Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Kod mene jako lose, vec vidim... mrazevi, kise, lose kalem grancice... ako bude 30% prijem bicu srecan
 
Evo fotografija pupova koji kreću a kalemljeni su prošle godine u kasno leto i jesen:

Trešnja na višnji.

9ie4wk.png


Trešnja na višnji sa još jednim kalemljenim pupom od ovog proleća jer nisam bio strpljiv da sačekam da prošlogodišnji pup krene.

dovu2x.png


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kajsija na podlozi izdanku migavca - izdanak podloge sa kajsije u blizini. Videćemo kako će se takva kombinacija dalje razvijati.

2uq2l4z.png
inbwr5.png



Sve u svemu ne deluje baš najlepše ali meni je odlično. Kako će se sve dalje razvijati nije ni toliko važno. Ako ne uspe trešnja - porašće višnja :).
 
Ja sam popodne( pre podne je bila kiša), obišao moje kalemove...Pupovi se još nisu otvorili, ali ima "zelenih tački"...čini mi se da jabuka, kasnije kreće , a ovi drugi ( trešnja , šljiva , mušmula) lepo izgledaju...I nadam se velikom procentu...
Ono što sam po šumi , bezveze "vežbao" , sve se primilo a to je bilo još početkom februara ...onaj lepi period...
Zasad sam zadovoljan...
 
Jesam cuvao sam grancice u frizideru a uzo sam ih 9.02.2016, kao sto moze da se vidi pupoljci lepo izgledaju i nisu ni malo krenuli da se bude :osmeh:.
 
A jesi li podloge sadio iz semena ili kupovao?
Kod mene jabuka iz semenke porasla par cm, a zasadio pre mesec dana. I to seme od jabuka koje sam jeo tada i kao ajd da probam.
 
Neke sam sam iz semena uzgojio, neke sam kupovao podloge a neke sam doneo iz sume.

Ja sam danas bio kod mene u basti i vidim oko 4-5 malih jabuka niklo a ja ih nisam ni sejao samo niklo odnekud seme se tu pojavilo :haha:.
 
Našta si kalemio mušmulu ?

Mušmulu sam kalemio na glog i na divlju mušmulu.
Mušmula mi je inače prvi kalem u životu i prvi prijem a i prva krađa , na koju sam inače jako ponosan...
Naime taj prvi kalem je bio u komšijskoj , inače zapuštenoj livadi-njivi-šumu, kako da je nazovem...punoj šipka, trnjina, gloga, nekog bresta, neće tu ni bagrem da se uhvati...Tu sam uvežbavao kalemljenje i rezove i vezivanje ...I primi se ta mušmula na glog i ja je orežem i istera ona prošle godine oho ho...I neko je iskopa i odnese...Mislim nije moja , nije u mojoj parceli , a ipak je moja , i ponosan što će nekome biti dobra u voćnjaku...
A tokom leta sam našao u jednom napuštenom voćnjaku mnogo izdanaka oko jedne stare mušmule i jesenas sam preneo kod mene i i nju sam nakalemio nekom krupnom mušmulom , dobio od jednog prijatelja iz susednog sela...
Što se tiče gloga kao podloge, ja sam i jednu jabuku prošle godine kalemio i primila se ...eno je i sad se ozelenela...
Isto tako imam na glogu aroniju , kalemljenu prošle godine, ove godine nisam imao odgovarajuće plemke ...
 
Takodje sam u nedostatku bolje podloge kalemio jabuku pored musmule na glog. Nije jos poteralo, ali reci mi sta moze da se ocekuje od takvog kalema, jesi video nekada ili citao? Kolacaru sam ubacio na glog.
 
Glog je najbolje u opciji ako nemas sta drugo pa da ti ostane sorta - inace ako imas sta drugo izbegavajte ga - vido sam krusku na glogu u 3-oj godini od pola metra je sadnica.
 
Ja sam jabuku na glog probe radi...i primila se plemka, olistala i ove godine, e sad koliki i kakav će biti porast i život te biljke, ne znam...
Za krušku nisam čuo...a mušmula na glogu je jako veliko i napredno drvo...Moje stare mušmule , koje je pokojni Otac sadio pre tridesetak godina, kupljene su sa podlogom gloga...Lično sam se više puta uverio, kad sam "čistio" oko stabla...
 
Ja sam pokusavao kaluderku na glog...dve godine nesto mrljavo raslo a trece godine u po niceg se osusila....Nije to bas dobra opcija kruska na glog, deluje da se stablo i jedno i drugo dosta muci...
 
Prva kalemljenja kod mene, delimicno uspesna, ali na moju radost dovoljno za dizanje morala :
- kolacara na divljaku
e1adf18e5a586767a1c4c9285daee311.jpg

- tresnje razne na staro deblo divlje (svi mi se smejali, kao to ne moze), krenulo izgleda-nadam se
4ee5c5277ef9cf05f719530e7970fda2.jpg

- kajsija na dzanariku
fd24fed818dcc5e180dd5076f2d8b020.jpg

Itd da ne smaram dalje.
Stvarno se iskreno zahvaljujem svima koji ucestvuju na ovom delu foruma, jer sam sve odavde pokupio, a bas sam pocetnik u vocarstvu.
Naravno nastavljam dalje cim se steknu uslovi: na budni pa na spavajuci pa u krug.

Jedino me interesuje to sto sam na procep vezbao nektarinu i vinogradarsku breskvu na dzanariku i sljivu, a nije mi se primila nijedna. Da li neko zna u cemu je fazon?
 
Nazad
Vrh