Kajsija

Nije jasno koje si sorte imao. Jesu li to bas neke sorte sto stizu ranije od proseka ili hoces da kazes da si imao neke sa normalnim cvetanjem a sad bi zeleo neke koje cvetaju izrazito kasnije. Ako je ovo prvo u pitanju posadi madjarsku najbolju, zaklopacku ruzu, novosadske 4 i 6 i roksanu.
Ako je drugi slucaj tesko ces naci kajsiju koja toliko kasnije cveta od proseka da nema opasnosti od prolecnih mrazeva. Znam da francuzi imaju neke sorte sto stizu polovinom avgusta kao farbali, fareli itd i kasnije ali nisam siguran da li cvetaju dovoljno kasno. Tek sam ih posadio pa ce mi trebati par godina za licno iskustvo.
To sto si nabrojao najkasnije cveta, cak i hindokus (septembarska) cveta ranije.
Generalno sve kajsije cvetaju u 10 dana razmaka i tako je kako je - mikroklima dosta pomognee i manjak mraza u cvetanju ako je tako parcela 'podesena'.
 
Postovani clanovi ja sam Predrag Jeremić iz Mola, pocetnik sam u bavljenju vocarstva imam vocnak lesnika, sljiva i sad kajsija ba bi mi dobro dosle smernice oko odrzavanja i tretiranja vocaka za sto bolji prinos unapred hvala svima.
 
Pozdrav svima, je l može mala pomoć... koji je insekt u pitanju i šta da radim sa kajsijom, koliko je opasno?



IMG-20221108-160759.jpg
 
Postovani clanovi ja sam Predrag Jeremić iz Mola, pocetnik sam u bavljenju vocarstva imam vocnak lesnika, sljiva i sad kajsija ba bi mi dobro dosle smernice oko odrzavanja i tretiranja vocaka za sto bolji prinos unapred hvala svima.
Npk sa mikroelementima prehrana ide nabolje kad padne sneg, urea u prolece, kan u aprilu ili maju
Sve tri vrste koliko sam upoznat imaju problem sa monilijom
Za sljivu i kajsiju nakon zavrsetka cvetanja ide fungicid, nakon branja ploda dugi put i zimsko prskanje - prskanje se obavlja uvece kad pcele su u kosnicama, a trava pokosena da ne bi na rascvetali maslacak padao otrov pa posle pcela ga posecivala
Insekticid se koristi kod sljive par dana nakon zametanja plodova.
Uglavnom poseti zastitara u radnji koja se bavi prodajom pesticida pitaj ga za savet nek ti da datume i reci da ces tu kupiti sredstva pa ce ti dati neki kalendar prskanja.
Mada ako budes aktivan na forumu u periodu kada treba raditi zastitu tada su i te teme aktivne pa ces iz prve ruke saznati koji su preparati najbolji, ovako da ti sad neko sazvace celu nauku oko zastite - to niko na forumu nije doziveo.
Za lesnike nemam pojma.
 
Posadio bi izvestan broj sadnica kajsija. Sta bi mi preporucili izmedju NS4, NS6 i NS rodna. Mozda bi i Roksana dosla u obzir. Da li je bolji dupli kalem i da li je bolje uzeti dvogodisnje sadnice??
 
Npk sa mikroelementima prehrana ide nabolje kad padne sneg, urea u prolece, kan u aprilu ili maju
Sve tri vrste koliko sam upoznat imaju problem sa monilijom
Za sljivu i kajsiju nakon zavrsetka cvetanja ide fungicid, nakon branja ploda dugi put i zimsko prskanje - prskanje se obavlja uvece kad pcele su u kosnicama, a trava pokosena da ne bi na rascvetali maslacak padao otrov pa posle pcela ga posecivala
Insekticid se koristi kod sljive par dana nakon zametanja plodova.
Uglavnom poseti zastitara u radnji koja se bavi prodajom pesticida pitaj ga za savet nek ti da datume i reci da ces tu kupiti sredstva pa ce ti dati neki kalendar prskanja.
Mada ako budes aktivan na forumu u periodu kada treba raditi zastitu tada su i te teme aktivne pa ces iz prve ruke saznati koji su preparati najbolji, ovako da ti sad neko sazvace celu nauku oko zastite - to niko na forumu nije doziveo.
Za lesnike nemam pojma.
Greska. Urea moze u Vojvodini i generalno tamo gde su bazna zemljista jer ona zakiseljava zemljiste. Kan ide u centralnoj Srbiji i svugde gde su zemljista kisela. Znaci u prolece bacas dva puta ureu ili dva puta kan zavisno od ph zemljista.
 
Onda nemoj madjarsku najbolju. Ne trpi transport i ako je zrela vrlo brzo menja izgled u neprivlacan. Ona je dobra za sopstvene potrebe jer cim je uberes ti je i jedes. A njen ukus je jedan od najboljih. Zato se najvise i koristi za rakiju. Za konzum sadi roksanu i novosadske sorte. Mada mislim da bi bilo najbolje posaditi zaklopacku ruzu koja je dobra i za konzum i za rakiju.
 
Каква арома! Управо сам појео једну суву кајсију коју сам експериментално сушио на сунцу а сад је у папирној кеси у фрижидеру. Само сам их преполовио и сушио на сунцу 8 дана. Изгледа да је температура била висока па је на месту додира (црни плех из рерне) мало изгорела. Кад сам то приметио за другу туру сам припремио рабиц плетиво да не додирује плех. Мало је тврда али се у устима брзо опусти.
Следеће године ћу да одвајам по сортама да видимо која ће се најбоље показати. Исто сам поступио и са шљивом али код ње се осећа мало киселине.
 
Nazad
Vrh