Kako povećati natalitet u Srbiji?!

добро јутро што би наш народ реко ко није нек му цркне телевизор .Јел у том Моноштору може и да се пеца па да спојим лепо и корисно
 
Dobro jutro.Sve može u Monoštoru.Idemo u martu pred početak setve opet pa se možemo organizovati.Eto u Somboru bilo kiše samo kod mene jok.Izgleda su meni ugurali neku škart garaganku dok su Goran i Kameni ekstra prošli. :udri:
 
Pozdrav svima na forumu, vidim da ste se raspisali ali ste poprilično po meni otišli u off. pošto smo već u offu da dodam i ja koju.
Bila u SADu 6 meseci kao student sa namerom da se vratim u SAD po završenom faxu. Bilo mi je super lepo sam živela sama radeći dva posla sa srednjom školom i odličnim poznavanjem engleskog(bila sam turistički vodič i šanker u ozbiljnoj vinariji) a planirala sam da se vratim u SAD kao lekar. A onda sam skontala da radim 10-12 sati dnevno, da bih otprilike toliko radila i kao neki prosečan lekar na nekoj klinici i odlično zarađivala, ali da je dobla fola štoi bi ti sistem uzeo sve što si zaradio. Uredno bi platio poreze, kupio kuću u kraju koji ti sleduje zbog tvog zvanja, kola takođe, naravno na kredit, imala problem da se udam, što zbog nedostatka vremena što zbog toga što bih teško našla nekog ko je pravoslavne veroispovesti i nekog ko ne duva, decu bi mi preuzeo sistem veoma rano, oni bi imali krizu identiteta, što nije nimalo naivno, koliko god nekima od vas to izgledalo smešno. Vratila sam se računajući da radeći i ovde 10-12 sati dnevno mogu pristojno da živim. Ne radim toliko ali za naše uslove živimo zaista pristojno. Moja je poenta da svako ko to želi treba da ode i proba. Ima tu mnogo za i protiv, nisu po meni samo finansije u pitanju, svako za sebe treba da izvaga sa čim može da se pomiri a šta mu smeta toliko da na određenom mestu ne može da živi.
Ono što sam primetila je da nam tamo negde ne smeta da radimo po dva posla i to na crno i neprijavljeni bez osiguranja i da živimo u ćumezima, jedemo škart i pušimo krdžu, a ovde smo gospoda sa radnim vremenom od 7-15h i nikako drugačije. Zatim ne razumem ni ove mlade žene što rade kod kineza, po smrdljivim i ledenim lokalima za 12000 dok im bašte i plastenici neobrađeni, pa samo za porodicu da proizvedu, pa će imati više od toga koliko ih kinez plaća a robuju kinezu koji se iselio iz svoje zemlje jer je tamo socijalna kategorija i došao kod nas da bude gazda. Ili kad sam prošle godine tražila pomoć u kući, da bude u kući skuva ručak, počisti, opegla veš jer sam ja bila u plasteniku i bašti, to tek niko neće da radi, traži 500 din/h. Pa toliko nije ni satnica lekara. Valjda joj je ispod časti da se kaže da je nekome spremačica a nije joj ispod časti da bude prodavačica. Ali zato prva kuka kako se nema uslova za rađanje. Tačno je država nam je u haosu ali da smo lenčuge koje misle da ih sleduje više(ne znam samo na osnovu čega) nego što radimo i to je tačno.
Po meni je glavni problem ove vlasti poremećeni prioriteti da ne bude da je ovde sjajno. Umesto da ovo što daje za strane investitore pretoči u poljoprivredu i preradu hrane, u pomoć pri samozapošljavanju, da reguliše uvoz hrane, kao i monopole pri otkupu i izvozu ona od svojih ljudi pravi robove u stranim kompanijama, a mi joj to dopuštamo i još idemo kao ovce na klanje. Ali i ova vlast je nečiji rob...
Ne treba nam treća plata za majke sa više dece. To je i u mnogo ozbiljnijim zemljama finansijski neizdrživo, a ne u našoj kad većina onih koji rade, rade za minimalac, a oni koji ne rade žive od maminih i tatinih penzija. Treba nam vlast koja ako ne pomaže onda barem ne odmaže, pa ko bude radio imaće.
Mada mislim da su finansije puno puta samo izgovor za nerađanje. Sad većina razmišlja, kako da imam više dece od jednog, jer kako da mu kupim patike od 10-20 hiljada, dobar telefon, svaku eskurziju, letovanje, zimovanje, da mu kupim stan, skućim ga za ceo život da se ne muči. Suprug i ja smo iz radničkih porodica gde su očevi nekih 90tih proglašeni tehnološkim viškom. Patike sam kupovala sebi i sestri nakon berbe višanja svake godine a ostatak leta sam radila za letovanje, moji su mogli da nam priušte hranu i najosnovniju odeću sve preko toga snađi se sam. Radili smo i suprug i sestra i ja i njegova sestra preko studentskih zadruga čitavo vreme studija i svi smo završili fakultete, suprug mi je doktor tehničkih nauka. Živeli smo u studentskim domovima, jeli u menzi. I nismo bili jedini, bilo je mnogo sličnih nama. Divan period mog života, nikada ga ne bih menjala. To nije bilo tako davno i nije mi jasno šta se tako brzo promenilo da pomisimo da su nam deca svilena i nesposobna i da treba da ih obezbedimo da mogu da uživaju do kraja života. Čovek je po meni stvoren da radi, naravno ako je zdrav.
Bojim se da nas ova demagogija po forumu zaista nigde neće odvesti. Bolje da radimo:osmeh:
 
Po meni je glavni problem ove vlasti poremećeni prioriteti da ne bude da je ovde sjajno. Umesto da ovo što daje za strane investitore pretoči u poljoprivredu i preradu hrane, u pomoć pri samozapošljavanju, da reguliše uvoz hrane, kao i monopole pri otkupu i izvozu ona od svojih ljudi pravi robove u stranim kompanijama, a mi joj to dopuštamo i još idemo kao ovce na klanje. Ali i ova vlast je nečiji rob...

Pa problem ove vlasti je sto svima od njih 'vladanje' prvi posao, i oni neznaju bolje jer u stvari nisu ni imali dana radnog staza bilo gde pre ulaska u politiku. Dali je logicno da takav profil 'strucnjaka' vodi ekonomiju 'firme' kao sto je drzava?
Subvencijame po radnom mestu od preko 10k€, se daju iskljucivo za strance. Svi znaju kojike su plate u tim firmama i kakvi su uslovi. Nisam cuo da je bilo koja nepolitizovana domaca firma dobila tu vrstu subvencije. Ocigledno rade po necijem diktatu, ali sa nasim (narodnim) novcem..

Sto se tice spremacice/kuvarice koja trazi 500 din/h, ako je 'prava' to cak i ovde vredi najmanje toliko. Nebih rekao da je pravom doktoru(lekaru) satnica manja od te kada radi na 'crno', znam koliko stomatolozi naplacuju svoj radni sat..
 
Čupo, šta je to što ste naveli u svojem pisanju normalno za svaku bolje uređenu zemlju a nenormalno za Srbiju. Zašto bi se ustručavali želja za nekim normalnim životom kao i nečega savnim normalno što bi priuštili svojoj deci. Mobilni telefon? Letovanje? Zimovanje? Ekskurzije? Sve je to normalno.
A to što se u inostranstvu trude da zarade i rade dva posla rade to zbog toga što se tamo plaća rad. U Holandiji se pola radnog vremena raznošenja pošte plaća 500 eura a to ovde mogu da sanjaju veliki broj zaposlenih a oni na crno mogu da sanjaju slobodan dan.
Naravno da želimo da bolje živimo u svojoj zemlji i da nas naši sunarodnici i državni i privatni tretiraju kao osobe i radnike baš kao što su Vas tretirali tamo u SAD. I da nas plaćaju tako isto.
 
Poslednja izmena:
Čupo, ti i muž ste visokoobrazovani, plus on spada u moza 1% ljudi koji imaju doktorat iz neke ozbiljne struke, ne računam ove sega mega doktore. Imali ste opet uslove da studirate sto vecina nema, radili ste ali su vam i vaši sigurno pomagali. Kada familija ima 2 plate koje imaju ljudi koji su visokoobrazovani onda se ovde živi bolje nego u inostranstvu. A šta da radi neko koji nema nikakvu školu i radi za 200 e bez neke perspetkive da će imati platu kao sto vas dvoje imate. On jadnik beži, nema druge opcije. Svaka čast za vaš uspeh.
 
Svaka cast gospodji sto ceka cetvrto dete. Sto se toga tice, svako postovanje! Sto se tice bahatosti doticne:

Gospodju sam kritikovao zato sto Srbe naziva neradnicima! Sto je apsolutna glupost! Svuda u svetu Srbi se kotiraju kao najveci radnici! Ne samo Srbi iz Srbije, nego generalno svi ljudi sa prostora bivse Juge! Gde rade bivsi Jugovici tu su podignute radne norme!

Gospodju sam kritikovao zato sto je ispljuvala zene koje rade kod kineza za platu duplo manju od minimalca, nisu te zene krive sto nemaju bolji posao pa rade daj sta das...

Post koji je napisala ne prilici nekome ko se predstavlja kao doktor...

A vi sto brisete postove ako hocete obrisite i ovaj... :ppozdrav:
 
Ja upravo i kažem da su Srbi u drugim zemljama najbolji radnici sem u svojoj.
Žene sam kritikovala zato što pristaju na to a ne bore se da im bude drugačije. Moja komšinica od 60 i kusur godina radi u plasteniku i bašti ide na pijacu i ne žali se ali se žali njena snaja koja radi kod kineza. Taman posla da nešto pomogne svekrvi ni za sebe da nabere a kamo li da ode na pijacu.
Ne znam zašto moj post ne priliči doktoru. Ja sam ljuta na svoj narod koji neizmerno volim, koji je nebrojeno puta stradao, živeo u katastrofalnim uslovima ali se borio. Ljuta sam zato što sam sigurna da možemo bolje nego da budemo nečiji robovi.
Što se moje satnice kao lekara tiče pošto sam pročitala da je neko izrazio sumnju ja imam 380din/h radeći u dz. Ne žalim se na svoj život i to koliko imam, naprotiv. Nisam rađala decu zbog države i ne očekujem da mi ih država izdržava.
Sestra i ja smo se školovale od plate medicinske sestre, suprug je bolje prošao jer su njegovi dok su bili živi čuvali koze pa je imao malo više od mene. Nije nam ništa falilo, ali smo nemajući puno imali ambiciju i glad da steknemo zato mislim da deca ne trebaju sve da imaju. Treba za nečim da budu "gladni" da nešto žele da bi imali ambiciju i volju da rade. Ako im se sve podrazumeva kao nešto što će dobiti zašto bi se mučili. I to je po meni ok dok god imaju nekog ko će brinuti o tome, ali hoće li biti sposobni da brinu o sebi kad jednom ostanu sami?
Izvinite ako sam nekog naljutila i uvredila, post je napisan u afektu, prosto mislim da možemo bolje ali da svako krene od sebe i svog dvorišta. Postalo je velika sramota živeti i raditi u selu a ja baš mislim da je u proizvodnji i preradi hrane na sopstvenoj zemlji, budućnost. Možda grešim ali ja sam to odabrala.
Pozdrav svima
 
Poslednja izmena:
Da se vratimo na temu, danas orezivao voćnjak braći arapima u Somboru,potez prema Bezdanu,tu su pokupovali oko 15 kuća, negde oko podne stiže kombi njih 7-8 pitam nekog radnika ko su sve ovi kaže, to su deca od glavnog gazde,došli u obilazak jer grade punom parom.On ima sa jednom ženom 15 dece, i ti svi dolaze u Srbiju.Dvojica prilaze, malo u priču iz Dubaija su, jedan je policajac drugi radi u bolnici,pitam ih kolika je plata kaže 5000 eura a ovaj drugi 5500 eura.Ali kaže život je skuplji,pitam koliko košta hrana i piće,kaže običan ručak u restoranu oko 20 eura,a flaša coca cole od 2 litra 2 eura.Reko to je duplo skuplje nego kod nas,a plate su vam veće 20 puta.Kad sam mu ja rekao da su ovde plate 200 do 300 eura,kaže on to je ok za jedan dan,ma ne za jedan dan reko nego za mesec dana,nije mi verovao.Eto tako sad se bar nećemo bojati da nam natalitet opada,biće dece samo će biti malo crna :haha:
U prilog tvojoj prici, jedinih 5 opstina sa pozitivnim prirodnim prirastajem su Presevo, Bujanovac, Novi Pazar, Novi Sad i ne mogu da se setim pete.
Naravno tu se ne uzima prirastaj na primer Romske populacije u opstinama koje imaju negativan trend.

U prevodu, za najvise 50 godina Srbi ce biti manjina u svojoj rodjenoj drzavi.
Mislite o tome.

Znam da ce na ovo replicirati neki nepismeni mornar ili slicni njemu, a sa takvima je diskusija nepotrebna, jer ako nisu videli koliko je komunizam unazadio drzavu Srbiju, nema svrhe objasnjavati im bilo sta.

U zdravlje braco Srbi.
 
a niko ne napisa kako da se reše problemi
Ниси, изгледа, пратио тему од почетка. Предлога је било ал' су се утопили у офф.
Дискусију око кривице "комуниста" и ројалиста можемо прекинути истицањем правог кривца. Цар Лазар (свети). Уместо да здраво сагледа своје могућности и да да Турцима логистику на путу ка Бечу и онда их дочека десетковане и натоварене па им мајку мајчину, он бира царство небеско а народ ко ј... Сад би нас било ....
 
pratim temu (na casu) nisam odremao vrlo pomno a i nisu bili baš neki vecinom bilo o razbijanju malera i o nesposobnosti da se neko ženi više se sprdali sa time nego neko rešenje da je dato ne baš treba ono da ti dovedu mladu za ruku vec kako zaustaviti bežanje i iseljavanje pre svega sa sela a i iz zemlje jeste to kompleksan problem ima mnogo zašto i zato ali u mnogome svi nešto pricamo i znamo krivce a oni i dalje su tu, e tu je problem niko javno da podigne glas u ime svih zarad buducnosti svih a ne samo dok se ne ogrebe o funkciji ili okoristi sa matrejanim i nematrijanim stvarima
 
:bravo:ali i tu ima caka bez druge složne strane (žene - devojke) kako vec hoce da se zove u toj prici nema nicega ,smo se pocelo propagiratida je dobro biti pozadinac /ka i da se svet vrti zbog njih da sad i ja ne pravim :off_topic: zbog doticnih jer su ona napredni strucnaci u podizanju i stvaranju bolje srbije gde ce nam buduci naraštaji bolje ziveti a mi im obezbediti naravno pocetak te bolje buducnosti
 
Bilo kako bilo u "jevropskim" državama je bilo a i sada je ljepše za živjeti za čovjeka i porodicu u svakom smislu koje god on bio nacije pa i za komuniste . MOžemo prosipati demagogiju i filozofiju ali ogromna većina ljudi iz bilo kog kraja svijeta bi radije živjela tamo , znači i radno vrijeme i poslije radnog vremena . Kako sad ubijediti milione ljudi da je Komunizam bolji . Možda možeš i to Bradonja , ali u svojoj mašti.
 
Можда ће велике компаније (типа Кока кола) да помогну наталитет. Стари пију ракију а млади колу а ако нема младих нема ни потрошача за њихове производе?!
 
Nazad
Vrh