvori.
 

Ne izgledaju loše samo meni to nije u duhu ove teme ''... u kućnoj radinosti''. Pametan si i sposoban da sa svojih deset prstiju napraviš nešto što će ti trajati i za kasnije i u čiju ćeš izradu uključiti i porodicu pa će svi da se raduju. Meni su kad sam kalemio i pravio 'ceduljice' pomagala deca, da pridrže plemku ili podlogu, dodaju makaze, vosak, izrežu papir... Sad kad stignemo u voćnjak odmah se sjure da vide kako im kalemovi napreduju.
Meni su kalemovi posađeni u njivi i iz daljine izgledaju jadno, krive podloge, malčirano je ostacima od trave i kompostom, označeni štapovima od bagremca, par kalemova tamo, par ovamo, ovi kojima neznam ime još i najbolje izgledaju. Ali samo tako izgleda drugima. Kad bi postavio ove trake iz linka nestale bi sa sve kalemima.

Pre par dana me ubeđuje jedan komšija da skratim jednu sadnicu na 50-ak cm. (Ja je pustio i planiram piramidu i rovašio pupoljke.) Kaže nije dobro biće visoka sadnica nećemo moći da je beremo trebaće merdevine itd... Ja mu kažem kako će naša deca i sutra unučići da se penju na drvo a mi ćemo da gledamo 'od dole' ili 'od gore', kako ko bude imao sreće... On ode mrmljajući nešto u bradu i češkajući se po glavi...
Hoću da napišem kakvo je došlo vreme da sam ja više puta pao i tresnuo sa raznoraznih drveta, više nego što su moja deca i pokušala da se popnu... iako nisu od one dece koja su stalno u četiri zida, naprotiv prilično su zmajovita... možda i zbog toga što više nema drveta na koje bi mogao da se samostalno popneš (kako npr. na vazu?)...
 
Poslednja izmena:
Bravo druže...!!!Na lep način koristiš i povezuješ dve ( ili više...) stvari, kao što su bavljenje voćem ( sada kalemarenje, kasnije orezivanje, okopavanje... branje i drugi radovi) i vaspitavanje dece , odnosno boravak u prirodi, navikavanje na rad...i mnoge druge pozitivne stvari...Bravo tako treba...i kad malo razmisliš i mora...Ja sam doživeo da gledam unuka kako pokušava da se vere po drveću-voćkama...i..mnogo lep osećaj....A gledaću ih i odozgo , pa mora nekad i to doći, neminovno je...
Što se obeležavanja tiče, sve to zaboravite, sve je to privremeno , jer se obriše ili odnese vetar...Ja sam nabavio jednu svesku, tjt. onu ukoričenu agendu što su nekad komercijalisti nosili i u njoj beležim sve i odmah...tipa ." od ograde , dvanaest trešnje na divlju, trinaesta na magrivi 14 i 15 jabuka kolačara ...zatim kruška....itd. itd. ovo mi se pokazalo najpouzdanije ...jes da moraš nositi svesku sa sobom...ali vremenom naučiš napamet i posle samo proveravaš gde ti šta stoji...meni odgovara...Ja sam tako i u voćnjaku po redovima popisao sve ( jer imam izmešane razne voćke, ai dodajem nove na praznim mestima).
 
Savaka čast Gandrade, da si mi živ i zdrav u tom Morava gradu. I ja isto sve pišem da ne moram da pamtim a tako i ostavljam 'građu' za neku autobiografiju ili biografiju....
 
Hoću da napišem kakvo je došlo vreme da sam ja više puta pao i tresnuo sa raznoraznih drveta, više nego što su moja deca i pokušala da se popnu... iako nisu od one dece koja su stalno u četiri zida, naprotiv prilično su zmajovita... možda i zbog toga što više nema drvata na koje bi mogao da se samostalno popneš (kako npr. na vazu?)...

hehe ili nam vocke prelaze u minijaturu.?..pa deca i nemaju gde da se pentraju...

Ovo me podseti na moju komsinicu...
Naime pre tri godine okalemio ja tresnju... koja je bila samonikla uz onu betonsku banderu od struje, lepo se primila i rasla tako jednu godinu...prosle godine u prolece resim ja da je posadim na stalno mesto... a posto mi je mali plac oko 500 kvadrata morao sam vecat sa porodicom gde da je "turim"...dogovorimo se da je posadim kraj ulaza sa ceste u dvoriste...cisto onako da imaju djeca da copnu koju tresnju kad idu iz skole....
E sada nastupa moja komsinica sa pitanjima: sta ce ti tu, pa plomit ce je djeca, pa iscupat ce je neko....i ja joj kazem da je sadim bas zbog djece da imaju sta "krast"...
Reakcija je bila da nisam bas sav svoj i nalevo krug pravo u svoje dvoriste...

Et gledam je sad tresnjica malo vislja od metar a vec poterala da cveta...a cetvrta joj godina pa mi je nesto i zao voleo bih da naraste barem 4-5 metara...
 
Nazad
Vrh