Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Da li je neko od vas probao da kalemi sljivu Čačansku Lepoticu na dzeneriku, ali visoko? Da bi se izbeglo pucanje i propadanje stabla sto je glavni problem kod lepotice. Ima li neko takvo iskustvo?

Ja sam kalemio lepoticu na džanariku...jedna na 15cm , a dve na oko 60cm...
Ali to je bilo pre 15 dana...O tome što tebe interesuje, a i mene, i verujem još ponekoga...
Za par godina, ćemo imati odgovor.
 
Evo nekog preseka u kalemljenju:
- Kreću pupovi trešnje koja je kalemljena na višnji u drugoj polovini prošle godine na čip i na T. U fazi su pola zelenog pupa. Imam presađene četiri sadnice i kalemovi su okrenuti ka severu. U međuvremenu sam nakalemio još po par pupova pošto sam bio nestrpljiv pa i oni kreću.
- Kreću na 1 od 5 pupovi kajsije koja je kalemljena na izdanku (džanarika) velike kajsije. Ti pupovi su okrenuti ka jugu ostali su ka severu i oni ne kreću. Kalemljeno na čip. Isto 'dokalemljeno' po par pupova ali oni stoje.
- Na divljoj trešnji (podloge ne tako kvalitetne) kalemljena pitoma trešnja na raznim visinama na engleski spoj i na čip. Pupovi kreću i u fazi su krupnog zelenog pupa. Sutra nosim na plac a u njivu će u nedelju - zbog minusa koji najavljuju u nedelju ujutru. Sada se nalaze u kantama u hladnoj prostoriji ali se brinem da će mi biti ograničena manipulacija ako bi pupovi još više krenuli. Bojim se da se kalem ne očene kad ih vadim iz kante, transportujem i onda presađujem u rastilo. U početku sam mislio da ih posadim na lice mesta ali nisam siguran da bi se svi kalemovi primili.
- Na podlozi verovatno izdanak šljive ranke (ili neke šljive bez kalem spoja) kalemljeno na engleski spoj i na čip velika kajsija za koju mislim da je domaća rana. Na par kalema kreće da bubri pup. Takođe u rastilo u nedelju.
 
Gledam ovaj video i na kraju čovek kaže da na jednom stablu ima više vrsta krušaka.
Verujem da to i nije loše rešenje za one koji su ograničeni prostorom a vole da imaju raznolikost u voćnjaku.






 
Poslednja izmena:
A šta prstenujem na toj visini divlju ili plemenitu trešnju?
Eto sad ispada da visoki kalem povecava bujnost - potrazicu na netu u vezi toga sta je sta - isao sam na rec strucnjaka koji se razume - al moguce je da gresim
Ja imam par lepotica ali na visini oko 50 cm u drugoj godini, sada sam nakalemio dosta cac. rodne na visini od nekih 80cm jer su podloge bile jako narasle.
U svakom slucaju prstenovanje smanjuje bujnost jer uvodi brze vocku u rodnost - ja bih je prstenovao na divlji deo ako sam nakalemio na 80 cm
 
Ja nikako da krenem kod mene da kalemim sve il je lose vreme il ja ne stignem :sjasi:.

@ arandjel

Ima video sam ja postavio u ovoj temi na strani 114, sto sam ja kelmio kod prijatelja oko 12 sorti krusaka tako da mozes da pogledas video ako hoces da vidis kako to izgleda :osmeh:.
 
Ljudi seme Stenlija od prosle sezone tj berbe sam stavio u strugotinu a pre toga ga potopio u rastvor KANa,pre neki dan pogledam,sila se isprimila....zanima me da li ce to biti stenlej klasican s obzirom da je iz semena,ako jeste onda planiram da ga iskoristim za kajsiju da kalemim
 
Kad smo kod sadnica da li može da mi kaže je li ovo jabuka ili nešto drugo? Niklo mi puno ovih malih u plasteniku gde sam bacio kompost u kome je bilo i jabuka izmedju ostalog.




P1140135.jpg


P1140138.jpg
 
Komadara ne mora da bude bolji al sto ds ane samo da ne poprimi odlike dzenarike ali tesko da moze semenskim razmnozavanjem....posto je to na jednoj gomili da li da ih izdvojim u neke posudice i malo bolje odnegujem do kalemljenja??koje ne znam kad treba raditi kad se dobije ovakav sejanac sorte???
 
8ac75c5de730f8c7bc2f63bea4ad4a0d.jpg


Prijatelji, kupio sam divlju krusku za podlogu, hocu neke stare sorte da nakalemim. Nisam divljake imao u okolini, tako da sam porucio i zeleo bih da budnim ili spavajucim pupoljkom kalemim ako se prime.
Tek kada su stigle, vidim da nisu dobijene iz semena pa hocu da vidim sa vama, smeta li to nesto i sta da ocekujem od njih?
 
Evo pitanja pa neka odgovore oni koji se bolje razumeju. Bilo je pisanja i na temi trešnje ali bih voleo da budem siguran. Razumem da je u ovim razmišljanjma oko bujnosti sve relativno jer se radi o podlozi divlje trešnje i ona mora da 'gura' i 'bije u visinu i širinu' i da tu mora mnogo i pametno da se radi na sprečavaju bujnosti.

'Daklem', kada se kalemi na divljoj trešnji bujna i manje bujna sorta trešnje da li:
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - smanjuje bujnost bujne sorte (npr. burlat i kordia)
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - još više smanjuje bujnost manje bujne sorte (npr. lapins i kerminka (hedelfinger) i stela)

Evo stručnijih razmišljanja:
'Ако је подлога генетички доминантно бујна (дивља тршња), што се више калеми, то ће воћка бити бујнија. Што ниже, то мање бујна. Ако било коју сорту трешње окалемите на дивљаку, на висини 50-80-120 цм имаћете изражено бујно стабло...
Код слабо бујних подлога (дуња МА, јабука М9...) што је подлога виша, воћка ће бити мање бујна и обратно. Због тога се код неких сорти јабуке које имају изражену бујност, као што је Елстар, примјењује високо калемљење на 50-60 цм.''

Evo stručnijih razmišljanja:
''Neма indicija da bi visoko kalemljenje na bujnoj podlozi moglo da utiče na smanjenje bujnosti okalemljene sorte. To bi eventualno moglo imati smisla u slučaju dublje sadnje ovakvih sadnica.
S druge strane ako se visoko kalemljene sadnice posade dublje na teškom zemljištu postoji rizik slabijeg prijema i porasta sadnica.''

Evo još jednog suprotnog razmišljanja:

''Treba i puno predznanja za sva objašnjenja oko toga šta sve utiče na bujnost plemke. Ukratko, neće visina kalemljenja uticati na bujnost plemke. Nema za to nikakvih osnova. Dobar spoj na visini od 50 cm obezbeđuje jednaku bujnost kao i na 20 cm visine odnosno isto kao i 1 m od zemlje. Uostalom pogledajte stara stabla trešanja po selima na kojoj su visini kalemljena i sve će vam biti jasno.


==========================================================================

22-03

Danas su Mladenci - želim vam da se 'omlade' kalemovi...
 
Poslednja izmena:
Da danas se po nekom verovanju kalemi voce . Navodno gora se mladi. Srecni mladenci svima koji slave.
 
Ja i otac prekjuce ukalemili tri kruske i cetri tresnje (karaslame). Naucio me kako se kaleme vocke, jer je to na selu korisno. Bolje imati svoju vocku, nego ici i krasti tudje :D

Sent from my E2105 using Tapatalk
 
Ja do sad nakalemio (prvi put to radim ove godine) 5-6 sljiva, 4 kruske i 3 jabuke. Drzte mi palceve... nadam se za mesec dana da cu moci da vidim dal se primilo nesto
 
Kalemari, jel krenulo sta, kako ide. Kod mene se pupoljci zelene:
abbae64df3be49303bac793d8cef83bc.jpg

ff077e9e29c1bb6ce51bf5ba93880abf.jpg

Da ne bude ono: poterala grancica od svojih sokova i nema nista od kalema!? Prvi put mi je ovo, nestrpljiv sam, a znacilo bi mi da se primi, zbog morala
 
Pusti još malo...
Ja moje ne smem ni da obilazim...mnogo me nerviraju ovi mrazevi , učestali zadnjih nedelju dana.
I zbog kalema i zbog voća uopšte...
Kad sve prođe , videćemo šta je peteživelo...
 
Nazad
Vrh