Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Gorski, izgleda da si u pravu, zakasnio si...
Ja sam prošle sezone poranio sa uzimanjem plemki, ali sam zato ove uzeo tek u januaru ( sredinom i krajem meseca)...
I jedva čekam da počne sezona kalemljenja na otvorenom.
U međuvremenu , danas sam , upravo, nakalemio nešto vinove loze...
Ove godine sdam nabavio i prave gumice a i kalem-vosak...da me ne kritikuju zbog izolirke i tutkala, odnosno drvofiksa...
 
Ja sam ranijih godina dok sam bio pocetnik kalemljenja razmisljao da kupim te makaze za kalemljenje da bi lakse kalemio ali tokom godina se covek izvesti sa nozem i nauci da ga kontrolise i pravi ravne rezove onda vise nema potrebe za makaze :osmeh:.
Makaze nisu lose ali kada se sa njima kalemi kalem grancice moraju biti slicne ili iste debljine (kad su grancice iste debljine i noz na makazama nov i dobro sece onda su ti rezovi idealni i trebao bi biti veliki procenat primanja ukoliko naravno odradi se sve u pravo vreme ) dok kad se kalemi sa nozem moze vise da se manevrise i radi sa njim razne vratolomije a i kad se zatupi moze lako vise puta da se ostri dok nozevi na makazama ne znam dal mogu da se ostre rucno ili moraju nakon nekog vremena koriscenja kad se zatupe da se kupuju novi.



@ gandrad

I ja sam planirao kalemiti lozu ove godine ali nisam mogao tacno da se odlucim kada da to odradim pa sam se odlucio na kraju jos da sacekam malo sa kalemljenjem, a ti si je sad kalemio pa mozemo posle videti razultate tvog vremena kalemljenja i mog pa ce mo utvrditi ko je potrefio pravo vreme.

Pre par godina sam probao kalemiti lozu u vreme kada je slinavila i od 10 kalemova prijem je bio 0 tako da ovaj put taj period izbegavam da izaberem kao vreme pocetka kalemljenja.
 
Ja nemam makaze...Koristim nožić, kupljen pretprošle godine u apoteci(već je prošlo toliko?), a inače imam još tri nožića -peroreza naoštrenih i spremnih uvek u torbici...Navikne se na rad sa tim, a i može se postići i brzina i rutina da što kaže Mišo budu identični rezovi...
Ja sam danas već vežbao po šumi i kalemio trešnje, kruške, stenli i mušmule, a plemke sam skidao isto danas...Doduše trudio sam se da ustvari uvežbavam rad sa kalemarskom gumicom, jer sam dosad radio sa izolirkom...

Mišo, ja sam kalemio lozu unutra "iz ruke" kako se to već kaže...A podloge i plemke sam spremio još u novembru mesecu...Sve je to bilo u podrumu u piljevini....Juče sam to nakalemio i pobo u mešavinu peska i piljevine, pa ćemo na proleće staviti u "rastilo"...
A za rezultate...pa videćemo....javljam svakako...
 
Danas kog mene procvetao dren.
Za dve do četiri nedelje(u zavisnosti od temperature)procvetaće migavac.
Ja ću ovih dana kalemiti na otvorenom,trešnju i kajsiju.

- - - - - - - - - -

I ja sam planirao kalemiti lozu ove godine ali nisam mogao tacno da se odlucim kada da to odradim pa sam se odlucio na kraju jos da sacekam malo sa kalemljenjem,

Niko se izgleda nije ozbiljno bavio prekalemljavanjem vinove loze.
Pokušaću ovih dana na rascep.Mislim da ne teba čekati intenzivno kretanje sokova.
 
Ove godine po kalendaru jos nije vreme za kalemljenje ali ako gledamo po stanju na terenu pupoljci se vec zelene na dzanaciri, tresnji a na kajsiji svetovi u fazi balona, bilo previse vruce pa su vocke uveliko krenile da se bude iz zimskog sna tako da ce kalemljenje ove godine poceti ranije nego obicno.
 
Da, baš tako sam i ja...Izgleda da je to najbolji period...bar što se iz mog iskustva, može zaključiti... od ove i od prošle godine ( i nije neki reprezantivni period, al šta ću kad sam tek prošle godine počeo da se zanimam za tu radnju)...
Ja ću sačekati još nekoliko dana , najviše da vidim kakvo će vreme biti...Ipak je bitno da u periodu od nekoliko dana ne padne neka "obilna" kiša, ( ovo "obilna" je svakako diskutabilna odrednica) ili neki jako topli period...
 
Je l' ovo pravilno zarezana plemka pri kalemljenju na procep, mora da ostane kora sa obe strane?
k9w4u1.png
 
Pa ne cepaj podlogu po sredini, vec sa strane onoliko koliko je potrebno - pa da se i sa druge strane plemka uklapa na kambijum.
Tada plemka ima duplo vecu povrsinu spoja.

Fotografija0001%2525285%252529.jpg
 
Poslednja izmena:
Koliko sam skontao plemka se zareze kao trougao. Javite kada cete kalemiti, ova godina je cudna pa mi neiskusni nemamo pojma kada treba.

Sent from my Lenovo X2-EU using Tapatalk
 
Ljudi jel kalemio neko nesto ove godine?, ja jos do sad nisam nista kalemio a spremam se da kalemim kajsije, kruske, jabuke, tresnje.

Gledam na podlogama sljive vec poceli da se otvaraju listici na pupoljcima tako da ove godine sve pocelo ranije nego inace.
 
Ja pocinjem po malo prekosutra sa visnjom, moj starac planira da mi pomaze ali uporan covek da plemke ne sece na dva pupoljka vec da ostavlja vrsak duzine desetak centimetara, on je kao prvo tanak, zatim predugacak i ima previse pupoljaka, da li sam u pravu ? I ako bas bude zapeo da li da ga pustim tako da kalemi ili da probam da ga odgovorim???

- - - - - - - - - -

Inace, hteo sam da kalemim stenlej ali dzenarika krenula kao luda.

- - - - - - - - - -

Mada mislim da podloga i moze malo da krene, nije ni bitno, plemka stenleja miruje i dalje, nece on jos.
 
Nikako ne koristi vise od 2 pupoljka, ja sam pre kalemio prve godine kada sam poceo kalemiti krusku sa 3-4 mozda cak i 5 pupoljka vise se i ne secam davno bilo :) i primilo se i to ali smatram da je 2 pupoljka dovoljno ako se kalemi nisko, izuzetak je npr kajsija visoko kalemljena jer se iz tih pupoljaka razvije krosnja.

Mislim da je sada pravo vreme za kalemljenje sljive iako su malo krenuli pupoljci, ranijih godina sam ja pre kretanja pupoljaka vec sve iskalemio ali ove godine pocela godina ranije il ja kasnim.
 
Rakovac, nemoj starca da ljutiš...
Šalim se malo, naravno..
Nego, zašto insistira na toliko pupoljaka, jel ima neki razlog, šta kaže, kako obrazlaže?
Pitaj ga...
Džaba ćeš ga odgovarati...
Nego sutradan , zaredi pa skrati to...i namaži ozgo vosak ili lepak o gotovo...he he he ...
Nego ljudi stvarno da li da počinjemo sa kalemljenjem???
Ma mene već par dana vuče da počnem...Doduše ja sam već probao , vežbe radi, po šumi onako bez veze...doduše, vežbao sam rad sa gumicom, jer sam dosad koristio izolirku...a i vosak sam nabavio...
Ma nema ovih iskusnijih da se jave...Knez; Kreketalo; Komadara...oni bi znali kad da se počne...
Moje su plemke u frižideru, sa te strane ne brinem...ali sve je već krenulo i rezidba voća i vinograda, trnjina samo što nije procvetala, ljubičice stigle..Očigledno jedna od ranijih godina...
 
Danas sam prolazio pored kuce jednog starog kalemara,nisam mogao da ne stanem i pogledam negove kajsije.
Na moje veliko iznenađenje,njegove kajsije još uvek su u fazi mirovanja.
-Sećam se tog starog Čeha,imao je kuću koja je imala isti krov kao Titova u Kumrovcu,živa ograda pod konac i dvorište u kome je sve na svom mestu.Na žalost Čeh već dugo nije na ovom svetu,sada tu niko ne živi na kapiji je katanac,ali je i dalje sve lepo i pod konac.Potomci su izgleda odgovorni ljudi(ja ih ne poznajem) koji nastavljaju gde je stari Čeh stao.

Uzeo sam nešto što se moglo dohvatiti preko ograde i nakalemio u procep,na migavcu visoko.
 
Nazad
Vrh