Kajsija

Prosle godine, poslednjih par dana u februaru sam spricao bakrom a sad, kako je vreme poludelo, moracu dosta ranije..

Sve jos uvek miruje ali trebalo bi ispostovati sto ranije... a ubedjen sam da ove godine nece biti ni za pekmez..
 
Ja sam ih danas oplavio, ustvari zbog zdravstvenih razloga nisam ja nego drugar tj. njegov matori a ja ću sutra ako uspem da odem da vidim kakvo je stanje u voćnjaku.
 
Kajsija kada krene ne moze je zaustaviti hladnije vreme,samo moze malo usporiti.Inace kod mene ova godina lici na tu 2017-u,tada sam prskao 03.03.2017-e ,temperatura je bila +17,ujutro +5.Tada je prvo prskanje monilije kod mene radjeno 22.03.Inace je bio solidan rod.Znaci ako sada prskate u istoj fazi kao ranijene, cvetanje do polovine marta.Inace ko mene su te 2017-e temperature bile 4.03.+20, 07.03.+10 15.03. +11,18.03 +16...sve do 31.03 kada su dnevne bile od +22 do +25,jutarnje od 5 do 9 stepeni.Dakle bilo bas toplo i jos bez kise sto znaci da je non stop bilo suncano u drugoj polovini marta 2017-e.Sve u svemu videcemo...
 
Evo sada gledam 2016-u godinu.Kod mene tada u januaru prosecne temperature oko 2.5C,u februaru prosecna 9.2C.Bila samo 4 ,,ledena'' dana kada temperatura nije prelazila nulu.Mraznih dana bilo oko 15 sa samo 2x temperaturama ispod -10c.Tada sam prskao 11.02.2016 i pupoljci su bili u fazi ,,uocenih'' crvenih vrhova,kako je ja zovem.Temperature su i dalje bile iznad normale +12,13,14...jutarnje oko 2,3,4...Pocetak cvetanja kajsije je bio14.03.2016.Dakle,ako ste prskali danas racunajte ako budu ovako visoke temperature da ce pocetak cvetanje biti oko 15.03. I krajem marta je jos uvek bilo ne otvorenih cvetova.Dakle nije ovo nikakva ekstremna godina,manje-vise sve isto.Ta godina je bila ekstra rodna kod mene.
 
Mealy и Pele, дај Боже да сте у праву, али ја нисам оптимиста по питању ове године. Код мене данас већ има тих "уочених" црвених врхова, јуче их није било, а из искуства знамо како брзо то код кајсије иде. Неко захлађење за сад не најављују, све се мислим да ће већ крајем фебруара, можда првих дана марта да процветају. Можда је код мене то мало другачије, јер нас је снег у Крушевцу потпуно заобишао (мислим на прави снег, а не оно мало што је попрскало), док је само 50-ак километара од Крушевца снег падао, чак су и путеве чистили. Овде код мене је и киша слабо падала... Ових пар дана је изузетно топло, може и у мајици да се иде, јутарњих мразева има, али не вреди пуно кад су дани оволико топли. Нажалост ја не пишем белешке па не знам, али једну од тих година памтим да су кајсије исто веома рано кренуле, па је онда наступио хладан талас од 7-8 дана (не држите ме за реч) где је био дебео минус (типа -10, можда и више), што је значајно успорило вегетацију и отегло цветање. Сада једино добар минус може да поправи ситуацију, мада не мора ништа да значи, видећемо.
 
Ne valja da bude debeo minus ako su krenule, to moze da osteti cvet...ako je pupoljak malo nabubreo i ako su krenuli sokovi (ko sto jesu), onda i minus 10 moze da napravi prva ostecenja na pupoljcima (treba ispod minus 15 pa verovatno i nize da sve izmrzne, ali to sve zavisi jos od mnogo cega, ne samo od stadijuma pupoljaka)..

Imas na ovom linku na primer koje su kriticne temperature za svo voce, pa i kajsiju (okvino naravno, ali makar imas osecaj koja je manje vise):

Ono sto nam treba je da se vreme vrati u "normalu" tj da prosecne temperature budu oko 2-4 stepena za ovo doba godine, znaci nocu blazi mraz a preko dana da ne ide puno iznad 5-6... Po prognozi po svemu sudeci to nece da se desi izgleda, pa moze da se ocekuje tamo negde oko ili malo posle 15og marta cvetanje...Trebalo bi one sve to da idrze, ko sto su i prethodnih godina kad se to desilo, jedini problem je da naidje neki bas hladni talas iz sibira, onda nema velike pomoci, ali za sad ga srecom ne prognoziraju...
 
Mene ipak nije mrzelo tj imao sam vremena pa sam kajsije jos jednom oprskao bakrom u nedelju. Podsecanja radi prvi put sam prskao pocetkom februara.
Pupoljci se ponegde crveneli, ponegde cak i listovi.
Oprskao sam sa 40-50 grama fungurana na 10 litara, po granama je ostalo plavo bas ih okupah pa javljam dal sam sta spalio da znamo a ne verujem.
Bilo je polu suncano polu oblacno a temperatura 13 stepeni.
Videcemo i da li ce se smanjiti tackavost plodova tj supljikavost lista gljivica, to me najvise i zanima.
Ostale tretmane cu isto kao uvek, protiv monilia laxa oko cvetanja, zatim precvetavanje insekticid i fungicid, obicno sam koristio kaptan tj Merpan, ove godine cu mankozeb tj Mankogal.
Posle ide protiv trulezi, mesec dana pre berbe i dve nedelje pre berbe.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
ne brini se ti za bakar, ne moze on nista njima i mnogo veca koncentracija u ovom periodu (kansije je druga prica kad krenu listici)... cisto da znas da su u americi mnogo vece doze (oni doziraju po hektaru, a ne kao koncentracija, tj ako bi isli sa nasom koncentracijom, potrosili bi oko 3000 i vise litara vode po hektaru starog zasada, tako da nema sanse sa nasim dozama ni da pridjemo tome sto oni rade (a kod njih je to po PS-u)...
proveri jos jednom za mankogal, nisma siguran da ti on ide u kajsiju tj da deluje na bolesti (kaptan deluje sigurno)... Mozda i gresim, pricam napamet, nsima citao odavno za kajsiju, ali proveri jel registrovan za te beolsit i ako ne, koristi bolje kaptan (mi nikad nismo koristili mankogal u breskvi, a cini mi se da je i kajsija ista po tom pitanju, pa proveri za svaki slucaj)...
kaptan ti deluje i na trulez (salbo, ali deluje), pa cak i veoam slabo i na pepelnicu.. ja sma ga koristio leti na breskvama, u kombinaciji sa kumulusom, za trulez, supljikavost i pepelnicu do 15 dana pred berbu, a onda ide sistemik 2 puta (signum ima karencu cini mi se 7 dana, a mislim da je jedan od boljih pred berbu protiv trulezi)... U kisnim godinama smo imali relativno malo trulezi sa takvim radom, mislim da bi i za kajsiju slicno trebalo da deluje...
 
Cisto da znas Merpanu je karenca 21 dan.
Moj utrosak vode je bio 75 litara na 10 ari, ali tu imam i jabuke i kruske koje oprskah, nebitno al eto utrosak mi je 700-800 litara na hektar. Kazu da ide do 1000 za ovo kupanje ali ja prskam od stabla do stabla sa ledjnom pa bi i bilo 1000 i vise da sam prskao pun gas i dok sam hodao od stabla do stabla.
Informisacu se jos pa cu odluciti.
A u mom slucaju ako ne oprskam dodatno protiv trulezi izmedju precvetavanja i pred berbu protiv trulezi, zna da bude problema.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
U pravu si, za captan kod nas pise da je 21 dan za kosticavo voce, a u Americi pise 1 dan pre berbe (znaci 24 sata) za svo kosticavo voce (plus oni koriste vece kolicine po hektaru)..
Posto je to koriceno zadnji put pre 2 godine (zasad breskve je pokrcen 2018te) pa sam ocigledno zaboravio detalje (mislio sam da je 14 dana), onda smo sigurno radili zadnje kaptanom na oko 21 dan, kako pise po karenci, a posle 2 puta signumom ili nesto slicno, na 14 i na 7 dana (za signum je 7 dana kod nas karenca za kosticavo voce, u americi je isto 1 dan koliko se secam)..
Kaptan je uvek koriscen zajedno sa kumulusom u breskvama, u proseku na 14 dana medju prskanjima tj zavisno kako i koliko pada kise, pa se dobije kombinovano dejstvo na sve bolesti, manje vise, i onda smo koristili i slabiju dozu cini mi se (200g na 100l, umesto 300 koliko je gornja preporcuena, a kumulus je isto isao sa poludozom nekom (najniza preporucena, dal je 0.2 ili 0.3, ne secam se sad tacno, ali znam da je najniza preporucena)..
Sto se tice trulezi u berbi, zavisi najvise od godine... Ako je tad vreme suvo i toplo, i ima malo ili uopste kise, onda i da ne oprskas, bice sve OK... Ali ako je kisovita godina, pogotovu na 14 i manje dana od berbe, onda ce stete biti znacajne (moze i preko 50%) ako se ne prska pred berbu (u skladu sa karencom naravno)...
Nikad necu da razumem tolike razlike u karencama i kolicinama izmedju Amerike i Evrope... Pogotovu ako evropljni imaju strozije zahteve (a uglavnom imaju) kako je onda moguce da sa americkim nacinom primene pesticida, da mogu da se prodaju na evropskom trzistu s obzirom da se uvek testiraju na ostatke.. Jeste slucajan izbor, ne testira se bas svaki plod, al opet, to traje desetinama godina sa razlikama u uputstvima i dozvoljenim ostacima... Da postoji problem sa tim ostacima, to bi se razvlacilo po novinama i bilo bi zabrane uvoza (mozda ih i ima, ali licno ja nisma cuo da je nesto na visokom nivou)...
Evo primer da smao vidis kolike su to kolicine u pitanju, u uputstvu za kajsiju pise ovako (preveo sam sa engleskog, i sa imperijskog na SI sistem jedinica):
Staviti od 3.4kg do 5.7kg kaptana 50 (onaj sa 50% sadrzaja aktivne materije), u 200 do 2400l vode po hektaru (na engleskom je ovako, cisto ako neko hoce da proveri sam: "Apply 3-5lbs. Captan 50 wettable powder per acre in 20 to 250 gallons of water using ground equipment"

Ako se nase uputsvo sa koncentracijom od 0.3% (veca preporucena doza) prevede na kolicinu po hektaru uz utrosak vode od 1000l, kolko se kod nas preporucuje,onda to iznosi oko 3kg po hektaru (a njhova najniza preporucena je 3.4kg po hektaru).. Za breskvu je to oko 9kg po hektaru u americi, a kod nas je isto oko 3kg i za breskvu, pa vidite koliko je veca razlika...
Evo i jedne table za borovnicu na primer koja pokazuje razlike...za Captan na primer i nije toliko velika razlika izmedju evrope i amerike (evropa MRL je 15, a u americi je 20)...
a evo i neke liste za breskvu na primer...
 
Nije hemija isto sto i matematika U hemiji 2+2 ne mora da bude 4 vec 3+1 i samo 3+1

A amere nemoj vise pominjati molim te jer nas polupismen narod koji se dovatio interneta jedva ceka da napravi glupost jer im ide na ruku a neko je rekao na internetu da to moze tako.
Reci cu samo da u amera nema zdravstvenog osiguranja i lecenje je papreno pa im je u interesu i da se truju. Od toga su i onako gojazni, od razne hemije pojacavaca ukusa hrane baziranih na seceru, ne od masti na leba, zakon o hrani radi u korist zdravstva a kako ih ima 400 miliona i najpozeljnija su destinacija za migrante, nije im ni brojcano vazno dal narod umire.
I pre svega zasto bi neko prskao dan pre berbe, tada je svakako kasno.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Prska se pre berbe ono sto ide na dug izvoz u prncipu, pa treba da izdrzi 2-3 nedelje transporta...Ne kazem ja da treba da koristimo njihova pravila, cak naprotiv, i ne smemo posto se ovde, u evropi i/ili rusiji gleda po lokalnim pravilima i zakonima, pa ko hoce da izvozi, mora to da postuje inace dodje posiljka nazad...
Ja amere cenim sto se tice nauke, ovo ostalo ne bi da komentarisem...
 
И ја опрсках јуче кајсију са бакром, и брескву са цирамом (закаснио, али нисам стигао пре), али не знам одакле та прича да ће цветни пупољци да се спале са бакром? Можда и хоће, али нисам чуо да се неком то десило. Ја сваке године прскам када крену бели тј. рози балони и никад ништа лоше се није десило.
Када је реч о каптану, ја сам га прошле године први пут употребио и имам веома позитивно искуство. Нисам прскао против шупљикавости листа у прецветавању, већ сам прскао када су плодићи били нешто мањи од лоптице за стони тенис. Како је кренула и трулеж (мало чудно за тај стадијум), ја сам изабрао каптан баш због тога што пише да делује и на то у мањој мери. Иако сам био неповерљив, после пар дана ни један плод није почео да трули а од шупљикавости ни трага, па нисам прскао више нисачим до брања.

Приметио сам да на кратким родним гранчицама има доста мање цветних пупољака него прошле године, да ли због мањка падавина или нечег другог не знам, због прошлогодишњег рода није сигурно, пошто је велики део измрзо. Да ли је иста ситуација и код вас?
Иначе, нисам био у праву кад сам оценио да ће код мене кајсија да процвета крајем фебруара-почетком марта. Није још процветала, ево каква је ситуација:
223.jpg

Ово је нека рана сорта и то још калемљена на брескву, па доста рано цвета, ове остале су мање кренуле. Радује ме то што најављују кишовит март (ако погоде). Није добро због монилије, али је мања вероватноћа да ће нас ојадити неки мраз.
 
Poslednja izmena:
To je bas dobro krenulo kod tebe..S obzirom na malo zahladjenje ovih dana i padavine, mislim da ipak nece pre 15og marta cvetanje, koo sto mi je i bila prva prognoza, ali videcemo jos ad ce da cveta voce...
Odlicno si primetio gore, da je najbitnije da bude padavina, posto kad je zemlja vlazna i natopljena vodom, onda znatno vise toplote izvlaci iz dubljih slojeva i sprecava temperaturu vazduha da padne puno ispod nule... Narvno, posto je tek poceo mart, dani su jos uvek kratki, bice tu uslova za mrazove jos neko vreme, ali definitivno ce pomoci ako ima padavina tj ako je zemlja vlazna... Ovo sve vazi za radijacione mrazeve, kad su noci bez oblaka i zemlja se najbrze i najvise hladi zracenjem topolote uvis (takvi nas pretezno pogadjaju u i oko cvetanja)...Ako krene hladan talas iz Sibira, to je vec druga prica, i tu nista ne pomaze...
Izbegavaj da obradjujes zemlju dok ne prodju uslovi za mrazeve, a ako imas travu pokosi je sto nize...To ce za nijanasu uticati na bolji mikroklimat i za nijansu smanjiti niske temperature... Nije puno, ali nekad i pola stepena do 1 stepen znaci i napravi vidljivu razliku..
 
Kod mene su za vikend izgledale isto kao prosli tj stale su. Posto je danas bilo kao u leto videcemo za sledeci vikend.
A imam i ja neku ranu ta je u stadijumu kao sa te fotke

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kod mene su za vikend izgledale isto kao prosli tj stale su. Posto je danas bilo kao u leto videcemo za sledeci vikend.
A imam i ja neku ranu ta je u stadijumu kao sa te fotke

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
[/QUOTE Krenule su kod mene i to dobro,kod prijatelja rane sorte vec cvetaju,ja ocekujem u narednih 7 dana prve cvetove i kod mene.Danas bilo +18 tako da bubre samo tako.Jedino ns 4 na mladom vocnjaki nesto ,,cuti'',ruza i dm 1 samo teraju...
 
Ма ова рана није низашта. Раније сам мислио да је New Jersey, па је и сада тако зовем, мада нисам сигуран која је сорта, а узео сам је од ових Чарапана као НС-6. Срећа имам само неколико стабала. Само је једном родила пре неколико година и то два плода. Жута скроз, и овако, није само што измрзне, него цело дрво неугледно изгледа и лист и гране, што би рекли "тера" негде увис само, издужује се много. Оставићу је још пар година (имам стрпљења), па ако се не покаже вадим је. А можда буде као и са шљивом Чачанском Раном, прошле године јој запретио и она родила ;)
 
Da li je rano da se sada baci polovina planirane kolicine KAN-a po kajsijama? Imam utisak da ce cvetati tek za 10 do 15 dana.
Po meni nije rano, i bolje je da se baci jedno mesec dna pre cvetanja jedna kolicina...Jeste azot mobilan u zemlji, ali nije bas toliko mobilan da za 2 dana dodje u koren (pogotovu u tezoj zemlji...da je tako, isprao bi se sav za mesec dana i ne bi ga bilo vise)... Azot vise ima problema da se proceni koliko ga dodati da bude dovoljno tj optimalno (da ne preteras pa dobijes 2m letoraste za pelcer samo, a opet da ga ne bude malo ako je zemlja siromasnija)... I jos jedna ideja, ako ti je zemlja kisela, a vecini ljudi u Sumadiji i centralnoj/zapadnoj Srbiji jeste) ja preporucujem da se ide obavezno na KAN.. Ureu, kao kiselo djubrivo izbegavati na nasim zemljistima posto povecava kiselost...
 
Nazad
Vrh