Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Čuvao sam ih u frižideru.
Jedna tura je skidana 13 januara a druga 28-og januara
Imao sam negde u glavi da si cuvao u frizideru pa sam te zato pitao. Isto sam i ja uradio: najlon kese navlazene i umotane pa u friz, ali nisam obracao paznju da li su krenule. Nesto mi to sigurica bilo da stavim u frizider i ne mislim. Jednu kesicu sam iskoristio sa plemkama kajsije i ok je.
Pominjao si i svoje rastilo, pa znas li da li mogu sada neko seme da ubacim u saksiju sa zemljom, a preko toga pesak i da odgajim neku podlogu? Ima li to smisla da probam ili da sacekam novo voce ove god pa sve po pravilima.
 
slike.php
[/URL][/IMG]

Evo, ja sam kalemio a pupoljak je malo krenuo, kalemi li neko u sa pupom u ovakvom stadiumu, kakva su iskustva?
 
Mirlee, slusaj,ja samstavio u stratifikaciju jos u novembru,mislim da je sad malo kasno!

- - - - - - - - - -

Sto se mog kalemljenja tice,ja sam te sa zelenom tackom na pupoljku ,jednostavno odbacivao...Nisam ni znao za rezervni pupoljak.Moguce,videcemo....
Tesko se moze dvai vise meseci kontrolisati temperaturu u kucnom frizideru.Treba biti 5 stepeni non_stop....ali kad se to otvara nekoliko puta dnnevno...
 
Hvala gandrad, moram i ja po redu, nego sam kasno ove godine poceo da citam o tome i zakasnio. Kupio sam knjigu od Medigovica: proizvodnja sadnica, ima lepo objasnjeno oko stratifikacije itd.
 

Posetio sam danas selo kraj Smedereva gde dolaze rasadničari iz Kruševca i okoline. Jedan rasadničar koji se zove Slobodan iz Velike Drenove prodaje uslužno takve noževe i koštaju 10 eura. Drugačiji čelik, materijal, tanak, naoštren. Drška je malo nezgodna za rukovanje ali sam siguran da ću se navići kad ga budem kupio s jeseni. Do tada ću se 'patiti' s ovim bugarskim.
 
Poslednja izmena:
Nisam probao.
Držao sam kalemar u rukama, brijao dlačice na ruci. Vidim da je to druga stvar u odnosu na ove za koje se kaže da su kalemari. To sečivo je tanko. Tačno se vidi da bi kroz grančicu išlo kao kroz sir. Imam veliku želju i nameru da kupim takav kalemar ali ću to ipak odložiti do jeseni.
 
Poslednja izmena:
Volim da kalemim voce tako da na jedno stablo kalemim vise razlicitih sorti voca , tako da sam danas prekalemio staru divlju tresnju sa tri razlicite sorte tresnje.






 
Poslednja izmena:
vuxsd
idem polovinom meseca za BG videcu sa caletom sta imamo od nekih da kazem losijih kalemara (losiji u smislu za nas gde se kalemi dnevno sa njim po 2000 komada) tebi za tvoje potrebe vise nego odlicno,pa ako ti odgvara da se nadjemo negde na auto putu ili tako nesto da ti poklonim jedan
 
Hvala kolega @miroljubceful. Juče sam baš razmišljao o tebi kad sam sadio sadnice. Tvoje sadnice su mnoooogo bolje od ovih što sam kupovao. Imaju bolji koren, lepši kalem-spoj, izgledaju zdravije, žilavije... Javići ti se pa da se dogovorimo o susretu...
 
Kod kajsije nije problem ako su cvetni pupoljci nabubrili maltene do faze belih balona. Te pupoljke treba skinuti da ne crpe kalem, a grana će se pojaviti iz pupoljka koji je u tom stadijumu maltene nevidljiv a nalazi se između dva cvetna pupoljka i jako je sitan dok ne krene da bubri a to je kad je cvet već skroz otvoren.

Zato je kajsija zahvalna kod transporta i kupovine, praktično nema šanse da se očene pupoljci dok je kod trešnje drugačija situacija, pogledaš ih popreko oni otpadnu.
 
Mozda nekom posluži:
https://www.youtube.com/watch?v=6cV7UmX2G9g
Naslov je:Aronija kalemljena na jasiku, ali ispostavlja se u klipu da je kalemljena na jarebiku.

Da li je bilo priče o kalemljenju "na sedlo" ili tako nekako:
ajot41.jpg

Da li je ovo ok metoda i ima li neke mane? Meni kao početniku prosto kalemljenje zeznuto skroz, dok engleski spoj i ide nekako. Ova metoda sa slike mi se čini laganijom od pomenutih.
 
A meni pa engleski komplikovan,nabavio za probu i jedne makaze pre neki dan u Subotici 1500 din,lep spoj prave,mada sam primeti na jednoj vrsti noža malo zakidaju koru sa jedne strane što mi se nikako ne dopada.Koliko para toliko muzike.Gledao sam u Vršcu u jednoj prodavnici 9000 din,stoje im u izlogu kažu godinama izgledaju profi ali nema ih kod naših uvoznika tako da je zbog potrošnih delova jako upitno.Radićemo ove godine sa skalperom i nožem bar da učimo.
 
Nije ni meni engleski idealan, ali bar sastavim podlogu i grancicu, dok kod prostog uvek "ukrivo". A da treba dobar noz, treba!
 
Nije ni meni engleski idealan, ali bar sastavim podlogu i grancicu, dok kod prostog uvek "ukrivo". A da treba dobar noz, treba!

Ja razmišljam da je ipak bolje sastaviti grančice a ne nakalemiti pupoljak. Prosto spajanje ne pokušavam samo engleski spoj i T-okuliranje i čipovanje. Za T je potrebno da se pogodi kada je podloga spremna i kora 'jedra' da se kalemi. Čipovanje je po meni najjednostavnije ali i tu treba naći pravo vreme spajanja. Radio sam jesenas T za trešnju i čipovanje za kajsiju i još uvek čekam rezultate mada mi se čini da je uspešno ali sam uzdržan. Imam jedan uspešan engleski spoj na velikom drvetu (od tri pokušaja).

Onaj youtube Englez Hayes (kako već) voli da kalemi na sedlo. Probao sam ali meni ne ide (verovatno zbog noža).

Stari su kalemili prosto spajanje i T-okuliranje zar ne? Iz sadašnjeg ugla mi se čini da mi je najbolje englesko spajanje iz ruke.

Ipak najbolje komentare će nam dati naše kolege rasadničari.

Kupio sam u DIS-u sadnicu koju proizvodi i primetio da rade prosto spajanje samo što je mesto spajanja vemo dugačko. Verovatno mašinski seku podlogu i plemku.

Pisao sam i ranije meni se najviše sviđaju sadnice naših kolega rasadničara sa foruma.
 
Nazad
Vrh