Kajsija

Ja danas oprskah kajsije, imao sam vremena, manje vise i vreme je bilo, kasnije krece ludnica od obaveza i dok se krenem one procvetale, ovako zavrsih posao. Bilo 15 stepeni...

Funguran 40 grama na 10 litara

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Sađeno između 30.10 i 02.11. (Najbolja, Rodna, NS4, NS6...280 kom.), u nedelju frezirano i tanjirano...

84325979-2776336205778810-4820749023348523008-n.jpg

83579597-2776338922445205-12559141503500288-n.jpg

84898964-2776339445778486-4657117980621012992-n.jpg
 
Kolege kakva je situacija kod vas sa kajsijama?Kod mene josu uvek miruju,vidim da se polako bude ali s obzirom da je bilo toplo vreme iznenadilo me je da nisu krenule.Verovatno je razlog produzena vegetacija prosle godine i iscrpljenost od roda.Kod mene list nije opao do novembra.
 
prskajte bakrom sto pre, neko rece da se na breskvama vec vide pupoljci na vrhovima grana da imaju zeleni pocetak, tako da ih prskajte sto pre, dok ne padne prva isa...Ako padne kisa pre prskanja, onda je prskanje skoro beskorisno s obzirom da je vec malo krenula vegetacija i ima uslova za zarazu... Moze bakrom i malo kasnije da se prska, i kad su pupoljci 1cm ili tako nesto, dok se ne pojave prvi listici vidjlivi, smao treba malo manja doza da se korsiti..
 
Ja mislim da je jos uvek rano za vocnjake gde pupoljak nije dosao ni u fazu ,,misjih usiju''.Verovatno ce to biti za deset- petnaest dana,bar kod mene.Zato sam i pitao u kojim su vam fazama vocnjaci,nije isto jug Srbije,Centralna Srbija ili Vojvodina.Kod koga je krenula taj moze u ponedeljak da prska,idealno vreme bez vetra.Mladi vocnjaci krecu kasnije pa i to treba paziti.Mislim da je rano prskati bakrom one vocnjake koji nece cvetati za 40-45 dana.Treba gledati da to bude mesec dana pre cvetanja da se ne bi gljivice i bakterije pojavile ponovo i to bas kad je puno cvetanje.Takodje bice jos oscilacija temperatura gde ce dolaziti do razlicitih uticaja na pojavu bolesti i njenim obnavljanjem.
 
Mi smo breskvu pre prskali 2 puta bakrom minimum ako je losa godina tj ne moze da se udje u prolece u njivu, jednom pred zimu, drugi put usred zime negde, kad dozvoli vreme...Desavalo se da vreme ne dozvoli do sredine ili cak do kraja marta... Kad je moglo islo je jos jednom 3-ce prskanje bakrom negde u martu, onda krajem marta kad vec krenu pupoljci ziram-om...Ako je bila kisna godina, desavalo se da ima kovrdzavosti lista i pored 3-4 prskanja (prskalo se atomizerom, sa ventilatrom, oko 1000l vode na hektar, i malo jaca koncentracja od preporucene), tako da nikad ne znas kakvo ce vreme da bude kasnije, bolje oprskaj sad kad je lepo, neka ceka kise koje ce biti kasnije oprskano, nego posle da razmisljas dal' ce moci...
Bakarno prskanje je aktivno sve dok ga ne spere kisa, tako da nema veze kad ga uradis, cak i ono u jesen je aktivno ako nije bilo puno kise tokom zime...Ako bude vise kise, mora da se ponovi i to je to...
Ako se okisi kasnije i bude blato, bice mnogo teze da se uradi ,a voce moze da krene...Kad voce krene (kajsija, breskva, slicno je za obe vrste) vec je kasno za ta prva prskanja...Ako padne kisa kad je makar malo krenulo, prskanje posle te kise je slabo delotvorno...
Pre neku godinu je kajsija cvetala cak 15og Marta ako se dobro secam...
 
Breskva i kajsija se u prolece pred kretanje vegetacije razlikuju drasticno u vremenu kad se tretiraju. Dok je kod breskve vazno oprskati cim se pojavi zelena tacka kod kajsije je najdelotvornije prskanje kad pupoljci vece nabubre a pre otvaranja.
 
Ja kao sto napisah oprskao sam ih negde 2. februara. Tada je breskva koju imam bila u tim misjim usima ako se time smarta siv dlakav pupoljak :D Tako da je i ona dobila strc, a poslednji put sam pogledao za vikend i nisam primetio kretanje kajsije, danas vec ne znam javim za vikend ako skoknem, ali ih verovatno necu opet prskati jer me mrzi nista drugo.
 
Breskva i kajsija se u prolece pred kretanje vegetacije razlikuju drasticno u vremenu kad se tretiraju. Dok je kod breskve vazno oprskati cim se pojavi zelena tacka kod kajsije je najdelotvornije prskanje kad pupoljci vece nabubre a pre otvaranja.
Nazalost Slobo ne mogu da se slozim s tobom, mislim da je kasno i za jednu i za drugu vrstu ako pupoljci krenu...Jedino ako nema kise i bude suvo, onda nije problem, onda ne mora ni da se prska...
Da se razumemo, pricam da prvo tzv zimsko prskanje bakrom mora da bude pre kretanja pupoljaka...Sledeca prskanja mogu i kad pupoljci polako krecu, ali prvo mora da bude pre kretanja, pogotovu ako ima kisa, ko sto ih ima ovih dana...Ako kise padaju, a pupoljci su polako krenuli, i nije oprskano, javice se zaraze, pogotovu na ovako promenljivom vremenu, sa puno toplih delova dana...NAjgore je ako pupljci krenu, pa se posle pogorsa vreme (sto je velika verovatnoca kad pupoljci rano krenu ko ove godine) pa se oduzi taj period polaganog pucanja pupoljaka, a jos ako bude kisno, odna tek budep roblem)
Secam se jedne godine, u mom kraju su svi lose prosli sa kovrdzavoscu breskve, neki su samo oprskali u ranu zimu, tj kansu jesen a neki nisu ni to, i nije moglo da se udje u njivu u februaru i do kraja marta, amozda i kasnije, pupoljci vec krenuli u to vreme, kisovito i blato, i svi su imali problem sa kovrdzavoscu..mi smo tad negde u januaru cini mi iskoristili lepih dan dva i isprskali 2go bakarno prskanje, i isti problem smo imali sa sledecim koje je kasnilo, ali imali smo znatno manje kovrdzavosti od drugih koji nisu to zimsko uradili dok pupoljci nisu krenuili uradili...Tako da, mnogo je bitno pre kretanja pupoljaka da se stablo dobro okupa sa bakrom, a posle kako vreme nalaze, ako je kisnije, ponavlajti ga i kasnije ici na Ziram/Dodine ili ssta ko voli, a ako je suvo, moze i da se odlozi...
 
Tako ja od tih kalkulacija poslednjih 3-4 godine nisam oprskao kajsije, jer taman kad treba da se prska za par dana, krenu kise a kajsije nastave svoje, dok se uslovi za prskanje pogode one procvetale. A i neretko cekam tek kad mi zatreba da bi shvatio da prskalica nece da upali i slicno pa mi tu propadne dva tri dana. I imam problem, sve vise tackavosti po plodovima na jednom delu parcele (supljikavost lista, a prskam i u precvetavanju, nije do toga).
 
O breskvama ne znam nista jer imam samo 8 stabala za kucu od cega su 4 vinogradarske , tri patuljaste i jedna obicna ali tek u drugoj godini. Prskam ih protiv kovrdzavosti ali mi je vaznije da se mnogo ne prskaju.
Kad je kajsija u pitanju tu je druga situacija. Ne moze se reci da sam bez iskustva sa 900 stabala. Uvek cekam i prskam neposredno pre cvetanja. Desavalo mi se da vec kroz dan ili dva posle prskanja procvetaju. Uvek obilno radjaju i nisu podlozne bolestima. Moniliju ne racunam jer to najvise zavisi koliko ima vlage u vreme cvetanja a i koja je temperatura.
Uostalom vise puta do sada sam naisao u literaturi na savete strucnjaka kad da se prska i svi pominju da treba sacekati kretanje vegetacije.
 
Moj kraj nije za kajsiju dobar, a i imao sam samo par desetina stabala, koja skoro nikad ne rode, uvek ih ili mraz obere ili lose vreme u cvetanju, retko kad rode, pa se kod mene kajsije ne gaje na veliko...Protiv apoppleksije i bakterioza i rupicavosti lisca se prskaju sigurno pre kretanja, ali ti verovatno imas srece sa idealnim uslovima pa nemas te bolesti... Kod mene kajsija pored toga sto slabo rodi, brzo strada i od apopleksije (cak i kalemljena na belosljivi visoko) tako da jednostavno nije kraj sa povoljnim uslovima za nju...Na suprot kajsiji, breskvu smo gajili 25 godina tako da tu imamo malo vise iskustva...
Elem, necu da ti se mesam za kajsiju posto ti odlicno ide, radi kako si dosad, sto bi bilo sta menajao u zastiti ako je sve odlicno i nemas bolesti...
Isto se secam price sa covekom koji 3 ili 4 puta prska jabuku u vegetaciji i nema krastavost (sto mi je bilo tesko za poverovati s obzirom na iskustva s jabukom od skoro 20tak godina kod mene), ali u mom kraju nekad 15 a nekad cak i 20 puta mora da se prska kad je kisna godina, pa opet ima na po nekom plodu krastavosti..
kao sto se moja i njegova klima ocigledno razlikuju, ocigledno se moja i tvoja klima puno razlikuju pa nema smisla ici sa istom zastitom kod mene i kod tebe...Mikroklimati ocigledno imaju uticaj mnogo veci nego sto bi se ocekivalo na prvi pogled, iako smo samo oko 100km daleko..
 
Poslednja izmena:
Pogledah kajsije juce, ko u sred zime. Sto ne znaci da nece odjednom ali trenutno nisu ni nabubrile malo.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
kod mene justros bilo -1.5, a danas plus 13 stepeni...ne znam koliko ce dugo da izdrzi voce ovakve temperature da ne krene, ako nije vec...
 
Па кренуло је оно, само је питање у којој је фази. Погледајте мало боље, код мене поприлично набубрели пупољци, по неки је и пукао. Када га расечем у њему већ формирани плодник и прашници. Ако овако топло потраје, за недељу дана код мене има да се виде рози балони.
 
Zahrije, ne bi trebalo bas toliko malo za roze balone iz prostog razloga sto su nocu niske temperature, cak i ispod nule, to ce da uspori sve... Po meni je realno da se desi ko pre par godna cvetanje kajsije najranije tamo negde sredinom marta ako se oduzi ovako toplo preko dana, a nocu ce sigurno biti hladno...
Kad je vedro, tj kad ima uslova za visoke temperature preko dana, onda je takodje i hladno nocu, zbog radijacije se zemlja brze hladi nocu, pa to malo kompenzuje stvar i zato ocekujem da te nocne niske temperature uspore vegetaciju koliko tolko...
Pogledacu kako se kretala temperatura (mislim da je bila 2017ta) kad je kajsija cvetala 15og marta, pa cemo da uporedimo sa ovim vremenom sad...
A po prognozi se ocekuje u sledecem periodu i malo zahladjenja, sto bi trebalo da uspori sve (pod zahladjenjem mislim na nize dnevne temperature, ne na neke veece mrazeve kojih nadam se nece biti)...
P.s.
Evo slika sa stanice kako se kretala temperatura u fbruaru i martu 2017te... imalo je dana i kad je preko 20 stepeni bila, mozda vise od pola perioda je srednja temperatura bila cak iznad 10s... od druge dekade februara je bilo znacajno toplije od proseka, a po slikama sam video da je 15og februara cak bilo jos uvek snega koji se tad negde otopio...ovo je po meni bilo mnogo toplije od bilo koje godine, pa smo i imali cvetanje sredinom marta (moje slike kazu da su roze baloni bili 15og marta pred smao pucanje, a vec 18og se videlo dosta otvorenih cvetova...
Februar 2017ta
NwbPpaz.jpg


Mart 2017ta
0ym5aeF.jpg


Evo napravio sma i link za srednju dnevnu temperaturu u period Februar-Mart 2017te, ovo bolej pokazuje kolika je bila srednja dnevna i koliko je bila iznad proseka..crvena linja sa tackama predstavja srednju dnevnu temmperaturu po danima...kao sto se vidi, u proseku je od 15og februara bila temperatura malo iznad 10 stepeni, sto je oko 4 stepena vise od proseka za to doba...
S3sGvB6.jpg

A evo i linka koji sma naknadno nasao i dodajem ga, ovo je 30-todnevna prognoza sa RHMZS... nema nekih negativnih pikova a ni vecih pozitivnih (ovo je za Kragujevac, ali slicno je manje vise i za ostala mesta) i temperatura je cini mi se malo u proseku toplija nego sto je visegodisnji prosek (za februar je visegodisnja prosecna temperatura oko 2 stepena za Krusevac na primer, a martovska je prosecna oko 6.6 stepeni i kad se vide prosecne najnize i najvise za mesece, bukvalno ispada da trenutno Februar ima prosek Marta), tako da po ovome izgleda da ipak mozemo da ocekujemo ranije cvetanje, nesto slicno ko 2017te sto se desilo oko sredine marta ili nesto malo kasnije...Naravno, ako bude hladnije od ove prognoze, i ako bude hladnijih pikova, onda ce cvetanje da se pomeri na zadnju dekadu marta, sto je vec blizu normalnom vremenu cvetanja (u mom kraju za kajsiju je kraj marta nesto normalno kad ona cveta)...
 
Poslednja izmena:
Vidi se vise po drugom vocu da je krenulo, npr tresnja nije nabubrila ali sam nasao par crvenih pupoljaka nalik na zenski lesnika, kao da viri crveno.
Ko je u mogucnosti da prati svaki dan nek to i ucini, drugi kao ja koji odlaze na plac kad mogu i kad je potreba mozda vec polako da spreme prskalicu da im se ne desi kao meni jedan vikend nista drugi procvetale.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kolko god da bude toplo, nece pre 15og marta da cveta, ali da treba oprskati sto pre zimsko (tj sa bakrom) ko nije vec, to stoji...
 
Nazad
Vrh