Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

sa ovim kompletom mozes samo da rezes dud,pravi kalemar je jak,ostar ali bas kao zilet i veoma ljutog celika,ove fabricke zezalice su za hobi kalemare,za profi kalmeljenje se rucno prave i kostju oko 10e
podjednako se izradjuju za desnjake i levake i veoma je vazno ostrenje u kasnijoj fazi,inace ko se na njega posece oziljcii ostaju,j ih imam podosta :osmeh:
 
Ja sam kupio neki crni kalemarski noz pre par godina i tada je bio ostar da kada ga naslonis na kozu pocne da je sece i ja uzmem da kalemim na spavajuci pupoljak malo deblje podlog tresnje i kad sam povukao proleti noz kroz koru i udari me u palac i naravno odma krv pocne da curi iz palca i taj put sam se bome lepo posekao i posle nisam mogao dugo normalno kalemiti.
A sada taj noz kad kalemim stalno me udari u palac i nakon duzeg vremena kalemljenja samo mi je koza na palcu sva isecena povrsinski ali nemam dublje rane tj nije vise ostar kao sto je bio i ne verujem da cu ikad i moci vise ja da ga tako rucno naostrim.
Noz mora da moze da sece papir bez da ga vuces napred nazad ako je jako ostar a moj je to mogao samo sa predjim delom a donji deo noza nisam mogao tako da naostrim :svinja:


Ja jos nisam ni poceo kalemiti ove godine a imam na 2 mesta da kalemim jabuke, kruske, kajsije i tresnje, cekam da prodju ove kise i da mogu ko covek da radim a ne da kalemim po kisi :osmeh:
 
Kad covek uzme da cita neku literaturu a kasnije izace u prirodu i na teren nikako ne uspeva da nadje vezu izmedju onoga sto je procitao i onoga sto vidi.
Evo sta me muci. U pitanju je visnja Sumadinka. Poceo sam sada nesto kalemiti. Dakle: proslogodisnji letorast koji sam mislio koristiti za plemku ovog proleca sada je po malo krenuo, u nekim slucajevima i dosta, pitam se hoce li to smanjiti procenat prijema ako kalemim i sta da radim sa pupoljcima koji na mladom kalemu puste cvet kasnije nakon prijema, yrt moram to sve skidati kada krene. U drugom slucaju ona grancica koja je proslog leta dala plod ima zakrzljale pupoljke pa se pitam smem li to koristiti za plemku ili je ona potpuno jalova. E sad, citam da se ne smeju koristiti cvetni pupoljci, ili da je to dosta losa opcije, pa se ja sada pitam, ako na jednogodisnjem letorastu ima cvetnih pupoljaka a na dvogodisnjem su zakrzljali pupoljci na grani koja je vec radjala, pa sa cim ja onda da kalemim sumadinku. I da li ima neki rasadnicari koji prodaju te plemke da ja to lepo kupim i ne mislim, mada sve jedno ja u glavi moram da resim ovu nejasnocu.
 
rasadnici ne prodaju nista :D 90% rasadnika nema ni 1 ar zasada,ja konkretno sumadinku ove godine uzeo od Amerikanca koji je zasdio par hektara iznad moje kuce,to je vec razgrabljeno,oja okalemljena i krece polako,na jesen sadim manji zasad sumadinke i jos sirim zasade sljive,jabuku i krusku uzimam iz zasada ujaka,a ti Rakovac ako planiras da od par komada napravis zsad moraces da zrtvujes 5-6 stabala da ih orezujes u glavu svake godine da bi imao dovoljno kalem grancica
 
Danas sam zvao redom rasadnicare, niko nema plemke, jedino su u cacanskom institutu rekli da su imali ali prodali, i tako stignem do nekog rasadnika u Krusevcu i pozalim se kako ne mogu nigde da nadjem da kupim, nisam na vreme spremio a ove sa grane vec krenule, i kaze mi covek da nema veze sto su krenule, to su, kaze, nabubreli cvetni pupoljci a tebi cvet i ne treba pa ti nije ni bitno, kaze, kalemi i ne brini.
 
skalpel.jpg

Kupio ovakav jedan kod kineza. 60 dinara. Samo crvene boje da ide na radost. Kalemio. Slaba vajda. Ne očekujem ništa da se primi. I onako sam besan i ljut ovih dana tako da od te radnje nema ništa. Džaba kalemim kad imam loša osećanja. Kalemljenje je radost i uživanje. I stvaranje života. Ima trešnja da mi bude besna i ljuta. Ima da rađa samo tako. :haha:

- - - - - - - - - -

Kupio sam jedan nož za kalemljenje na pijaci - bugarska marka za 450 dinara. Na ovom linku se nalazi fotografija tog noža - on je prvi odozgore.
http://frame.goglasi.com/frame?eid=99966182&q= Kalemljenje
Platio oštrenje 100 dinara i sad sam ponovo kalemar početnik. U selu u blizini SD-a donose na pijacu kalemarske noževe iz Kruševca. Ali je problem što se pijaca održava petkom pa nisam slobodan. Kad budem na odmoru skoknuću pa ću kupiti jedan malo bolji nož kažu da se cena kreće oko 1000 - 1500 dinara. A za sada će i ovaj vršiti posao.
 
11t39k0.jpg


6y1pue.jpg


Evo slike jabuke koju sam kalemio oko 1. februara i to vezbao. Zao mi je nisam uhvatio bolje, losa su fotogafije, ali vidi se da je krenulo. Molim nekog iskusnog da iznese svoje misljenje.
Ovo je bilo kalemljenje u ajd da kazem nevreme i bukvalno prvi put, tako da i ne znam sta sam od jabuka uzeo kao plemku. U principu moze da prezivi ako neki mraz ne pokosi, a uspela je verovatno jer je temp bila visoka za ovo doba godine?
 
Moje najskromnije misljenje je da ta plemka i dalje ima sokova dovoljno da iz njih krene malo pupoljak taman da se kalem nije ni primio, tako da to jos ne bi trebalo da bude pokazatelj uspesnog kalemljenja, mozda si eventualno mogao da okalemis ispod te isecene bocne grane da ti ona bolovanjem ne bi remetila dotok sokova na kalemljeno mesto, ovako , inace, deluje korektno ako si pogodio koru na koru to je to.
 
Videcemo, ja se obradovao hehe. Ali bilo je bas ono usput da probam noz (neki Ceski, 600 kinti) i vosak Zapi, te odsecem tu granu ispod ne razmisljajuci da moze uspeti kalemljenje.
Juce sam probao kajsiju i nektarinu na dzanariku, procep varijanta pa cemo videti. Mene samo plemke zezaju, posebno kajsije jer su slabasne. Jos uvek cuvam dosta grana u frizideru pa za 10, 15 dana nastupam opet.

I jos nesto sam se zeznuo za ovaj kalem od 01. feb, nisam skratio grancicu na dva, tri pupoljka, a sada je krenuo onaj na vrhu. Na drugoj kalem grani je jedan pupoljak blago roze boje.
 
Ja sam danas krenuo sa kalemljenjem. Morao sam. Ajde da pogledam plemke...kad ono skoro krenule...naročito trešnje...ma u svakoj kesi imalo je nekoliko za odbaciti...Danas, na dve lokacije okalemio 5 krušaka,5jabuka...itd..kajsije, breskve...sve ukupno 38 komada..Sutra mi je ostalo u rastilu tridesetak komada, raznog voća...
Koristio sam kalemarske gumice ( prilično dobro sam uvežbao) i vosak, tjt fitobalzam , inače uvoz iz Italije...
Za rezultate ćemo sačekati...
 
Ja sam juče na licu mesta u njivi kalemio nekoliko pupova trešnje.... ali pošto je duvao vetar... verovatno biće propala stvar... osim ako onaj odozgore ne kaže drugačije...
Koristim onu foliju za kalemljenje ali pošto mi je ponestala dok ne kupim drugu koristiću trake od kese za zamrzivač.
 
Da Miroljube, verujem, ja sam tutkalo koristio prošle godine i nemam zamerki..Ove godine sam kupio i jedno i drugo...i tutkalo i fitobalzam, a i tutkalo od prošle godine nisam istrošio , tako da sam njega ( u manjoj meri- tamo gde mi je bilo manje važno, prilikom vežbi) koristio...Ajde rekoh da vidim i da probam sa tim fitobalzamom, pa videćemo....nezgodno je malo što četkica od danas do sutra stegne i što se malo umažeš...Ja sam fitobalzam mazao i preko onog dela gde sam motao gumicu...bilo da sam radio na engleski ili na procep...
Danas sam u rastilu iskalemio 29 voćki i to jabuke ,trešnje, i kruške, sve na divljoj podlozi...ostalo mi je 5 komada belošljive za iduću godinu. Tu nameravam kajsiju, da nakalemim, ali su sadnice dosta niske, pa neka porastu ove godine...
Nego, ja sam hteo nešto drugo...najavljuju neki mraz u martu...a prošle godine sam video neki video i -ili je neko pisao o tome...
Radi se o postavljanju plastičnih kesa preko kalemljenog dela???
Da li neko ima preciznija saznanja o tome , ili je već probao sa tim kesama...? Da li to može biti efikasno u zaštiti kalem spoja od nekog mrazića?

- - - - - - - - - -

Ja sam juče na licu mesta u njivi kalemio nekoliko pupova trešnje.... ali pošto je duvao vetar... verovatno biće propala stvar... osim ako onaj odozgore ne kaže drugačije...
Koristim onu foliju za kalemljenje ali pošto mi je ponestala dok ne kupim drugu koristiću trake od kese za zamrzivač.

Ne razumem, druže, zašto ti je smetao vetar?
Jel si mazao nečim?
Ne može to tako brzo da isuši mesto kalemljenja...
I kod mene je duvalo jako( gore na brdu u vinogradu), da sam jednog momenta pomislio da odustanem , zbog hladnoće...

- - - - - - - - - -

Koristio sam i ja prošle godine streč foliju, i mogu ti reći da sam imao primitka i sa time....
Ali ipak sam ove godine koristio gumice...i mogu ti reći da su dobre ...oseti se kad stegneš...mesto se zatvori...i kad namažeš odozgo...mora biti dobro...
 
Kažu da nije dobro da se kalemi kad duva vetar. Nisam mazao ničim već samo uvijao onom folijom za kalemljenje. Juče sam riljao po onom vetru i danas osećam leđa pa mi nije bilo prijatno kad sam danas kalemio.
Kalemio sam iz ruke trešnju ostale mi grančice od plemki i par podloga što tako mogu da se nazovu. Pupovi plemki imaju zelenu tačku pa i od toga se ne nadam previše.
Nadam se da mi se 'omladi' jedno dva tri kalema što sam danas kalemio a plemke sam 'pozajmio' od komšije. Pupovi još uvek nisu krenuli. Prošle godine sam prolazio pored ograde i ubrao dve tri trešnje. Krupne crvene srcolike. Nisam ih probao al su probala deca i kažu da su slatke a sitna koštica.
Obeležavam te kalemove i pišem 'komšijska' a moja deca se čude i pitaju koja je to sorta. Ja kažem najslađa....

Kažu da najbolje uspeva kad se tako 'pozajmi'. Al moja teorija kaže kad 'pozajmiš' od nekoga i od tebe neko 'pozajmi'... Savetuju da se prekrstiš i da kažeš oprosti Bože al danas je sve više onih koji umeju da se krste....

Najvažnije je da se vežba. Za sadnice ćemo kod naših rasadničara sa foruma... to je ipak najsigurnije.
 
Nazad
Vrh