Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

I ja se pitam da li da sada nešto kalemim ili da sačekam da prođe taj minus krajem prve nedelje marta (ako ga bude)? Nabavio sam danas neke plemke od trešanja - drugar mi narezao grančice a podlege nemam. Video sam 'tu blizu' da ima nekih divljih trešanja pa ako su prerasle onda ću na njih na licu mesta. Ako ima nekih koje se mogu navaditi biće još bolje. Samo se setih one priče od našeg kolege forumaša što reče da je kalem sveto drvo i da nije u redu da ga stavljaš na uvrtinu.....

Nešto sam i probao i to napolje i plašim se da će to da izmrzne ako naiđe mraz. Da li se ti kalemi-pupoljci mogu nečim zaštiti ili da ih pustim pa šta im Bog da? Treba nam savet od naših iskusnih kalemara.

Šta ti je čovek - kakvo je to biće - znam da u voćnjaku više nemam mesta za trešnje al meni se kalemi i na kraju ako se primi nisam siguran šta ću sa sadnicama. Opet razmišljam to je plemka naći će put do plemenite osobe....
Hvala
 
Pa kaze da kad se ostave dva pupoljka sa orezanim vrskom oni ponekad umeju da krenu mnogo vodoravno a kad se ostavi vrsak ne odrezan onda jedan pupoljak sigurno krece pravo u vis, ima neke logike ali brate svi kalemari kaleme plemku sa dva pupoljka odrezanu i sa donje i gornje strane, Nego, valja li nesto onaj Vilager kalemarski noz od 400 din??

- - - - - - - - - -

Vuxsd - i ja od skoro kalemim i mogu ti reci da je vrlo zarazno, kalemi i poklanjaj ako treba, nece da skodi.
 
Možda tu ima neke logike, ali šta će biti kad poteraju svi pupoljci... i onda se osuši kalem zbog toga... jel podloga ne može da izgura sve...Ja mislim da ti to samo povećava negativni procenat...Pa ispravi se se to i ode uvis, bez brige...Ja sam prošle godine imao pedesetak kalemljenja i samo na jednoj trešnji je krenuo pupoljak , tako malo više ukoso ali daleko od vodoravnog, i baš jedan kolega prošao kroz moj voćnjak juče i kaže da nije to ništa, ispraviće se ...
E Vuxsd... ja sam počeo da kalemim pretprošle godine , pred onu poplavu, sada u proleće moji prvi kalemovi imaće pune dvde godine...Zarazno je to...I sad se spremam da kalemim u voćnjacima, što kažeš, nemam više mesta, ali stalno nalazim neka nova mesta...Kod kuće u delu bašte sam formirao mini "rastilo" ( smejaće se neko , kad ovako kažem) i u njemu imam oko tridesetak raznih sadnica divljih podloga...I to ću naravno da sve nakalemim..A gde ću ih poslče pojma nemam...ustvari imam jednu naručenu mušmulu...A šta da ti kažem kad sam još spremio semena za podloge...eno su još na stratifikaciji, i divlje jabuke i kruške , te kajsije , te vinogradarke te belošljive...I čak mi je krivo što nisam ostavio džanariku i trešnju vrapčaru...A šta ću sa svim tim pojma nemam ...Kažem ti zarazno. I zavoli čovek jednostavno...Ama imam čudan osećaj prema tim kalemljenim biljkama...opet čoveče ostavljaš živo biće za sobom...koje će nekom da koristi...kažem čudan osećaj...A oni su krivi , oni što sam ih pomenuo u prethodnom postu, a da , da ne zaboravim Oktopoda, Deda Lalu , ali i mnogo drugih sa foruma...
 
Ja sam danas navadio neke podloge - liče na divlju trešnju - lepa ljubičasta kora - samo i nisu neke. Malo su i krive, malo su i oštećene ima i sa malo i nimalo korena (al to smo potvrdili da nema nikakve veze). Ali sam kalemio. Imaću zadovoljstva i za naredne dane. Ono što okalemim stavljam u saksiju u kući na hladno pa ću kad proće mraz da ih iznesem u rastilo....
Nadam se uspehu ako onaj odozgo dozvoli....

Gandrade, pisah ti ja da se stvara novi život i da je to zadovoljstvo a ti si tada pominjao...
da ne pišem dalje...
 
Pa ja sam se meracio da krenem sledece nedelje.... pa sta bude....
teorija kaze da je bolje da sto vise podloga krene a plemke su svakako u fazi mirovanja u frizideru....
i to vazi sve dok temperatura napolju ne predje neku vrednost od oko 10stepeni.... oblacan dan bez kise i tako to:):)


Inace moram da napomenem da je ovo kalemljenje zarazno i zavisnos.... danas sam otisao da uzmem jednu plemku a vratio se sa tri razlicite i 18 podloga divlje jabuke:):)
 
Vuxsd, apsolutno si u pravu, svašta sam pričao i pisao...samo je reč o drugom obliku života...Onu moju priču upoređujem sa mojim "vežbanjem" , odnosno kalemljenjem po šumi, čisto da uhvatim ruku, pravilan rez, ili ove godine pravilno obmotavanje sa pravom gumicom za kalemljenje...pa kad vidim one primitke od prošle godine , a meni milo...pa mi dođe da posečem svu onu šumu okolo ,ili ih presadim na neko lepše mesto...Da u pravu si, ali šta ćeš ne može svako sagledati sve odjednom, pa otud i razna reagovanja...
Ja nemam mogućnosti da kalemim u kući ( podloge su mi napolje u rastilu još od jeseni) pa ću sačekati lepše vreme napolju...A imam nešto kalemiti već posađeno "na lice mesta" tako da svakako moram sačekati...
Pozdrav!!!
 
Ako možete sa pravilno sačuvate plemke još neko vreme (da ne krenu, ne osuše se, ne smrznu se) onda možete da čekate još koliko god.
 
Ja sam prošle godine (sezone) uzimao plemke u decembru i kad sam polovimom marta krenuo da kalemim , neke su već bile propale: ili se osušile previše ili su počele da " kalusiraju" još u frižideru...No opet sam imao solidne rezultate...
Zato sam ove godine (sezone) uzimao plemke polovinom i krajem januara i zadnji termin mi je sredina marta do kraja marta, da mogu plemke izdržati u frižideru. To je moja procena ( sa pošteno rečeno, skromnim iskustvom), da plemke mogu izdržati najviše dva meseca... I da budu upotrebljive za kalemljenje.
 
Ja sam juče kalemio i danas sam isto planirao i sve sam spremio i rasporedio i plemke i podloge i vosak i foliju i plastične trake i samolepljivi papir za obeležavanje - sve na dohvat ruke. Žena skuvala kafu... Brojim podloge... Razmišljam o mestu u voćnjaku... Šta ću da vadim da ovo drugo sadim.... Da sadim blizu komšije... Već se u mislima svađam sa njim po našem domaćinskom običaju... Buduće kalemove negujem i zalivam.... Čuvam da se kalem ne ošteti... Brojim (preterane) pare od prodatih trešanja.... Bole me leđa od nošenja gajbi... Gledam čvorke kako kljucaju plodove i smejem se... Takmičim se sa decom ko će dalje da pljucne košticu... Prstenujem sadnice burlata da što pre prorode... I reko da malo naoštrim nož ne brije kao posle oštrenja. I nisam uspeo da ga naoštrim. Prošli put sam uspeo brijao je kao žilet. Danas pokušavao i oštrica je sa svakim pokušajem bila sve lošija. Probao par rezova ali to nije to. Cepa koru. Moraću da nađem majstora al to je veoma teško. Ljudi su batalili stare zanate.
Vraćamo se na savete iskusnijih kalemara koji su pisali da nož mora da bude oštar da brije i da bez toga nema uspešnog kalemljenja.

Naravoučenije... alat i samo alat i naravno veština... i vežba... i pokušaji... mnogo pokušaja...
Naravoučenije2.. Pravi planove da ti se Bog smeje....
Naravoučenije3.. Sutra je novi dan... nedam da bude lošiji od ovog danas... a danas je bio dobar dan....
 
Postoji dobar način koji je danas skoro svakom dostupan, da bi se videlo gde je greška u oštrenju. Snimanje kamerom u makrom modu i onda povećavanje na ekranu, tako može da se vidi u čemu je 'štos'. Zašto je oštrica lošija posle oštrenja:) Obično je greška u nepravilnom izboru granulacije brusa pa se dobija loša geometrija koju nije moguće ispolirati do željene oštrine.
Meni nisu više dovoljne naočare i lupa iako oštrim alat već nekoliko decenija i imam dosta iskustva opet znam da omanem. Snimanje je odličan način da ne zapadam opet u istu grešku i još više posla ili upropašćenog alata.
Tako da 'mnogo pokušaja' nije baš dobro za zdravlje alata:) bolje je odmah 'pogledati' da li je uopšte neophodno oštriti ili samo ispanglovati oštricu.
 
skalpel.jpg
 
visnja sumadinka na magrivi okalmljena,kajsija segedinski mamut i keckemetska ruza okalemljeni,kao i breskva i nektarina,cekam malo lepog vremena da se isusi zemlja pa nastavljamo daje istim tempom prema jabuci,sljivi,dunji ;)
 
Vuxsd, dragi druže , nemoj to da radiš...Ja recimo imam četiri nožića uvek spremnih...Onaj kalemar koji sam kupio pretprošle godine, naravno kao munja oštar,glavni je...Onaj takođe kalemarski nož ( tako ga prodaju u apotekama ) sa zakrivljenom oštricom, ali star jedno dvadesetak godina , i izgubio ono zakrivljenje .Onda jedan običan perorez...ono sa tri -četiri operacije. I na kraju "fedremez" sa tridesetak operacija ( sličan švajcarcu) , sa naoštrenim, onim najvećim rezom.
Što kaže naš narod "ne tovi se prase uoči Božića", tako da si samo izgubio dan u pripremama, koje na kraju nisu uspele...A slažem se da prilikom oštrenja moraš biti raspoložen, ne mogu misli lutati tamo-vamo...tako i rez odluta...
Ovo što Ratko predlaže je dobro, oštro, ali oprez u radu sa tom spravicom ,jer lako dolazi do loma i povređivanja...Ja sam se nekoliko puta posekao "skalpelom". Ipak je to alatka za molere , za stiropor i oštrenje olovke. Kod kalemljenja nekad treba "zapeti" pa ruka odleti...
 
:sta:
Ovo što Ratko predlaže je dobro, oštro, ali oprez u radu sa tom spravicom ,jer lako dolazi do loma i povređivanja...Ja sam se nekoliko puta posekao "skalpelom". Ipak je to alatka za molere , za stiropor i oštrenje olovke. Kod kalemljenja nekad treba "zapeti" pa ruka odleti...

Baš me čudi da i hirurzi ne rade sa kalemarom.:sta:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh