Kajsija

Ma koja, jel rana ili ove standardne?Pitam jer sam mislio veceras ili sutra da oprskam protiv trulezi, karenca je 14 dana a ne znan kad ce stici.
Аурора и Свит ред. Добро зреле а киселе. Нема жуте боје, само црвена и наранџаста а шећер ништа.
"Акордом" можеш да прскаш, каренца у кајсији 7 дана, ал' води рачуна да температура буде до 26° а можеш да додаш и калцијум органо ако мислиш да ће бити меке.
 
Ranija neka sorta (ne znam tacno koja) podloga vinogradarska breskva visoki kalem. Pretekla po neka


IMG_20190614_120247.jpg



NS Rodna niski kalem dzenerika, takodje pretekla po neka mislio sam da ih je mraz 100% obrao


IMG_20190615_104532.jpg
 
Poslednja izmena:
Oprskao sam danas teldorom i kalcijum, karenca dve nedelje recimo, ne bi trebale ranije, te rane imam jedno stablo obrano je
 
Zato sto je cale kupio teldor, ne pitaj, uglavnom koristi se protiv trulezi plodova.
 
Pozdrav ljudi, dali je neko već brao i iznosio na tržište kajsiju i kakvo je stanje. Kod mene od ponedeljka bi već mogla za hladnjaču danas ću malo da proverim cene... Pijaca na kilu koliko čujem oko 150din za prvoklasnu robu... u marketima "škart roba" sitna baš loša po 180din... verovatno će sledeće nedelje kad krene jače branje ići nešto dole...
 
Ja danas prodao na kvantasu u Cacku neku ranu, 110 kg. Posto je bilo malo grada prebrao sam i napravio dve kategorije, ostecena plus sitnija i cista i malo krupnija. Nije izgledala nesto narocito, nema boju iako je zrela. Jedva prodao bolju po 60 a losiju po 50. Slabo se kajsija jos trazi. Svi cekaju domacu za spremanje dzemova, kompota, rakiju...
 
Ja da imam uslove ja bi sadio Novosadsku rodnu zato sto je kasnija ne mogu mrazevi da joj uniste pupoljke a najlepsa stvar je sto ne mora da se odvaja koštica kada se stavlja u burad i priprema za rakiju jer joj je košpica sladunjava pa ne smeta da ostane, imaju rane sorte aurora,krupna rana mađarska ali to u nasem kraju ne bi uspelo jer ima kasnih mrazeva.
 
Ja da imam uslove ja bi sadio Novosadsku rodnu zato sto je kasnija ne mogu mrazevi da joj uniste pupoljke a najlepsa stvar je sto ne mora da se odvaja koštica kada se stavlja u burad i priprema za rakiju jer joj je košpica sladunjava pa ne smeta da ostane, imaju rane sorte aurora,krupna rana mađarska ali to u nasem kraju ne bi uspelo jer ima kasnih mrazeva.
A taman htedoh da pitam sta preporucujete za potrebe domacinstva,do deset stabala da ima malo za dzem i malo za rakiju

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Ja sam do sada prodao oko 2t ove ranije sorte i cena u proseku je izasla oko 65 rsd. Danas sam prosao po ppiljarnicama u Kragujevcu i cene idu od 90-110 rsd. Sada cekam NS rodnu za nekih 7 dana i ne znam da li cu moci da je dajem i za 50 rsd.

Na kvanrtasu ima i za 40 rsd ona bas losija pa do 70 rsd
 
Petre, sadi neku domacu, to su ti u principu madjaska najbolja valjda se zvase.....

Sto se berbe tice, kod mene je od pre nedelju dana krenula berba tih ranih tipa M39 i slicno. Sada su ove izmedju, kako ih zovu limunka i slicno, a ove ruze i ostalo ce krenuti za koji dan, na oko deluju za hladnjacu, zelena linija je tanka, ali su tvrde ko kamen i dalje.

Otkupa koliko znam jos uvek nema. Otud i losa cena, a dodajte tome i da te rane ja stvarno ne znam ko je lud da jede, a moze pojesti par komada dnevno, kad krenu ostale onda idu klase za otkup, za pijacu, za dzem, za rakiju....traze se i kolicine....i dodje se i do cene.
 
Ja da imam uslove ja bi sadio Novosadsku rodnu zato sto je kasnija ne mogu mrazevi da joj uniste pupoljke a najlepsa stvar je sto ne mora da se odvaja koštica kada se stavlja u burad i priprema za rakiju jer joj je košpica sladunjava pa ne smeta da ostane, imaju rane sorte aurora,krupna rana mađarska ali to u nasem kraju ne bi uspelo jer ima kasnih mrazeva.


Sve one cvetaju manje više u par dana, u mom zasadu je većina NS Rodna i imao sam prilično izmrzavanje u dnu parcele oko 1/3 površine. NS Rodna rodi obilno i u grozdovima ali baš zbog toga ima veliki procenat sitnijih plodova, moj je zasad u petoj godini i ove godine sam primetio da imam grupisano deset sadnica koje su drugačije verovatno NS 4 ili NS 6 dobio sam ih greškom ali je ispalo ok, dobro su rodile plod lep i krupan i lepo raspoređen po grani u odnosu na NS Rodnu koja kako sam rekao rađa u grozdovima. Tako da što se tiče mene posaditi i NS Rodu je ok ali baš da je preporučujem ne, možda ako je plod isključivo za rakiju ali za dalju prodaju ne., ima boljih sorti.
 
NS rodna uvek da poneki rod iako bude i mraza. Takva su moja iskustva. Ove godine još su tvrdi plodovi iako imaju lepu boju. Juče obrao nekoliko plodova DM1 sa dva drvceta. Ove godine je bilo mraza a kajsije će biti da se proba.... Redovno se suši po tri, četiri sadnice u različitim fazama i na različitim podlogama, da li je na migavcu visoko ili nisko ili na posredniku visoko ili na vinogradarskoj breskvi. Nema pravila. Ali posle dve godine suše ova godina je dobra sa padavinama. Zato sada ne diram ništa - samo puštam da raste bez ikakvih korekcija.
Par drveta su uništena jer je verovatno srndać češao rogove o stablo. S proleća su posekli nekoliko šuma topole sa stablima gde ih dvojica nisu mogli obuhvatiti, zapravo posekli su sve što liči na drvo. Sad divljač nema gde da se krije.
 
Аурора ми је поприлично струлила. А, неке године није било кише па ни трулежи. Надам се да ће нека клиса остсти здрава. Преживе мраз, али не и трулеж.
 
Nazad
Vrh