Kajsija

Ali ne celo stablo vec samo malo jer hoce da pukne kora na tom mestu gde je mazano.
ja ne bi nikom preporucio mazanje sa mascu, mi smo pre 3 godine mlade jednogodisnje tresnje namazali da ih srne i zecevi ne diraju (i resili smo problem srna i zeceva, to stoji), ali zato je kora sva postala crna i ispucala, nanekim mestima je i doslo do uginuca kore..
Moje misljenje je da nije samo mast razlog, nego je verovatno kansije koriscenje Captan-a za prskanje bio glavni razlog da se mnogo sadnica ostetilo, i trebalo im godinu do dve da se oporave...
To sa mascu ili slicnim stvarima je bolje da se oprska ili namaze deo zmeljei li ograde do medje, da ih tera miris uzegle masti, ali ja stabla ne bi mazao (pogotovu ako se koristi Captan, a moguce je da ima i drugih materija koje izazivaju velika ostecenja kad se pomesaju sa uljem/mascu, tj postaju fitotoksicna)..
U principu svaki pesticid na kome pise "ne mesati sa uljem i uljnim formulacijama" ne bi smeo da se koristi ako se stabla mazu mascu ili uljem..
 
Zbog toga sam i napisao da se maze jako malo. Ja sam svaku sadnicu samo pipnuo cetkom i tu je naravno pocrnela i ispucala kora , ali sam spasio zasad jer su mi srne pravile ogromnu stetu. Sad 6-7-8 god. kasnije nema nikakvih tragova na kori. A probao sam svasta i samo je ovo delovalo. Ili takodje je dobra varijanta celu mrezicu namazati mascu i kora ostaje netaknuta , kod mene je i to delovalo !
 
evo i par slika, ovo je sredinom oktobra 2020te, a mazano je u prolece te godine, vidi se ostecenje kore.. na gomili sadnica je bilo tako, ili jos gore od ovoga, negde je i bila velika nekroza tkiva...

zEbakgj.jpg
Fo2uIn5.jpg
hQ8hQ1Q.jpg
 
Zbog toga sam i napisao da se maze jako malo. Ja sam svaku sadnicu samo pipnuo cetkom i tu je naravno pocrnela i ispucala kora , ali sam spasio zasad jer su mi srne pravile ogromnu stetu. Sad 6-7-8 god. kasnije nema nikakvih tragova na kori. A probao sam svasta i samo je ovo delovalo. Ili takodje je dobra varijanta celu mrezicu namazati mascu i kora ostaje netaknuta , kod mene je i to delovalo !
mislim da je bolje mazati ili prskati deo parcele na medji, ili po zemlji, ili po rastinju na medji, u sustini njih tera miris uzegle masti ili ulja (verovatno zato sto misle da je tu neka uginula zivotinja, i beze od toga instinktivno)..
komsija mi reko da je stavio kozu od oderane svinje po obodu parcele (posto i to posle nekog vremena se usmrdi) i tako odbijao zeceve i srne... ali u tom slucaju bi je trebalo vezati za neki stubic u zemlji da je psi ili lisice ili sta vec tu moze da dodje ne odvuku negde...
u svakom slucaju, princip je mirisom ih terati da ne udju u parcelu i da beze dalje...
 
Da , da tako je bilo i kod mene samo sam malo manje mazao. A mezicu sam mazao obilno koliko je moglo da stane na nju. Ostavljao sam i kozu od svinje mnogo puta. Stavim je na sredinu njive i kroz nju pobijem stub u zemlju da ne moze divljac da je odvuce i nista nije vredelo. I ljudsku kosu zavezanu u lopticu od najlon carape na svaku sadnicu, najlon kesu, novogodisnje ukrase i cd disk takodje na svaku sadnicu. Nista nije vredelo , ali je interesantno izgledalo. 😀 Samo mast na sadnicu je delovala.
 
Poslednja izmena:
To sa mazanjem oboda parcele je glupost. Srna, zec, ovca..... su biljojedi, i jedu isključivo biljke. Nikako neće jesti mast koja je namazana na biljci i samim tim i koru ispod masti.
Nikakvi mirisi užegle masti i slično razbacano okolo ih neće oterati....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
To sa mazanjem oboda parcele je glupost. Srna, zec, ovca..... su biljojedi, i jedu isključivo biljke. Nikako neće jesti mast koja je namazana na biljci i samim tim i koru ispod masti.
Nikakvi mirisi užegle masti i slično razbacano okolo ih neće oterati....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
a kako funkcionisu repelenti onda po tebi?
 
Repelenti su nešto drugo, ne užegla mast...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Postojao je ranije hrvatski Kunilend ali ga nazalost nema vise. Bio je efikasan. Sad ne vidim kako efikasno resiti problem a da ne naskodis biljci kao sa mascu. Ja samo stavljam mrezice ali sam primetio da mi ih srne svlace i opet gule koru. Za zeceve je dovoljno.
 
Postojao je ranije hrvatski Kunilend ali ga nazalost nema vise. Bio je efikasan. Sad ne vidim kako efikasno resiti problem a da ne naskodis biljci kao sa mascu. Ja samo stavljam mrezice ali sam primetio da mi ih srne svlace i opet gule koru. Za zeceve je dovoljno.
https://www.kupujemprodajem.com/pol...a-pesticidi/oglas/27078623#mhs0-1670242813282
Ja sam kupio ovde pre par god. , ali sam u medjuvremenu resio problem pa ga nisam ni iskoristio. Mislim da ga i dalje imaju u ponudi.
 
Dali je 3.5m x 4m cesto?? Redovi ne bi isli jedno naspram drugog nego cik-cak.
Зависи од тога какву крошњу хоћеш и да ли би међуредну обраду радио уздуж и попреко. Можда си видео репортажу из Италије за викенд? Сад саде воћке као виноград: на првој жици обори стабло (прут) а после из њега пушта гране као водопије и провлачи као лозу.
Ja zaheftao na oko 10 mesta i opet mi srna na dve mlade koje su tek posadjene svukla mrezicu do zemlje i glodala koru.
Тешко је спасити од срне, једино да из зоолошког врта донесш неке запишане крпе од вукова. Што се зеца тиче: мрежице се праве 2 врсте и 3 грамаже. Има штанцованих пластичних и тканих од стаклених влакана. Ове друге (и теже) зец не скида (ко је голим рукама манипулисао са стакленом вуном зна о чему причам).
 
Ma koristim samo te od staklenih vlakana. Ako nista drugo znam po rukama kad secem. Zec ih ne skida ali pretpostavljam da je srna mu pitanju. Znam dfa ih ima u mom kraju. Uostalom ne znam koja druga zivotinja bi ih svlacila do zemlje i glodala koru.
 
Zec ih ne skida ali pretpostavljam da je srna mu pitanju.
Срна скине папцима без проблема. У Панчеву су ми све до једне воћке изгризле. Хтео сам после да узмем канализационе цеви Ø 50 па да расечем по дужини (добро би дошле да заштите и од тримера) ал' сам одустао. Зна се где која култура иде.
 
Verovatno i drugi imaju slične situacije sa ranijim sortama. Svakako da ovo vreme nije dobro za kajsije, jer ipak je zima, a temperatura bude dosta visoka.
 
kod mene tresnja nabubrela jos pocetkom januara, ne sve, ali onima na toplijem polozaju nabubreli cvetni pupoljci osetno...ne znam oce li ih hladno vreme koje sledi malo povratiti
 
Kakva je zima, tj nema zime možda bude i kajsija zrelih tamo negde kraj marta ili u aprilu....
Uhvatićeš dobru cenu.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh