Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Neces od tih iz frizidera imati ploda jer u frizideru nema pcela da oprase cvetove :haha:.
Ja sam moje grancice juce kontrolisao, otvorio jednu kesu vidim ok druge nisam ni gledao imam oko 10 kesa sa grancicama sveukupno.
 
Погледам у хладњак кајсије, а оне процвјетале једнако као оне што су биле напољу!
Истина, ставио сам их у доњи дио - пластичну кутију која је изгледа топлија. Ужас.


To je bioloski sat budjenja. Isto kao i ove sto se krece nenormalno, mozes da ih krecis koliko hoces ona krece kad joj sat otkuca kretanje...
 
I ja sam imao dosta kalem grana od nektarine iz dvorista pa sam vezbao i kalemio na dzanariku, nadam se da ce nesto uspeti. Ovo lepo izgleda.

542af4861961c2d88de1119acaf8cb1a.jpg


Evo moje tresnje, samo sto sam nakalemio, ona procvetala
 
Ja se nadam da sutra uslikam svoj pocetnicki rad, prekalemljivanje 8 godina stare samonikle jabuke, nesto pod koru, nesto na procep... videcemo na kraju sta ce da bude.
 
Evo nekoliko videa gde mozete videti neke od mojih kalemova sto sam kalemio po sumi pre nekoliko godina :osmeh:.
Sve su kalemovi kajsija jer sam te godine imao pun dzak kalem grancica kajsije i kalemio sam na 4 mesta te godine i u sumi i jos mi ostalo puno viska plemki.
Najveci neprijatelj tih kajsija je pored coveka monilija i divljac koja glodje grane :svinja:.



 
Evo pitanja pa neka odgovore oni koji se bolje razumeju. Bilo je pisanja i na temi trešnje ali bih voleo da budem siguran. Razumem da je u ovim razmišljanjma oko bujnosti sve relativno jer se radi o podlozi divlje trešnje i ona mora da 'gura' i 'bije u visinu i širinu' i da tu mora mnogo i pametno da se radi na sprečavaju bujnosti.

'Daklem', kada se kalemi na divljoj trešnji bujna i manje bujna sorta trešnje da li:
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - smanjuje bujnost bujne sorte (npr. burlat i kordia)
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - još više smanjuje bujnost manje bujne sorte (npr. lapins i kerminka (hedelfinger) i stela)
 
kod mene vec minus... kakva je sansa da osteti kalemove? mahom sam na procep radio... i nesto pod koru
 
Evo pitanja pa neka odgovore oni koji se bolje razumeju. Bilo je pisanja i na temi trešnje ali bih voleo da budem siguran. Razumem da je u ovim razmišljanjma oko bujnosti sve relativno jer se radi o podlozi divlje trešnje i ona mora da 'gura' i 'bije u visinu i širinu' i da tu mora mnogo i pametno da se radi na sprečavaju bujnosti.

'Daklem', kada se kalemi na divljoj trešnji bujna i manje bujna sorta trešnje da li:
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - smanjuje bujnost bujne sorte (npr. burlat i kordia)
- visoko kalemljenje na podlozi npr. 50cm - još više smanjuje bujnost manje bujne sorte (npr. lapins i kerminka (hedelfinger) i stela)


Evo stručnijih razmišljanja:

''Ако је подлога генетички доминантно бујна (дивља тршња), што се више калеми, то ће воћка бити бујнија. Што ниже, то мање бујна. Ако било коју сорту трешње окалемите на дивљаку, на висини 50-80-120 цм имаћете изражено бујно стабло...

Код слабо бујних подлога (дуња МА, јабука М9...) што је подлога виша, воћка ће бити мање бујна и обратно. Због тога се код неких сорти јабуке које имају изражену бујност, као што је Елстар, примјењује високо калемљење на 50-60 цм.''



''Neма indicija da bi visoko kalemljenje na bujnoj podlozi moglo da utiče na smanjenje bujnosti okalemljene sorte. To bi eventualno moglo imati smisla u slučaju dublje sadnje ovakvih sadnica.
S druge strane ako se visoko kalemljene sadnice posade dublje na teškom zemljištu postoji rizik slabijeg prijema i porasta sadnica.''


 
Kolega Vuxsd@ , mislim da si u pravu...
Po meni ( što ne mora da znači da je tako), svako kalemljenje na bujnoj podlozi , daje bujnu biljku,a divlja trešnja to svakako jeste...
Plemke sa bujnijih sorti, kalemljene visoko, daju još bijnije biljke, zato njih treba kalemiti nisko...
A plemke sa manje bujnih sorti, kalemljene visoko , takođe daju bujnije biljke (doduše ne toliko bujne, kao bujne kalemljene visoko na bujne)...zato ove se kaleme nisko da bi se dobile niže biljke ...u pricipu...
E sad, visoko kalemljenje se, pored ostalog , najviše preporučuje na terenima sa ranim prolećnim mrazevima da bi se maksimalno izbegla apopleksija...A sve trešnje u gustoj proizvodnji su kalemljene nisko( gizela).
Dubina sadnje ne verujem da ima nekog značajnijeg udela u svemu ovome...
Elem , ja sam sve moe trešnje kalemio visoko...Šta to znači ? Nijedna nije ispod tih projektovanih 50 cm..a ima i od metra...
A Ti, si u pravu, jer ovo možeš kod sebe ili kod mene proveravati tek za izvesno duuuže vreme...
Nadam se da nisam odmogao...

- - - - - - - - - -

Ja mislim da u ovim našim temama je neko nekad izbacio tabelu sa bijnošću trešnje na raznim podlogama...ima toga negde...ja sam to čitao...i mislim baš ovde na našim temama...
 
Da li je neko od vas probao da kalemi sljivu Čačansku Lepoticu na dzeneriku, ali visoko? Da bi se izbeglo pucanje i propadanje stabla sto je glavni problem kod lepotice. Ima li neko takvo iskustvo?
 
Ja sam danas po prvi put kalemio ove godine kod druga, imam jos sutra da mu kalemim i onda sam kod njega zavrsio i mogu da pocnem polako i kod sebe da kalemim.

Ovo je jedan kalem od pre 2 godine na kome ima preko 10 razlicitih sorti krusaka, a na ovom videu mozete videti kako to kalemljeno drvo sada izgleda.

 
Ја сам се прекјуче учио да калемим. Користио сам маказе за калемљење. Није баш ни са њима испочетка добро ишло, а имао сам мало калем-гранчица. Везивање са траком за калемљење у односу на фолију за мотање хране је право уживање. Мало ми је незгодно кад калем гранчице нису скроз праве и кад су "квргаве" од мноштва пупољака. Али, мени као почетнику је неупоредиво лакше да калемим уз помоћ маказа за калемљење него ножем на спој са језичком (енглески спој), а и не могу се исјећи.
 
Jel probao neko kalemiti tresnju sad na cip sa pupoljkom iz prethodne vegetacije?, ja do sad nisam to nikad probao sa tresnjom a razmisljam se da probam :).
Danas sam zavrsio kod druga kalemljenje i sad je ostalo jos da krenem i kod sebe da kalemim, al nemam puno tako da cu za 1-2 dana sve zavrsiti samo da krenem.
 
Nazad
Vrh